Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 21-08-09, 14:31
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Διπλές φιάλες – Στολές & Πλευστότητα

Γειά σου GKAM.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, οποία ήταν πάρα πολύ περιεκτική και απάντησε σε σχεδόν όλα τα ερωτήματά μου. Δύο ερωτήματα που μου έμειναν αναπάντητα είναι τα εξής. Ας ξεκινήσω από τη μέση πρός το τέλος.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM
Μένοντας μόνο στο θέμα της αστοχίας του ασκού, απαντώ πως αν ο δύτης είναι σωστά ζυγισμένος, η στεγανή στολή είναι αρκετή να τον φέρει στην επιφάνεια χωρίς πρόβλημα. Για ένα δύτη με ΒΜΙ <25 σε κανονική έως άριστη φυσική κατάσταση και με undersuit 200 gsm, στεγανή trilaminate/μεμβράνης η ζώνη βαρών είναι συνήθως περιττή. Στην χειρότερη των περιπτώσεων χρειάζονται 1.5-2kg, που μπορούν να μπουν και πάνω στις διπλές (v-weight, tail weight, p-weight).
Κατανοητό, αλλά...

1. Τι γίνεται άν ο δύτης έχει ΒΜΙ>25 ? Βάρη και πάλι βάρη...

2. θα πρέπει τελικά να έχουμε σαν τους τσολιάδες μια χειμερινή και μια καλοκαιρινή ... αμφίεση, δηλαδή διαφορετικό setup ?

Αν απορίψουμε παντελώς τη χρήση χαλύβινων φιαλών με στολή υγρού τύπου, τότε θα πρέπει να προμηθετώ ένα επιπλέον σετάκι 2χ10 αλουμινίου, ή να προμηθευτώ δεύτερο ΡΠ με διπλό ασκό. Και πηγαίνοντας ακόμα ένα βήμα παραπέρα, μπορεί να χρειαστεί να αλλάζω και το setup των ρυθμιστών και και και...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM
ΥΓ εδώ νομίζω πως μπερδεύτηκες. Σωστά ;
Όχι ακριβώς! τοποθέτησα το ερώτημά μου, αυτό που ρωτάς άν μπερδεύτικα, σαν προβληματισμό, προσπαθώντας να βρω μια τεχνικά και οικονομικά αποδεκτή λύση... Ίσως από αυτό βγεί μια λύση, που να έχει σαν μοναδική μεταβλητή το είδος της στολής !

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM
διαβάζοντας το κείμενό σου, εντοπίζω τουλάχιστον δύο διαφορετικά θέματα τα οποία είναι άσχετα με το συγκριμένο post : α] ρύθμιση πλευστότητας, β] χρήση εφεδρικού ασκού σε καταδύσεις με δύο ή περισσότερες φιάλες. Δεν είμαι σίγουρος άν οι Mods πρέπει να μεταφέρουν το post αλλού.

Τώρα, η αλήθεια είναι ότι προφωνώς οι ερωτήσεις μου ξεφεύγουν από το θέμα, αλλά όπως είπα, διαβάζοντας το νήμα μου "χτήπησε" μια απορία. Έτσι το ερώτημά μου βγαίνει σαν spin Off και αν πράγματι θελήσουν οι Mod να το απομονώσουν, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα !
Ο.Κ.
Ευχαριστώ και πάλι !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKanel : 21-08-09 στις 14:34. Αιτία: Μεταφορά και αλλαγή Τίτλου
Απάντηση με παράθεση