Θέμα: Solo Diving
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #75  
Παλιά 07-04-10, 14:47
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Solo Diving

Ποτέ δεν σκοπεύω να εγκαταλείψω τον άλλον στη μέση της κατάδυσης, όπως το ανάφερα ίσως ακούγεται έτσι , αλλά απλά είναι η σκέψη μου την στιγμή που ο buddy θα θελήσει για τον Α-Β λόγο να τερματήσει την κατάδυση.
Και δεν θα συνεχίσω μόνος με 100bar και μία φιάλη-ρυθμιστη.

Επίσης από τεχνικής πλευράς αν μπώ στη θάλασσα μόνος θα φροντίσω να γίνει με όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται.
Από ψυχικής πλευράς δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος πέρα από αυτούς τους οποίους επικαλούνται όσοι κάνουν ελέυθερη πτώση, base jumping, downhill(όταν κατεβαίνω τον Υμηττό με το ποδήλατο οποιαδήποτε αστοχία, η λάθος μου στην καλύτερη να με στείλει με σπασμένα μούτρα νοσοκομείο, στην χειρότερη να με στείλει στον αγύριστο), αναριχηση. Οι συγκεκριμένοι λαμβάνουν ένα ρίσκο, χρησιμοποιούν εξοπλισμό ο οποίος είναι 99,999% fail-proof και απολαμβάνουν τη διαδρομή με πολλές δόσεις αδρεναλίνης.
Όμοια ένας δύτης που είναι το νερό ικανοποιει την ανάγκη του να νιώσει κάτι διαφορετικό στις σπηλιές, τα ναυάγια και ότι άλλο του προκαλεί δέος και είναι κάτω από την επιφάνεια.


Άμα ήταν να ανησυχούμε τόσο για το redundancy του εαυτού μας και οι αλεξιπτωτιστές θα βουτάγαν σε ζευγάρια, ενωμένοι μεταξύ τους ώστε αν χαλάσουν και τα δύο αλεξίπτωτα του ενός ή αν ο ένας λυποθυμήσει ο buddy του να τον σώσει.


Οπότε πέρα από το ότι είναι παράνομο, με σωστή εκπαίδευση, εξοπλισμό και σε συντηρητικά πλαίσια που δεν θα θέτουν τον οργανισμό σε δοκιμασία δεν βλέπω κανέναν λόγο για τον ψυχικά έτοιμο να κάνει το βήμα στο "solo".
__________________
PADI OW/AOW/NITROX

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greco : 07-04-10 στις 14:50.
Απάντηση με παράθεση