Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 05-10-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Δημήτρη διαφωνώ. Ως Έλληνες έχουμε την τάση να σνομπάρουμε τη σημασία της καλής φυσικής κατάστασης γενικότερα, είτε ασχολούμαστε με ένα απαιτητικό (κατά τη γνώμη μου) χόμπι όπως είναι η κατάδυση είτε απλά και μόνο για τη διατήρηση της υγείας μας.

Η κατάδυση, πράγματι, μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ μια καλή φυσική κατάσταση -αλλά υπό τις εξής προϋποθέσεις:

- Βουτάς πάντα σε όσο το δυνατόν πιο γνώριμους και προβλέψιμους βυθούς
- Είσαι σε θέση ανά πάσα στιγμή να εκτιμήσεις και να προβλέψεις τις όποιες αλλαγές καιρού που θα μπορούσαν να σε φέρουν στα πιθανά σου όρια στη διάρκεια μίας κατάδυσης
- Βουτάς πάντα συνοδεία καλά εκπαιδευμένων ατόμων που -σε περίπτωση που αυτό χρειαστεί- είναι σε θέση και σε φόρμα να σε ανασύρουν ακόμα και ημιθανή υπό οποιεσδήποτε συνθήκες βυθού και ακτής.
- Βουτάς πάντα με άτομα που εσύ προσωπικά δεν θα χρειαστεί ποτέ να ανασύρεις υπό τέτοιες συνθήκες
- Βουτάς πάντα σε εύκολα προσβάσιμες ακτές όπου το κουβάλημα δε συνιστά έντονη φυσική καταπόνηση
- Τα πλάνα κατάδυσής σου είναι πάντα μέσα στα πλαίσια μιας κατάδυσης αναψυχής

Προσωπικά δεν -θέλω να- καλύπτω τις παραπάνω προϋποθέσεις και ως εκ τούτου νομίζω ότι η σημασία της καλής φυσικής κατάστασης οφείλει να είναι προτεραιότητα.... Που όμως δεν είναι, οπότε για να απαντήσω στο ερώτημα του Χρήστου, νομίζω ότι μια άλφα προπόνηση θα έπρεπε να είναι ενταγμένη, αν όχι στην καθημερινότητά μου, τουλάχιστον στην ζωή μου γενικότερα...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση