Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-11-13, 01:58
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Ωραίο το θέμα, αλλά εγώ μπερδεύτηκα.......

Έτσι όπως γίνετε η παράθεση:

Παράθεση:
2) Πλεύση (στο επιθυμητό προγραμματισμένο βάθος)
• Το κράτημα της αναπνοής στο βάθος ΔΕΝ θα προκαλέσει υπερδιάταση των πνευμόνων μιας και κατά τη διάρκεια της πλεύσης, δεν έχουμε σημαντικές μεταβολές της πίεσης.
• Κρατώντας την αναπνοή μας στο βάθος εξασφαλίζουμε ότι ο οργανισμός, μέσα από τον μηχανισμό του μεταβολισμού, θα ‘’εκμεταλλευτεί’’ – μεταβολίσει μεγαλύτερο ποσοστό οξυγόνου από το εισπνεόμενο αέριο, πράγμα που θα μας δώσει πλεονέκτημα στην παραγωγή ενέργειας στο σώμα, η οποία με τη σειρά της θα μας δώσει πλεονέκτημα στα θέματα της νάρκωσης.
• Γνωρίζοντας ότι η διάρκεια μιας κατάδυσης εξαρτάται πρωτίστως από το βάθος και το χρόνο και κατόπιν από το ρυθμό κατανάλωσης, μπορούμε να διαπιστώσουμε ότι κρατώντας την αναπνοή μας στο βάθος, μειώνουμε το ρυθμό κατανάλωσης και αυξάνουμε το χρόνο παραμονής μας σε αυτό. Συμπερασματικά λοιπόν, φαίνεται ότι μπορούμε κατά κάποιο τρόπο να έχουμε τον ‘’έλεγχο’’ σε ότι αφορά στο βάθος και το ρυθμό κατανάλωσης αλλά όχι στον χρόνο ο οποίος ‘’τρέχει’’. Το αναφέρω αυτό γιατί από ένα σημείο και μετά, παρουσιάζονται θέματα διαχείρισης αερίου και ασφάλειας, τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο ζευγαριού ή ομάδας.
Έρχεται σε αντίθεση με όσα γνωρίζουμε σχετικά με το skip breathing και το CO2 build up .....,

Επίσης κατατοπιστικά είναι αυτά που επισυνάπτει ο dmanetakis (και η παρουσίαση του πλήρης) και είμαι σίγουρος οτι και οι περισσότεροι έχετε στη βιβλιοθήκη σας μερικά papers σχετικά με το θέμα, οπότε μια περαιτέρω ανάλυση είναι καλοδεχούμενη......

Αναφορικά με τον έλεγχο της αναπνοής και τον ρόλο της στην πλευστότητα, νομίζω ότι τα παρακάτω άρθρα είναι αρκετά ενημερωτικά:

Buoyancy Control Tips

Fine Tuning Buoyancy
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση