Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 02-11-07, 14:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαταρχην μπραβο good post





Αυτα να μην μου ελεγες



Και τι σημασια εχει? Σε περιπτωση που το εφεδρικο β΄σταδιο δεν λειτουργησει παλι μενει ο ενας αυτοδυτης χωρις πηγη αερα (ο δοτης). Αρα μια η αλλη.


Kαι με το κλασικο χταποδι δεν χρειαζεται να κανει τιποτα ουτε καν να βγαλει το ρυθμιστη απο το στομα. Ερχεται ο δυτης που εμεινε απο αερα τραβαει το χταποδι απο εκει που ειναι σωστα τοποθετημενο και αναπνεει.
Για φαντασου ομως να σου ερθει σκασμενος απο την αριστερη σου πλευρα να τραβηξει με δυναμη το long hose ρυθμιστη σου απο το στομα (ειναι σκασμενος θυμησου) και να τυλιχτει το long hose γυρω απο τον λαιμο σου.


Το καταλαβαινω αν κανουν τεχνικη καταδυση και ειναι φορτωμενοι με κανα δυο stage o καθενας οποτε θελουν χωρο ομως εδω μιλαμε για DIR diving (Doing It Recreational ) οποτε καλυτερα να εχω τον δυτη που εμεινε απο αερα κοντα μου να τον ηρεμησω (η επαφη φερνει ηρεμια) και να μπορω να δουλεψω και τα χειριστηρια του bc του αν παει να κανει καμια κουταμαρα και να ανεβουμε παρεα σιγα σιγα.


Δεν εχω βουτηξει με long hose οποτε δεν εχω την αναλογη εμπειρια αλλα εγραψα αυτα που σκεφτηκα με βαση την μεχρι τωρα εμπειρια μου.
Με λιγα λογια μαλλον δειχνει απαραιτητο για tec καταστασεις αλλα για rec και το χταποδακι με ενα ζευγαρι που θα εκτελεσει σωστα αυτα που εχει μαθει μαλλον ειναι αρκετο.

Μy 2 rec cents
Φίλε sharkius,

1. Θα έχεις παρατηρήσει ότι σε περίπτωση ανάγκης, οι δύο δύτες είναι αναγκασμένοι να έρθουν σε ... στενές επαφές ώστε να μπορύν να αναπνέουν και οι δύο. Δεν το συζητάω να κολυμπήσουν και δυο ταυτόχρονα.. εκεί πρέπει να είναι σε πλάγια θέση και να κοιτάζει ο ένας τον άλλο (και κανένας το προς τα πού πάμε) Στα 5μ που γίνονται οι ασκήσεις δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, αλλά κάντο απο τα 30μ.

2. Κάτι που δουλεύει πολύ καλά στις τεχνικές καταδύσεις, σίγουρα θα δουλεύει 1000% στις rec, οπότε το ζήτημα είναι εάν σου φαίνεται too much. Αυτό λύνεται εάν βουτάς με δύτες με το ίδιο set-up που δεν σε βλέπουν σαν εξωγήινο.

3. Πολλές φορές τα "χταπόδια" δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας και δυστυχώς ούτε και τα συντηρούμε σωστα. Υπάρχει μια σχετική μελέτη αλλά δεν την έχω τώρα μαζί μου. Η λογική του δίνω απο τον σωλήνα που αναπνέω βασίζεται στο γεγονός ότι ο δύτης που έχει ανάγκη θα είναι αυτός που θα έχει το άγχος και θα θέλει να πάρει αμέσως αέρα... του δίνουμε λοιπόν τον δικό μας ρυθμιστή (που ξέρουμε ότι δουλευει και είναι καλής "ποιότητας" και εμείς πέρνουμε απο τον δικό μας εφεδρικό.

Αλέξη... κάποιος που είναι 1,60 και θέλει τον σωλήνα για την μονή μπουκάλα, έχει άλλες απαιτήσεις απο τον 1,90 δύτη που χρησιμοποιεί διπλές. Επίσης έχει σχέση και τι είδους πρώτο στάδιο έχεις (το λεγόμενο hose routing) .. Δοκίμασε ένα δύο εάν μπορείς
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση