Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 15-07-10, 08:25
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Νεοκλη , το οτι αυτα ισχυουν στην Ελλαδα , αυτοι που τα εκμεταλλευονται να τα βαλουν στον κ@λο τους . 30-35 ΕΥΡΩ για βουτια απο στερια (με δικο μου εξοπλισμο ανευ βαρων - φιαλης) δεν πρεπει να πληρωνει ΚΑΝΕΝΑΣ , ειτε στην Ελλαδα , ειτε στην Ιταλια , ειτε στην Ισπανια , ειτε οπουδηποτε αλλου (εκτος ειδικων περιπτωσεων ) . Αν , εστω και ατειευομενοι θεωρησουμε οτι στην Ελλαδα ισχυουν ειδικες συνθηκες , ναι , ισχυουν οι συνθηκες αυτοκτονιας των παροχων και των εργαζομενων σε αυτους . Επισης δεν τιθεται παντοτε θεμα τιμης Νοεκλη .
Αν παω εγω σε ενα καταδυτικο και γεματος συγκαταβαση προσπαθησω να συνεννοηθω με τον παροχο για να με παει σε βουτια οπου θα δω και κατι , ακομα και με 20 ΕΥΡΩ την βουτια , εκτος απο αδειους βυθους και ποδια λουομενων και αυτος συμφωνησει και παρ'αυτα με παει στις αηδιες που μας πουλαν οι περισσοτεροι νεορωμιοι , τοτε θα τον θαψω την ιδια μερα και δεν θα πατησει γνωστος στο μαγαζι του . Επισης , αν δω οτι προωθειται στο εξωτερικο , θα τον θαψω και εκει , πολυ πιο ασχημα . Συνηθως , σε αυτες τις περιπτωσεις , τους προτεινω συγκεκριμενα καταδυτικα στην γειτονικη Τουρκια οπου θα βουτηξουν σε αρχαια ναυαγια , αρχαιες πολεις και γενικα σε υπεροχα μερη , με λογικες τιμες και σωστους παροχους που δεν το παιζουν φιλαρακια και παρεακια και ο,τι αλλα κουρ@δ@κια εντος και εκτος νερου για να μας σκιζουν χρεωνοντας ο,τι τους κατεβει .
Αντιθετα , εκτιμησα παρα πολυ συγκεκριμενο παροχο σε Κυκλαδονησι , ο οποιος μου ειπε οτι ριχνει το φουσκωτο εστω και για εναν δυτη , αλλα εγω τον λυπηθηκα και πηγαμε σε βουτια απο στερια , οπου δεν προσπαθησε να μου πουλησει τις π@π@ριες περι βιοποικιλοτητας (που οι πιο πολλοι τα αναγνωριζουν ως .. αυτα τα κοκκινα αυτα τα πρασινα , αυτα που γ@μησαμε προχθες για πλακα κλπ) , απλα μου εξηγησε τιμια και καθαρα τι βουτια με περιμενει και εγω λογω κουρασης προτιμησα να κανω μια , ομολογουμενως ευχαριστη βολτα απο την ακτη , χωρις ιδιαιτεροτητες , απλα μια ομορφη υποβρυχια βολτα . Ξερεις και κατι αλλο Νεοκλη ? Χωρις να του το ζητησω , μου εκοψε και κανονικοτατη αποδειξη ο ανθρωπος . Αντε τωρα να μου πεις οτι δεν ειμαι κακομαθημενος .
(Νεοκλη δεν επιτιθεμαι σε εσενα , ξαναδιαβαζοντας τα γραφομενα μου αυτο μετεφρασα , αλλα να ξερεις οτι δεν ισχυει)
Με ολα αυτα που λεω , δεν εννοω οτι πρεπει να στηνουμε στον τοιχο τους επαγγελματιες παροχους , αντιθετα ο αμοιβαιος σεβασμος πολλες φορες φερνει υπεροχα αποτελεσματα ( ΟΚ , ειναι και θεμα παιδειας και επιπεδου και εκει , λυπαμαι αλλα ο Ρωμιος πασχει τρελλα) . Να αποδιδουμε ομως παντοτε τα του Καισαρος τω Καισαρι , ειτε θετικα , ειτε αρνητικα .
Και οταν ασκουμε κριτικη στο διαδικτυο , να προσκαλουμε τον κρινομενο , αν θελει , να εκφραστει και να υπερασπισει την θεση του και την επιχειρηση του , στο ιδιο ακριβως thread .
__________________

Απάντηση με παράθεση