Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-07-09, 13:45
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Κατάδυση στην Τήνο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παίζει αυτό, φιλαράκι!!! Κάτι σε πότισε με αποτέλεσμα να έχεις παραισθήσεις!!!!
Και παραισθήσεις να μην έχει, σκέφτομαι εγώ, τώρα... :
Λέμε ένα κάρο γκρίνιες για το "Κράτος" αλλά όσο θυμάμαι την καταδυτική μου ζωή, ΠΟΤΕ δεν μου έχουν δώσει απόδειξη.
Ξέρεις, αυτά τα νόμιμα χαρτάκια που για κάθε ευρώ που πληρώνεις, παίρνεις το αποδεικτικό οτι πλήρωσες.....
Ο έμπορος πληρώνει την αντίστοιχη εφορία...
την οποία εισπράτει το κράτος....
Το οποίο παρ΄ όλη την κακοδιαχείρηση που κάνει, όλο και κάτι μένει για να τα ψευτοβολεύει...
Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν μια κατάδυση των 40€ κοστίζει τόσο + το ΦΠΑ το οποίο δεν ειπράτεται, δεν αποδείδεται και - φυσικά - δεν το πληρώνουμε
ή κοστίζει 33 + ΦΠΑ = 40 στην τσέπη του εμπόρου....
Με άλλα λόγια, κάθε συμπαθές και φιλικό στον χρήστη καταδυτικό, δεν κόβει απόδειξη ποτέ,
δεν εμφανίζει τζίρο καθημερινό και.....
που και πού, κάποιο απογευματάκι που τα πράγματα είναι χαλαρά,
ο συμπαθής έμπορος "χτυπάει" και καμιά δεκαριά αποδείξεις για να εμφανίσει έναν τζιράκο στην "χώρα που η κατάδυση δεν έχει την ανάπτυξη που της αξίζει, εν αντιθέσει με τας άλλας πολιτισμένας χώρας..."

"Φτώχεια καταραμένη κύριε έφορά μου.... Μα δεν βλέπετε?.... ΄Ισα που βγάνω τα έξοδά μου..... Απο αγάπη πρός τη θάλασσα το κρατάω το μαγαζάκι μου, περιμένοντας μπάς και το κράτος αποφασίσει να μας χρηματοδοτήσει και ημάς τα φτωχαδάκια... Τι να βγάλεις απο δυό μασκούλες και τρία πεδιλάκια που πούλησα αυτό τον μήνα... Λέω να το γυρίσω το μαγαζί και να πουλάω είδη ψαρικής"

Ωρέ που πάμε... Που πάμε? που έλεγε και ο αείμνηστος Αυλωνίτης στην "Ωραία των Αθηνών" λίγο μετά την σκηνή που τον πιάσανε στα πράσσα...
Απάντηση με παράθεση