Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 13-07-10, 12:36
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Καταδυτικό κλειστά την Κυριακή!! Αυτό ομολογουμένως πρώτη φορά το ακούω. Μήπως εννοούσαν ότι είναι κλειστές οι θέσεις;

Το 110 ευρώ για μία κατάδυση μάλλον περί λάθους πρόκειται (ελπίζω).

Τα περισσότερα καταδυτικά (σε όλο τον κόσμο) χρεώνουν τον εξοπλισμό επιπλέον. χ ευρώ η βουτιά και επιπλέον ψ ευρώ το κομάτι του εξοπλισμού (μέχρι κάποιου ποσού για πλήρη εξοπλισμό). Είναι νομίζω λογικό μια που ο εξοπλισμός έχει τις φθορές του κάθε φορα που χρησιμοποιείται και είναι αναμενόμενο να γίνει και κάποια ζημιά. Όλα αυτά υπολογίζονται στο κόστος ενοικίασης. Όπως καταλαβάινεις ένας δύτης που κάνει κάποιες βουτιές τον χρόνο είναι λογικό να επενδύσει σε εξοπλισμό και φυσικά να τον έχει μαζί του σε κάθε καταδυτικό προορισμό. Η τιμή που πλήρωσες δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "σε έπιασαν κορόιδο". Δεν ξέρω μάλιστα αν οι 2 καταδύσεις έγιναν στην ίδια εξοδο με το σκάφος. Αν όχι τότε τα 37ευρώ είναι μάλλον λογική τιμή (αν εξαιρέσεις την κατάσταση της στολής).

Σε γενικές γραμμές τα καταδυτικά κέντρα που λειτουργούν μόνο καλοκαίρι έχουν ακριβότερες τιμές. Δεν μπορούμε να περιμένουμε (όσο και αν το θέλουμε) ένας άνθρωπος που μας βλέπει πρώτη φορά (και ίσως να μην μας ξαναδεί ποτέ) να μας κάνει τις ίδιες ευκολίες και τιμές με το καταδυτικό στο μέρος που ζούμε και στο οποίο έχουμε κάνει 5-10 καταδύσεις μέσα στον χρόνο. Καλές τιμές πετυχαίνουμε μόνο αν είμαστε group ή αν κλείσουμε πολλές καταδύσεις. Για μία κατάδυση έρχεται ο κούκος αηδόνι ενώ συνήθως από 4εις και πάνω μπορούμε να πούμε ότι μας έρχεται καλά και μας συμφέρει.

My 50 cents
Απάντηση με παράθεση