Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 28-06-10, 11:34
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αυτό συμβαίνει γιατί δέν περιφρουρούμε το άθλημα καταλλήλως.
Σαφώς και θέλω να εκφράσω την θλίψη μου για το περιστατικό, πλην όμως πιστεύω ότι δέν θα συνέβαινε ποτέ αν στην κατάλληλη στιγμή, κάποιος δέν επιδείκνυε τόση πολύ ανοχή σε αυτούς τους ανθρώπους.
Χμμ

Για να δούμε τους κατάλληλους χειρισμούς.

Χθεσινό:

12 η ωρα το μεσημέρι, κατεβαίνουμε με παρέα φίλων άλλοι για βουτιά και άλλοι για κολύμπι στο Θειάφι.

Με το που φτάνουμε βλέπουμε να έρχεται προς την ακτή αυτοδύτης, που εμφανώς "κάτι" κρατάει στο χέρι του.

Σε ενα λεπτό είναι έξω με δύο λαστιχοβόλα στο χέρι του και ψαροσακούλα με 2-3 σπαρους. Αρχιζει το ξέχεσμα, κατεβάζει το κεφάλι "καλά ρε φίλε, άσε τουλάχιστον να βγω πρώτα έξω ..."

Βγαίνει, συνεχίζεται το "αντιλαλούνε τα βουνά" (πρέπει να μας ακούνε στον δρόμο εν ολίγοις), μασάει κάτι συγνώμες και κάτι "δεν θα ξαναγίνει" και όπως είναι με τα πέδιλα παραμάσχαλα, την μπουκάλα στο σαμάρι και τα όπλα στο χέρι ξεκινάει και ανεβαίνει προς τον δρόμο και εξαφανίζεται.

Αργότερα συναντώ φίλους σε καταδυτικό και μου λένε και οι δύο ότι έκανα λάθος, ότι έπρεπε να φωνάξω το λιμεναρχείο, ότι έτσι δεν κάνουμε τίποτα ...

Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?

Για πείτε, γιατί εγώ το σκέφτομαι από χθες

Μαγικό 1: "Ρε φίλε μη φωνάζεις, με'χει χτυπήσει η νόσος και ο γιατρός μου είπε να κάνω μερικές βουτιές ρηχές για να την διώξω..."

Μαγικό 2: "Δεν είναι δικά μου ρε φίλε, μέσα τα βρήκα ..."
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση