Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-10-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

(Τελικά όποιον Χανιώτη έχω εκτιμήσει στη ζωή μου, προκύπτει παλιός συμμαθητής του Δελβερούδη... τι είχε πια αυτή η φουρνιά και βγήκε έτσι;)


Ήθελα να συμπληρώσω ότι ίσως ο ενθουσιασμός μου με την Παλαιόχωρα να μην είναι εντελώς άσχετος με τους οδηγούς μου εκεί.
Όπως και ο Στέλιος Κατσανεβάκης, έτσι και εμείς βουτήξαμε με το καταδυτικό AquaCreta του Νίκου Μπολανάκη και Άρη Σπέγγου.
Ο Άρης ήταν (δυστυχώς και ευτυχώς) απασχολημένος με τα μαθήματα (ευτυχώς γιατί ανάμεσα στους μαθητές του ήταν και ένας από τους αγαπημένους φίλους και συμφοιτητές μου) οπότε στις βουτιές μας συνόδευε ο Νίκος*. Εκπληκτικός Τύπος! Πριν βουτήξουμε με προκάλεσε "Αν καταφέρεις να δεις κάτι που δεν έχω ξαναδεί, θα σε παραδεχτώ"....
Και όντως, έχει τέτοια τρέλα με τους οργανισμούς που είναι απίθανο να του ξεφύγει οτιδήποτε σε μια βουτιά, από τον μεγαλύτερο ροφό έως το μικρότερο γυμνοβράγχιο! Αν υπήρχε τίτλος Master Scouter Diver θα ανήκε στον Νίκο πανηγυρικά! (Ως τότε θα τον φωνάζω "κροκοδειλάκια" )

Μιλώντας για ροφούς, πρέπει να σας πω ότι η περιοχή ήταν γεμάτη ψάρια, πράγμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση φυσικά....

Και εκτός από τις σπηλιές που αναφέρουν και ο Στέλιος και ο Μιχάλης, εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα με το "Υποβρύχιο Δάσος", έναν ορμίσκο όπου μετά από σφοδρή καταιγίδα, χείμαρροι παρέσυραν έναν μεγάλο αριθμό από κορμούς δέντρων σχηματίζοντας ένα παντελώς αλλόκοσμο υποβρύχιο τοπίο.

Οι κορμοί είναι ακόμα στη διαδικασία εποικισμού και διάβρωσης από οργανισμούς. Το καλοκαίρι ήταν γεμάτοι με υδρόζωα, κάθε ένα από τα οποία φιλοξενούσε τουλάχιστον 2-3 φλαμπελίνες.....Πολύ ενδιαφέρουσα βουτιά!

Βρε Μιχάλη, άσε τα μαντάμ () και βρες μας καμιά φωτογραφία!!!

(ο γκραντμπλες έπεσε με μάκρο σε αυτή τη βουτιά... αδύνατον να αποδώσει το τοπίο )



*ΥΓ. Το μόνο μειονέκτημα... το καταδυτικό δεν παρέχει μεμονωμένη ενοικίαση εξοπλισμού ή πλήρωση των δικών σας φιαλών. Αν δεν έχετε μαζί σας το κομπρεσέρ σας, θα κάνετε αναγκαστικά μια συνοδευόμενη βουτιά (που όμως απ' ό,τι κατάλαβα προσαρμόζεται στα μέτρα και τα γούστα σας και δύσκολα θα δυσαρεστηθείτε....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 19-10-07 στις 15:56.
Απάντηση με παράθεση