Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 01-08-14, 11:17
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόταση θέλω να ακούσω Φοίβο.
Σαν Φοίβος απλός.

Και μην μου πεις για καταγγελία, θα βάλλω τα γέλια.
Στέλιο πάντα σαν Φοίβος απλός μιλάω, δεν ξέρω αν σου φαίνομαι πιο πολύπλοκος
Δεν πετάω στα σύννεφα. Το πρόβλημα δεν είναι καταδυτικό, ούτε καθαρά περιβαλλοντικό, είναι κυρίως πολιτικό και έχει πίσω του δεκαετίες διαφθοράς και ωχαδερφισμού, πολιτών και πολιτικών.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει αποτελεσματική πρόταση που να αλλάξει τα πράγματα σε μία νύχτα - σε μερικές δεκαετίες - ίσως - να υπάρξει μια καλύτερη γεννιά ελλήνων, κι αυτό θα προκύψει μόνο αν ανακάμψει η παιδεία και η δικαιοσύνη στη χώρα (πράγμα εξαιρετικά αμφίβολο, με τον ωχαδερφισμό που μας δέρνει στην πλειοψηφία).

Το ότι δεν έχω άμεση πρόταση που να θεωρώ αποτελεσματική, δεν σημαίνει όμως ότι τέτοια φαινόμενα σταματούν να με εξοργίζουν.
και η αντιμετώπιση "έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα" ειδικά από εμάς που την ζούμε και την αγαπάμε τη θάλασσα με εξοργίζει ακόμη περισσότερο.

Εσένα ποια είναι η προτασή σου?
Να αποδεχτούμε τα πάντα και να λέμε "έλα μωρέ τουλάχιστον τα τρώει τα ψάρια"?
Ξέρεις τι είχε γράψει ο 'Οργουελ?
"Σε μια εποχή παγκόσμιου ψεύδους, το να λες την αλήθεια είναι μια πράξη επαναστατική"

Αν θες να καλυτερεύσεις άμεσα τη ζωή σου, τότε μία είναι η πρόταση: Γίνε μετανάστης.
Αν όμως αποφασίσουμε να μείνουμε στη χώρα, τουλάχιστον ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους κι ας κρίνουμε με τα κριτήρια της πολιτείας που θα θέλαμε να έχουμε, όχι να μένουμε στις πρακτικές σαπίλας που μας έχουν συνηθίσει να αποδεχόμαστε.
Αλλιώς ας μπούμε στην τρύπα μας να πεθάνουμε από τώρα, ευχαριστώντας που μας επιτρέπουν ακόμη να έχουμε ένα πιάτο φαϊ.


ΥΓ: Αν θες μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση διάβασε και το παρακάτω, μπορεί να σου φανεί ενδιαφέρον:
H δική σας πρόταση ποια είναι, κύριε;
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 05-08-14 στις 03:58.
Απάντηση με παράθεση