Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 01-08-14, 10:36
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
σταγονα στον ωκαιανο. τουλαχιστον τα τρωη δεν τα πουλαη.
Ζούμε σε μια κλειστή θάλασσα, οπότε πιο πολύ μου μοιάζει για "γουρούνι στη Μεσόγειο", παρά σταγόνα στο ωκεανό.

Στέλιο δεν μπορώ να το δω τόσο απλά. Η ανοχή μας - ως πολιτών - σε τέτοια φαινόμενα, η προκλητική έλλειψη δικαιοσύνης, η μη τήρηση των νόμων και η ατιμωρησία σε όλα τα επίπεδα, αυτό το "έλα μωρέ άλλοι κάνουν χειρότερα" μας κάνει να βάζουμε άλλο ένα πετραδάκι στην άθλια κατάσταση που έχει φτάσει η χώρα.

Πόσο μάλλον όταν αυτός που γράφει τον νόμο στα παλιά του τα παπούτσια ήταν (παλιότερα) υφυπουργός ναυτιλείας και σήμερα ως βουλευτής και αρχηγός κόμματος υποτίθεται πως κόπτεται για την διαφθορά στην πολιτική ζωή της χώρας.
Νομίζω έχουμε φάει στη μάπα τόση υποκρισία και διαφθορά ως πολίτες, που έχουμε ξεχάσει πια που θα έπρεπε να βάλουμε το όριο.

Η νοοτροπία "είμαι μάγκας και θα κάνω ότι γουστάρω" ειδικά στους πολιτικούς, πέρα από το παράδειγμα δημόσιας ζωής και συμπεριφοράς, έχει πολύ περισσότερες και άμεσες επιπτώσεις απ' ότι νομίζεις.

...και για να μην έχεις ψευδαισθήσεις ότι η ζημιά περιορίζεται στο "θα τα φάει τα ψάρια" διάβασε και τα παρακάτω (παλιά μηνύματα από τον Σύλλογο Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης) κι αν βρεις πουθενά καμμιά πειστική απάντηση του (τότε) υφυπουργού, πες το μου κι εμένα:


Παράθεση:
Καταγγελία βόμβα! Τι έγινε κ.Καμμένε στις βραχονησίδες Δραγονάρες;

(1/2) > >>

ppetross21:
το αναδημοσιεύω με κάθε επιφύλαξη γιατί είναι απο το blog troktiko και όχι απο κάποιο επίσημο ΜΜΕ.
Παράθεση

Τον Mάιο έφθασε από την Κάλυμνο στις βραχονησίδες Δραγονάρες (στα Κύθηρα)ένα Καίκι που είχε 4 ψαροτουφεκάδες.
Η περιοχή αυτή έχει χαρακτηριστεί αρχαιολογική και κάνει έρευνες η εταιρεία Κυθηραικών μελετών. Αυτονόητο είναι ότι απαγορεύεται το ψάρεμα αλλά και οι καταδύσεις. Είναι αυστηρά αρχαιολογική.
Οι μάγκες λοιπόν βούτηξαν με «αργιλέ»(ξέρουν οι ψαράδες) και έβγαλαν 400 κιλά ψάρια. Τους έπιασε το λιμεναρχείο Καψάλη των Κυθήρων και έρχεται ένα καταδιωκτικό σκάφος(το 194) από την Νεάπολη Λακωνίας.
Όταν το καταδιωκτικό πάει να τους συλλάβει ο καπετάνιος του καικιού τους λέει μισό λεπτό γιατί θα πάρω τον υπουργό Π.Καμμένο «ήρθαμε από την Κάλυμνο και το ξέρει ο υπουργός»! Ο καπετάνιος ψαροτουφεκάς του καικιού βγάζει το κινητό από την τσέπη και... παίρνει τον υπουργό Π.Καμμένο(αν δεν ήταν ο...Μητσικώστας)!
Ο Π.Καμμένος μίλησε με τον επικεφαλής του καταδιωκτικού-194 και τους έδωσε εντολή να φύγουν και να τους αφήσουν ελεύθερους μαζί με τα ψάρια!
Το καίκι έφυγε και πήγε στην Κάλυμνο. Μαζί και τα ψάρια!

Εννοείτε ότι ο υπουργός είναι δημόσιο πρόσωπο και πρέπει να απαντήσει σε αυτή την σοβαρή καταγγελία-πληροφορία.
Αν έγινε για ποιον λόγο το έκανε;
Υπάρχουν και άλλες πληροφορίες και λεπτομέρειες αλλά μένουμε σε αυτά.
Η ειλικρίνεια δείχνει και ανδρεία. Ε, αυτό περιμένουμε. Το ναι του υπουργού να είναι ναι και το όχι να είναι όχι!

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΙΩΚΤΙΚΟΥ

ppetross21:
http://troktiko.blogspot.com/2009/08...post_6755.html
Παράθεση

Λίγο μετά το απόγευμα θα υπάρξει επίσημη απάντηση του υφυπουργού εμπορικής Ναυτιλίας Π.Καμμένου για το θέμα που δημιουργήθηκε στις βραχονησίδες.
Μέχρι τότε όμως (βρίσκεται στο Καρλόβασι και δεν έχει mail)θα πούμε δύο λόγια για το τι υποστηρίζει ο υπουργός.
Ο υπουργός δεν αρνείται ότι τον πήρε τηλέφωνο ο ...ψαροκαικάς όμως όπως λέει του επέβαλε πρόστιμο. Που το βρήκε το ...θάρρος ένας ψαροτουφεκάς να παίρνει τον υπουργό τηλέφωνο; Μήπως το πρόστιμο το επέβαλαν αργότερα αφού ξέσπασε μεγάλος θόρυβος στα Κύθηρα; Τα ψάρια κατασχέθηκαν εκείνη την στιγμή χωρίς να συλληφθούν οι ψαροτουφεκάδες;
Σημασία έχει ότι αντέδρασε ο Π.Καμμένος οπότε θα έχουμε την απάντηση του.
Πηγή:
http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...pic=757.0;wap2
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 01-08-14 στις 17:24.
Απάντηση με παράθεση