Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 25-06-07, 12:31
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Κατάδυσεις σε βάραθρα

Καταλαβαίνω ότι το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά επειδή παρακολούθησα κι εγώ την παρουσίαση που λέει ο Χρήστος αλλά και με βάση αυτό:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης τα διάφορα λογισμικά όπως και τα DC υπολογίζουν τις στάσεις με βάση την περιβαλλοντική πίεση και όχι το πραγματικό βάθος. Παρόλο δηλαδή που ο δύτης βλέπει στην οθόνη του ένα βάθος εκείνο που έχει σημμασία είναι ότι το DC υπολογίζει τις στάσεις με βάση την περιβαλλοντική πίεση και όχι το βάθος καθ' εαυτό.
η απορία μου είναι:
Ας δεχτούμε ότι το DC θα υπολογίσει σωστούς χρόνους για μια βουτιά στα -810 εως τα -860.
Αυτό όμως που δεν ξέρει to DC είναι όταν βγούμε στην επιφάνεια του νερού, θα πρέπει να μαζέψουμε τον βαρύ μας εξοπλισμό και να βγούμε από τη σπηλιά (στα 0 μέτρα).
Αυτό μου ακούγεται σαν μια διαδικασία ανόδου σε υψόμετρο και μάλιστα με παράλληλη κόπωση - δύσκολο να φανταστώ πως θα υπολογίσει κανείς πότε θα αρχίσει να ανεβαίνει και με τι ρυθμό ώστε να είναι ασφαλής.

Βέβαια με αυτή τη συζήτηση μπαίνουμε σε βαθιά (θεωρητικά) σπηλαιολογικά μονοπάτια που πιθανόν οι περισσότεροι απο εμάς δε θα βαδίσουμε ποτέ στην πραγματικότητα αλλά από κάθε συζήτηση και διερεύνηση κάτι χρήσιμο μας μένει τελικά

Δεν γνωρίζω επίσης αν το -810 που αναφέρθηκε στην παρουσίαση ήταν από την είσοδο της σπηλιάς (που ήταν σε κάποιο βουνό) ή από το επίπεδο της θάλασσας (μάλλον πιο απίθανο).
Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να ξέρουμε και το υψόμετρο της εισόδου της σπηλιάς σε σχέση με το επίπεδο της θάλασσας για να βγάλουμε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση