Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 31-07-14, 15:27
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Πηγές:
www.enikos.gr
(στην πρωτογενή πηγή που αναφέρεται, tovima.gr δεν υπάρχει η είδηση)

http://www.inewsgr.com
(κι εδώ επίσης η πηγή που αναφέρεται σαν αρχική δηλ. το άθλιο site "tromaktiko" μάλλον έχει αφαιρέσει ήδη την είδηση - δεν την βρίσκω)

Αντιγράφω το κείμενο για να υπάρχει κι εδώ.
Παράθεση:
Γοργόνα της Ικαρίας η Ραχήλ Μακρή εκπαιδεύεται στο scuba diving
15:15 31/7/2014 - Πηγή: Tromaktiko

Αναστάτωση επικρατεί στο πανέμορφο νησί της Ικαρίας, τους εξαιτίας της εμφάνισης της Ραχήλ Μακρή...

Η βουλευτής των ΑΝΕΛ εκπαιδεύεται στο scuba diving, με στολή δύτη (μπουκάλες και βατραχοπέδιλα) και είναι έτοιμη για υποβρύχιο ψάρεμα.

Η κ. Μακρή βρέθηκε με την οικογένειά της στην Ικαρία, όπου ως γνωστόν παραθερίζει στο εξοχικό του ο πρόεδρος του κόμματοςΠάνος Καμμένος, δεινός ψαροντουφεκάς όπως φημίζεται ο ίδιος.

Ο κ. Καμμένος ανέλαβε την εκπαίδευση της βουλευτού του στο υποβρύχιο ψάρεμα (με μπουκάλες οξυγόνου) και μάλιστα την περασμένη Τρίτη χτύπησαν και ένα… φαγκρί 750 γραμ. Επόμενος στόχος ένας… ροφός.
Κατ, αρχήν εδώ που έχει καταντήσει η δημοσιογραφία στην Ελλάδα, ο θεός να τα κάνει δημοσιογραφικά όλα αυτά τα copy-paste "newsbobs", "tromaktika" κλπ site που έχουν εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια

Δεν το λέω για να αμφισβηστήσω την αλήθεια του γεγονότος αλλά για να σχολιάσω την αγραμματωσιά, την προχειρότητα και την αθλιότητα των δήθεν "δημοσιογράφων" που έχουν κοπιάρει το ίδιο κείμενο σε όλα τα site και παρουσιάζουν την είδηση ως μια "ροζ χαριτωμενιά" (με μπουκάλες οξυγόνου φυσικά) χωρίς καμμία αναφορά στην παρανομία, κι είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ότι απαγορεύεται δια νόμου το ψαροτούφεκο με φιάλες.

Πως το έλεγε ο άλλος? "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό"?
Ε υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι κανόνες - ειδικά στη χώρα μας και στην εποχή παρακμής που διανύουμε - αλλά ακόμη περισσότερο για τους πολίτες που είναι λίγο πιο ίσοι απ' τους άλλους - όπως το ότι "αν γουστάρουμε κάτι, τότε γίνεται νόμιμο - ειδικά για μας".

Δεν ξέρω για την κα Μακρή, αλλά ειδικά για τον Καμμένο, ισχύει το "ο κόσμος το έχει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι".
Νομίζω πως δεν υπάρχουν και πολλοί αυτοδύτες που να μην ξέρουν πως ο Καμμένος κάνει εδώ και δεκαετίες ψαροτούφεκο με μπουκάλες, μην κοιτάς που κανένας δεν το γράφει δημόσια για να μη φάει καμμιά μήνυση απ' το πουθενά.

Δεν είναι τραγική ειρωνία που ο [ορθός και συνταγματικά δίκαιος] νόμος απελευθέρωσης των καταδύσεων στην Ελλάδα πέρασε επι υφυπουργείας Καμμένου στο υπουργείο Ναυτιλίας?
ή μήπως δεν είναι σύμπτωση?
μήπως έκανε κι ένα click πιο εύκολο το χόμπυ του κου Καμμένου?
(υποθέσεις κάνω βέβαια)

Προσωπικά έχω ακούσει ιστορίες που:
α) Ο Καμμένος κάνει ψαροτούφεκο και ταυτόχρονα σκάφος του λιμενικού περιπολεί στην περιοχή για να απομακρύνει τους ανεπιθύμητους
β) Ιστορία που την έχει ζήσει φίλος από πρώτο χέρι, με ντόπιο ψαρά σε νησί που είδε τα ψαροτούφεκα και τις φιάλες στο σκάφος του Καμμένου και τόλμησε να τον καταγγείλει. Αποτέλεσμα: Το λιμενικό έκανε τη ζωή του ψαρά μαύρη, κάνοντάς του ελέγχους κάθε πρωί για μήνες.

Ανυπομονώ να δω αν θα υπάρξει οποιαδήποτε ουσιαστική αντίδραση στην είδηση, αλλά σε μια χώρα που βρίσκεται εδώ και χρόνια σε αφασία κι η παρανομία θεωρείται αυτονόητα μαγκιά, δεν περιμένω και πολλά
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-07-14 στις 15:58.
Απάντηση με παράθεση