Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 13-07-10, 13:19
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Ομολογώ πως η ανάπτυξη του καταδυτικού τουρισμού, δεν είναι στο πεδίο των ενδιαφερόντων μου. Σέβομαι την αγωνία των ανθρώπων που ζουν απ' αυτόν, αλλά δεν είμαι κατάλληλος για να έχω γνώμη.

Οπότε πάω παρακάτω, στο πεδίο της τιμής που ζητείται από τα καταδυτικά για μια βουτιά.

Νεοκλή, την 2η ημέρα του χρόνου σε καταδυτικό στην Βόρεια Ισπανία, που δεν λειτουργεί όλο τον χρόνο, αλλά άνοιξε για μια ημέρα (για μία βουτιά) επειδή είχε ένα group 7 ατόμων (8 με εμένα τελικά) πλήρωσα 25 ευρω για βουτιά, μερικά κομμάτια εξοπλισμού (πέδιλα, bcd και φυσικά φιάλη - βάρη) και αμοιβή για την είσοδο στο πάρκο των νησιών Medes. Για την βουτιά δεν κινήθηκε ένα φουσκωτό 7 -8 μέτρων αλλά σκάφος 15 μέτρων, με χώρο κλειστό και ανοιχτό και τουαλέτα. Ομολογώ βέβαια ότι είμαι άσχετος με τις καταναλώσεις, μπορεί αυτό να είναι οικονομικότερο από ένα φουσκωτό, όπότε κράτησέ το μόνο σαν αναφορά.

Επίσης, μια και διαβάζεις την περιοχή των μελών θα έχεις δει σε ποια τιμή έχουμε κλείσει τις βουτιές για το ταξίδι στα Medes που ετοιμάζουμε. Το υπενθυμίζω: 8 βουτιές (που περιλαμβάνουν το κόστος εισόδου στο πάρκο) 152€. Που σημαίνει 19€ η βουτιά. Αν κάνουμε και 9η θα μας χρεώσει 10 € επιπλέον.

Καταλαβαίνω ότι τα μεγέθη δεν είναι ίδια. Αλλά μην φανταστείς ότι εκεί είναι τα μεγέθη της Ερυθράς. Ουδεμία σχέση.

Δεν πιστεύεις και 'συ ότι η διαφορά από τα 40€ (ή 50 αν προτιμάς με εξοπλισμό) είναι τεράστια μέχρι τα 75 € για δυο βουτιές (και που???) για να τα θεωρούμε "απολύτως λογικά"?
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση