Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 07-10-09, 16:30
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lcoivera Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να εμπιστευτείς τον εκπαιδευτή σου και όχι τα forum! (γνώμη μου)
Σωστός ή σωστή, συγνώμη, αλλά δεν γνωρίζω...

Είμαι της άποψης, ότι η γνώση αν δεν μοιράζεται, δεν παέι ακριβώς χαμένη, αλλά περιορίζεται σε κάποια ... στεγανά. Ανακινώντας με κάποιες ερωτήσεις συγκεριμένα θέματα, παράγεται -συνήθως- μέσα από τη διαδικασία της ερώτησης, της απάντησης, του προβληματισμού γιατί να είναι κάτι σωστό ή γιατί το θεωρούν κάποιοι λάθος -γενικά μιλάω- αυτό που θα μπορούσε να είναι ένας γόνιμος διάλογος.

Διαπιστώνω -γενικά μιλάω- ότι με τον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να αναπτυχθεί μια συζήτηση. Είτε γιατί λείπει ένα κομμάτι της επικοινωνίας που είναι η άμεση επαφή με τον/την συνομιλητή/ρια, ώστε να περάσουν και τα λεπτεπίλεπτα τμήματα της επικοινωνίας, όπως ο τόνος της φωνής, ο μορφασμός κάποιας αντίδρασης κλπ κλπ ή γιατί τελικά είμαστε πιο πίσω από την εξέλιξη της τεχνολογίας: Μας δίνεται μια μορφή επικοινωνίας, η εικονική παρέα ή αλλιώς φόρουμ, αλλά τελικά δεν είμαστε σε θέση να την χρησιμοποιήσουμε... αποτελεσματικά !

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Διαβάζοντας προσεκτικά τις απαντήσεις σας, και σε δεύτερη ανάγνωση (ή "zwischen den Zeilen" κατανοητό για κάποιους) κατάλαβα τι θέλετε να πείτε, κι ας μην μπήκαμε σε βαθιές τεχνικές λεπτομέρειες.

Ότι η κατάδυση είναι ένα επικίνδυνο άθλημα, που κρύβει κινδύνους και οτιδήποτε παράγεται ή προωθείται μέσα από την κατάδυση ή για την κατάδυση, συνοδεύεται πάντα από disclaimer αποποίησης ευθύνης, δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω/διαβάζω αυτό ! Δεν έφτασα σε επίπεδο Τεκ πιστεύοντας οτι στο νερό κάνουμε μόνο ... μπουρμπουλήθρες !

Σίγουρα όμως, το να αναζητήσει κάποιος, όπως εγώ, διαφορετικές γνώμες ή τρόπους από αυτόν που μου έδειξε ο εκπαιδευτής μου, δεν μειώνει ούτε το κύρος του εκπαιδευτή, ούτε του οργανισμού ούτε την μέθοδο του εκπαιδευτή -κάποτε το είχα ακούσει κι αυτό ! Έχουμε όλοι το δικάιωμα, να ρωτάμε και να ακούμε διάφορες απόψεις και να συγκρίνουμε. Για σκεφτείτε το...

Κλείνοντας, η ερώτησή μου είχε ακαδημαϊκό χαρακτήρα και οι απαντήσεις της ήταν κάτι σαν στατιστική. Το θέμα θα μπορούσε να παραμείνει ανοιχτό, για όποιον/αν θα ήθελε να συμπληρώσει κάτι.

Ευχαριστώ.
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση