Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 06-07-07, 23:48
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων

Σωτο, κοιτα λιγο το σετ κατω στα συνημμενα. (Γιωργο δεν σε ρωταω, ξερω τι θα μου πεις, αλλα αν θες πες)
Ποτε δεν μπορεσα στη ζωη μου να φτασω τα ρουμπινετα πισω και να τα κλεισω.
Σε καθε περιπτωση, και μεσα το πολυ σε 5 δευτερα μπορω να βγαλω τον εξοπλισμο να τον φερω μπροστα και με το σεταρισμα που εχω εκει να διευθετησω το προβλημα.
Το υπολοιπο του αερα που θα μεινει στη μια μπουκαλα, μπορεις να το παρεις αλλαζοντας υποβρυχιως ρυθμιστη και λαστιχακι απο μια εξοδο προς την προβληματικη την καταλληλη στιγμη (αν το χρειαστεις. Και αυτο το λεω γιατι συνηθως ενα λαστιχο θα σπασει στην αρχη της καταδυσης οταν οι πιεσεις ειναι μεγαλες, οποτε δεν συνεχιζεις και την καταδυση. Θα το χρησιμοποιησεις ομως σιγουρα εαν σου κατσει μετα απο κρουση και στα ενδιαμεσα).
Παντως με το μανιφολντ, εαν δεν διατηρησεις τρομερη ψυχραιμια μεσα σε αυτον το χαλασμο (σοκ απο το θορυβο και το εξαφνο, χαμος απο τις φυσαλιδες, αν δεν φορας κουκουλα, μεχρι ρηξη τυμπανου μπορεις να παθεις, μεχρι και μετατοπιση αντιθετα της φορας του αερα) που θα δημιουργησει ενα ενδεχομενο σπασιμο τετοιου λαστιχου, και καπου αστοχησεις, μπορει να χασεις και ολον τον αερα σου.
Αν προσεξεις το σετ, υπαρχη λυση για ολες τις ενδεχομενες καταστασεις.
Κοιτα λιγο και τους ιμαντες απο το καινουργιο τζακετ (ειδες κουστουμια ο σακατης???).
Εβαλα μεγαλους και ετσι περναω ολες τις φιαλες. Και τις 10/ρες μου, και τις 12/ρες μου και τις 15/αρες και μονες.
Ακουω.

Μαρια ο καλυτερος τροπος να δενεις μπουκαλες ειναι τα ανοξειδωτα τσερκια.
Αν ομως νοικιαζεις, κοιτα εκει ενα καλο τροπο με ιμαντινα τσερκια.
Στη φωτο το σχεδιασα προχειρα για να το δεις.
Φοβερη πατεντα (οχι δικια μου, παλια) και δουλευει πολυ καλα.
Αν δεις και σου χρειαστει βαλε φωνη. Η κατασκευη της ειναι ζητημα 10 λεπτων.
Θωμά πάμε με τις φωτό μία - μία.

Φωτό 1 που δείχνει την διάταξη σε προφίλ. Οι υφασμάτινοι ιμάντες πρόσδεσης των φιαλών ενώσο χρησιμοποιείς άξονες, θα μπορουσαν να αφαιρεθούν χωρίς να έχεις καμία απολύτως επίπτωση στη σταθερότητα του σετ. Βγαίνουν πολύ εύκολα με ένα τράβηγμα.

Φωτό 2 με την κατασκευή γέφυρα που κρατά τις δύο φιάλες από το λαιμό, θα μπορούσε επίσης να αφαιρεθεί χωρίς επιπτώσεις στη σταθερότητα του σετ εφόσον χρησιμοποιείς δύο τσέρκια. Το έχεις δοκιμάσει? Υποθέτω όμως ότι η μεταφορά έξω από το νερό γίνεται κρατώντας το σετ από αυτή τη γέφυρα και έτσι αποφεύγεται η λανθασμένη άσκηση πίεσης στο manifold - οπότε είναι και καλό. Η βαλβίδα τύπου Υ με δύο εξόδους είναι παραπανίσια. Θα προτιμούσα μια με μονή έξοδο.

Φωτό 3. Άψογο για την διευκόλυνση της μεταφοράς.

Φωτό 4. Θωμά πολλά μαρκούτσια σημαίνουν και περισσότερα failure points καθώς και περισσότερες πιθανότητες λάθους, παγίδευσης σε στενές διεισδύσεις. Θα προτιμούσα απλό inlfator στο ρυθμιστή σε αυτή τη διάταξη. δύο δεύτερα στάδια (ένα σε κάθε φιάλη νουμένου ότι και οι δύο βαλβίδες θα είναι μονής εξόδου). Η δρομολόγηση των μαρκουτσιών θα μπορούσε επίσης να είναι κάπως διαφορετική, για καλύτερη λειτουργικότητα και μείωση της πιθανότητας λάθους. Αυξάνει επίσης και την ταχύτητα αντίδρασης στην περίπτωση απώλειας αέρα. Για παράδειγμα το μανόμετρο της δεξιάς να έρχεται κάτω από την δεξιά μασχάλη και της αριστερής κάτω από την αριστερή μασχάλη. Τα δύο βαθύμετρα είναι σωστή επιλογή αλλά θα μπορούσες να τα φοράς στο χέρι. Επίσης σκέψου και την πιθανότητα αστοχίας του ρυθμιστή πλευστότητας. Δεν έχεις δηλαδή εναλλακτική πηγή μέθοδο πλευστότητας (αλλά μπορείς αν είσαι σε ρηχή κατάδυση προκειμένου να κινδυνέψει η ζωή σου να αφήσεις καποια βάρη). Μικροαλλαγές δηλαδή.

Φωτό 5. Πολύ καλή ιδιοκατασκευή. Δεν φαίνεται πολύ καλά αν χρησιμοποιείς άξονες εδώ. Χρησιμοποιείς? Αν μπορείς μ' αρέσει πάρα πολύ η ιδέα σου για ανεξάρτητες διπλές. Υπάρχει και αυτό το σύστημα που θέλει όμως άλλούς δύο ιμάντες (συνολικά 4) με πλαστικά διαχωριστικά μπλοκ:

separation crimping blocks.jpg
Απάντηση με παράθεση