Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 02-11-07, 14:20
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, μια που εμπίπτω ακριβώς στην κατηγορία του τίτλου ας πω κι εγώ την εμπειρία μου.
Κατά πρώτον, παραδέχομαι ότι δεν χρησιμοποιώ backplate και wing στις καλοκαιρινές βουτιές αναψυχής. Μου πέφτει βαρύ και υπερβολικό setup για χρήση wetsuit. Όταν βέβαια βουτάω με στεγανή, το πράγμα αλλάζει και το backplate γίνεται ξάφνου sine qua non κατάσταση.

Έχοντας λοιπόν καθιερώσει το long hose τον τελευταίο χρόνο έστω και στο καθημερινό sport diving με συμβατικό BCD, οφείλω να πω ότι είναι κάτι ιδιαίτερα εύχρηστο και πρακτικό. Ζήτημα να θες 2-3 βουτιές για να πεις ότι το "έχεις", δεν είναι πολύπλοκο όσο ίσως ακούγεται και ο μακρύς σωλήνας στηρίζεται ωραιότατα ακόμα και στη ζώνη βαρών (αγκιστρώνεται κάτω από ένα δίκιλο με ευκολότατη απελευθέρωση).

Τα πλεονεκτήματα μας τα περιέγραψε πολύ γλαφυρά ο Yan αλλά θέλω να προσθέσω/τονίσω αυτό:

Είναι μεγάλη υπόθεση στη διάρκεια περιστατικού όπου ο σύντροφός μας έχει μείνει από αέρα και προφανώς είναι και λίγο πανικόβλητος να μπορούμε να τον κοιτάμε στα μάτια. Όσες φορές χρειάστηκε να κάνω air-sharing με άτομο που δεν το πολυγνώριζα (βουτιές "αναψυχής") τα πράγματα ήταν μάλλον ζόρικα με το απλό χταπόδι: άβολη στάση, δυσκολία στην επικοινωνία, προβλήματα στην πλευστότητα (αν π.χ. ο πανικοβλημένος δύτης αποφασίσει να φύγει πάνω τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα χωρίς οπτική επαφή).

Έστω και μόνο για το θέμα της οπτικής επαφής, για μένα το long hose έχει ιδιαίτερα πρακτική αξία. Και δεδομένου ότι τα περισσότερα περιστατικά "ξέμεινα από αέρα" συμβαίνουν μάλλον στις καταδύσεις "αναψυχής", μόνο πλεονεκτήματα βλέπω στη χρήση του long hose.

(α, βλέπω κι ένα μειονέκτημα: το air-sharing γίνεται τέτοια απόλαυση, που πολλοί δεν το'χουν σε τίποτα να στραγγίξουν τη φιάλη τους και να συνεχίσουν με το υπόλειμμα της δικής σας, το νου σας )
Με ένα κοντό σωλήνα 90 εκατοστών όχι μόνο έχεις οπτική επαφή αλλά έχεις και άνεση χώρου αλλά και σωματική επαφή μαζί με τον δέκτη! Μπορείς να τον ηρεμήσεις καλύτερα αν είναι αγχωμένος. Έχεις περισσότερο έλεγχο! Με το μακρύ σωλήνα δεν μπορώ να καταλάβω πως εξασφαλίζεται με καλύτερο τρόπο η οπτική επαφή αφού ο δύτης έχει μίας ακτίνα ελεύθερης περιστροφής 2 μέτρα γύρω από το πρώτο σου στάδιο?
Απάντηση με παράθεση