Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 21-05-11, 19:15
vanilly vanilly is offline
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το ενδιαφέρον και τα σχόλιά σας..
Λαμβάνω πολύ σοβαρά υπ όψιν όλα όσα ειπώθηκαν και είναι τροφή για σκέψη..

Σε ότι αφορά τη κριτική για τον εκπαιδευτή... Να πώ το εξής.. Θεωρώ πολύ λογικό για κάποιον που διαβάζει ένα post στο φόρουμ να κρίνει με αντικειμενικά και σκληρά κριτίρια. Νομίζω ότι και εγώ, έστω με τη μικρή εμπειρία που έχω πάνω στο σπόρ, εάν διάβαζα ένα τέτοιο post, θα κατέκρινα αυστηρά τον εκπαιδευτή κλπ..
Βέβαια επιτρέψτε μου, μιας και έχω προσωπική επαφή μαζί του και μιας και γνωρίζω όλη του την πορεία στο σπόρ και τις επιλογές του, να τον θεωρώ υπέρτατα σοβαρό και συνεπή σε αυτό που κάνει... Νομίζω άλλωστε ότι εκ του αποτελέσματος τελικά κρίνονται οι επιλογές και η οριοθέτηση που κάνει ο καθένας.. Το γεγονός ότι σε αυτή τη κατάσταση, αντέδρασα με ψυχραιμία, συνενοηθήκαμε άψογα κλπ, ήταν κάτι που νομίζω ότι και ο ίδιος γνώριζε. Δλδ ότι στη χειρότερη περίπτωση θα γινόταν αυτο. Ήξερε ότι δεν είμαι από τους τύπους που θα έκρυβα τη δυσκολία μου μέχρι να φτάσει στο απροχώρητο... Και επιπλέον συζητήσαμε πώς και που θα πάμε και ότι για όλους τους λόγους που ειπώθηκαν, επέλεξε να με έχει συνεχώς δίπλα του και να με παρακολουθεί.. Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, νομίζω ότι η σοβαρότητα κάποιου και η συμπεριφορά του στο νερό φαίνεται έστω και από λίγες βουτιές. Και αυτά για εμένα ο εκπαιδευτής μου τα γνώριζε. Δεν είπε ''παίρνω εναν οποιονδήποτε ΟW και πάω για μια βαθειά οπως να ναι..''...

Σε ότι αφορά το αν θα έπρεπε να παρακολουθήσω το advanced ή είναι ακόμα νωρίς... Τι να πώ ρε παιδιά.. Εγώ εντάξει νοιώθω να το κάνω.. Βέβαια κάτι θα ξέρετε όσοι λέτε ότι είναι νωρίς. Αλλά από την άλλη υπάρχει και ο παράγοντας χρήμα.. (Γινομαι πεζή??) Τουτέστιν, θέλω να κάνω το σχολείο, να βουτήξω με καταδυτικά για λίγο καιρό ακόμα (το οποίο σημαίνει πορτοφόλι για κάθε βουτιά) και μετά να μπορώ να νοικιάζω μόνο τη μπουκάλα μου, μιας και έχω τη τύχη να μπορώ να βρώ εμπειρότατο και σοβαρότατο ζευγάρι...

Τέλος να ξανατονίσω ότι η εμπειρία αυτή, παρότι τελικώς όλα πήγαν καλά, μου δίδαξε πολλά..! Πως παρότι μπορεί να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, παρότι μπορεί να έχεις καλή διάθεση, να είσαι ξεκούραστος κλπ κλπ, ΠΑΝΤΑ πρέπει να προγραμματίζεις τη βουτιά σου με αντικειμενικά κριτίρια και ψυχρή λογική.. ΠΟΤΕ μη ξεθαρρεύεις vanilly..!!

Ευχαριστώ και πάλι όλους!
Απάντηση με παράθεση