Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-05-08, 23:59
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Φίλος ο οποίος σε 1 μήνα έβγαλε ΟW και AOW και σύνολο καταδύσεων λιγότερο από 20 σε διάστημα 4 μηνών (συμπεριλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικές) θεώρησε ότι αφού έχει AOW ήταν έμπειρος και ''άνετος''.

Σε βουτιά που κάναμε μαζί, τον βλέπω ξαφνικά να ανεβαίνει με γρήγορο ρυθμό στην επιφάνεια χωρίς κάποιο εμφανή λόγο.

Τον πιάνω και προσπαθώ να του ξεφουσκώσω το bcd τραβώντας τον παράλληλα προς τα κάτω (θεώρησα ότι εκεί ήταν το πρόβημα...)
Μου κάνει σήμα ''οκ'' και συνεχίζει να φεύγει σφαίρα πάνω...
Κάνω προσπάθεια να τον τραβήξω αλλά με σπρώχνει μου κάνει ''οκ'' και ανεβαίνει γρήγορα...

Έχω ψιλοφοβηθεί (είχα επίσης λίγες βουτιές), αλλά μένω κάτω μόνη μου 3 λεπτά για προληπτική στάση, και μετά ανεβαίνω.
Στην ερώτηση μου: ''Καλά, τι έπαθες;''
Μου απαντάει: ''Να με πνίξεις προσπαθείς; Αφού σου δείχνω ότι έχω ''0'' bar αέρα!!'' (μπέρδεψε το σήμα ''οκ'' με το ''0'' bar…)

Μπορεί να ακούγεται αφελές, αλλά έχω αναρωτηθεί πολλές φορές...
Η απόκτηση ενός πτυχίου δίνει αυτοπεποίθηση. Είναι σωστό να νιώθεις αυτήν την αυτοπεποίθηση χωρίς να έχεις την ανάλογη εμπειρία;
Έχω δει δύτες με ακόμη περισσότερα πτυχία, που δεν ελέγχουν εύκολα την πλευστότητα τους.
Προσωπικά τους θεωρώ επικίνδυνους για τον εαυτό τους αλλά και για τους άλλους γιατί ακριβώς δεν έχουν επίγνωση της αδυναμίας τους και επιπλέον θεωρούν προσβλητικό ή και υποτιμητικό να παραδεχτούν ότι δεν γνωρίζουν καλά κάτι.

Η γνώση ''χτίζεται'' σταδιακά, και όχι σε μια νύχτα…Αλλιώς είναι συσσώρευση πληροφοριών που μπορούν να οδηγήσουν σε σύγχυση και λάθη.

Εσύ Ζήνα, αν άκουγες ότι κάποιος έχει πτυχίο γιατρού στα 18 (γιατί είναι παιδί-θαύμα), θα καθόσουν να σε εξετάσει ή θα είχες δυσπιστία για το αν έχει αφομοιώσει αυτά που έμαθε; (νιώθω πως είναι περίπου το ίδιο, όταν πρέπει να εμπιστευτείς τον εαυτό σου και την ασφάλεια σου σε κάποιον, κάπου εκεί κάτω στα -30μ)
Απάντηση με παράθεση