Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-05-08, 18:14
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η αφομοίωση της εκπαίδευσης χρειάζεται χρόνο, τριβή και βουτιές. Πόσες βουτιές προλαβαίνει να κάνει ένας συνηθισμένος εργαζόμενος άνθρωπος μέσα σε τρεις μήνες; Σε τι βαθμό έχει προλάβει να κάνει κτήμα του όσα έχει πάρει από την τρέχουσα εκπαίδευσή του, ώστε να προσθέσει καινούργιες γνώσεις στο κεφάλι του;
Φυσικά αυτά ισχύουν κατά τη γνώμη μου ακόμα περισσότερο όσο ανεβαίνει το επίπεδο της εκπαίδευσης και τείνει προς το επαγγελματικό. Θυμάμαι σχετική παλαιότερη συζήτηση στο abyss όπου κάποιος "παραπονιόταν" γιατί είχε έλθει ο χειμώνας και δεν προλάβαινε να γίνει DM γιατί κρύωνε ( είχε ξεκινήσει εκπαίδευση το καλοκαίρι). Αυτό πραγματικά μ΄ αφήνει άφωνο. Στις λίγες βουτιές που έχω κάνει με καταδυτικά κέντρα έχει τύχει να με «οδηγεί» και να με «προσέχει» δύτης μερικών μηνών ( …. Yes (Dive) Master ).
Συγνώμη, εμένα αυτό δεν μου φέρνει στο μυαλό ταχύρυθμη εκπαίδευση αλλά κονόμα express (να του τα πάρουμε τώρα που τον έχουμε, γιατί μετά μπορεί να βαρεθεί και να τα χάσουμε).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μασας
...
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι καλλίτερα που το έκανες πιο γρήγορα παρά πιο μετά γιατί πιο μετά μας πιάνει το κλασικό ελληνικό "έλα τώρα τι θα με μάθει το σχολείο τόσες βουτιές έχω"
Νεοκλή εγώ ... μασάω. Πιστεύω ότι όταν κάποιος έχει "τόσες βουτιές" μπορεί πολύ καλύτερα να καταννοήσει και προχωρήσει σε υψηλότερη εκπαίδευση. Αν είναι της κατηγορίας "εγω τα ξέρω όλα" τότε ούτως ή άλλως είναι χαμένη υπόθεση.

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση