Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 22-10-07, 14:33
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Έχω έρθει στην θέση να συμφωνω με όλους!

Ναι το πρόβλημα ξεκινάει με το τι πληρώνεις. Όταν ο εκπαιδευτής δεν πληρώνεται αυτό που πρέπει, μην περιμένεις και την καλλίτερη εξυπηρέτηση. Βέβαια δεν τους φταίει κανένας, έχουν σωματείο και αν πραγματικά θέλουν μπορούν (αυτό ισχύει για όλους μας). Το να πουλάς την δουλειά σου φτηνά μόνο και μόνο γιατί δεν βρίσκεις δουλειά δεν είναι λύση και δεν είναι επαγγελματισμός. Όταν το καταλάβουν τότε ίσως κάτι γίνει (βέβαια αυτό ισχύει και σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους).

Η σχολή στην Αθήνα από την οποία έμεινα ευχαριστημένος, είναι από τις ακριβότερες. Βέβαια υπάρχει ακριβότερη και δεν είναι το ίδιο καλή (για να μην παρεξηγηθώ είναι καλή και αυτή). Δεν θα πω ονομα γιατί δεν έχω κάνει μάθημα μαζί τους. Πάντως είναι αλήθεια πως μου είχε κακοφανεί που πλήρωσα τόσα πολλά. Μετά σύγκρινα και τώρα δεν ξεκολάω. Είναι πιστεύω χρέος μας να ενημερώνουμε σωστά τους υποψήφιους αυτοδύτες, όχι μόνο στο θέμα τιμή ("πήγαινε σε αυτόν που θα του μιλήσω και θα σου κόψει", "μην πας σε αυτόν είναι πολύ ακριβός"), αλλά πιο πολύ σε θέματα όπως αριθμός μαθητών ανά εκπαιδευτή, τρόπος διδασκαλίας, τι γίνεται όταν ο μαθητής δεν καταφέρει μια άσκηση, βιβλίο, πίνακας, θεωρητική διδασκαλία (κάποιοι κάνουν την θεωρία στην θάλασσα!!!). Όταν βλέπω τους εκπαιδευτές να αφιερώνουν 2 και 3εις ώρες για έναν μαθητή που έχει κάποια δυσκολία, δεν μπορώ παρά να αισθανθώ τυχερός που έτυχα σε αυτούς. Το κακό όμως είναι ότι έτυχα, θα μπορούσα να πάω σε κάποιον άλλο.

Έχουμε και εμεις ευθύνη. Όταν ακούμε τέρατα και σημεία να γίνονται πρέπει να αντιδρούμε. Και δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύεται ότι πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί. Όποτε έχω αφήσει κάτι να περάσει, κάτι κακό έχει γίνει είτε άμεσα είτε σε κάποιον άλλο. Έχουμε και ευθύνη να ενημερωνόμαστε και εμεις για τις εξελίξεις στον χώρο και με την σειρά μας να ενημερώνουμε τους υποψήφιους αυτοδύτες, για το που να πάνε και να μην πανε, τι να προσέξουν και τι να περιμένουν.
Απάντηση με παράθεση