Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 29-01-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Μαρία από τα γραφώμενά σου προκύπτει η διαπίστωση ότι είστε ευχαριστημένοι με τον ρυθμό ανάπτυξης του συλλόγου οπότε εγώ χωρίς να γνωρίζω κιόλας υποθέτω ότι οι γενικεύσεις μου στο προηγούμενο ποστ είναι εκτός πραγματικότητος και άρα απολογούμαι και πάω πάσο.

Είχα την εντύπωση ότι ο σύλλογος επιδιώκει να γίνει πανελλαδικός. Δεν ξέρω πόσοι αυτοδύτες αλήθεια υπάρχουν στην Ελλάδα οπότε δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω και το τι ποσοστό του συνόλου αποτελεί ο αριθμός 40. Ο όρος ανάπτυξη σαφώς και πάει στο μέγεθος και την επιρροή του συλλόγου.

Έτσι για τους τύπους να αναφέρω ότι σήμερα business plan καταρτίζουν ακόμα και μη κερδοφόροι οργανισμοί ή ακόμα και οργανισμοί που θέλουν να προωθήσουν μια ιδέα. Αυτή η διαδικασία προυποθέτει αντίληψη του άμεσου και του ευρύτερου περιβάλλοντός σου μέσα στο χώρο στον οποίο θέλεις να κινηθείς και να προωθήσεις τους στόχους σου. Αυτό δεν είναι αναγκαίο να γίνει από μισθωμένα άτομα αλλά μπορεί να γίνει ακόμα και από τα μέλη του συλλόγου. Νομίζω δεν εισηγήθηκα κάτι τέτοιο και η ερμηνεία που έχει περάσει από το μυαλό σου ότι υπονοώ την πρόσληψη επιχειρηματικού συμβούλου είναι το λιγότερο άστοχη ή προιόν πολύπλοκης αλληλουχίας συμπερασμάτων από τα γραφώμενά μου, τα οποία και αδυνατώ να αντιληφθώ.

Πώς φαντάζεσαι τον σύλλογο σε ένα, δύο, πέντε χρόνια από τώρα? Υπάρχει όραμα? Πώς επιδιώκεις να κάνεις βήματα προς αυτή την κατεύθυνση? Πώς αξιολογείς τις ενέργειές σου ως προς την επίτευξη του στόχου που έχεις? Πώς μετράς το αποτέλεσμά τους? Υπάρχει κάτι που δεν κάνεις καλά ή κάτι που θα μπορούσες να κάνεις καλύτερα. Έκανες κάποια λάθη ή έχεις αντιληφθεί κάπου ότι υπάρχουν αντίθετα συμφέροντα με κάποιους άλλους παίχτες του χώρου? Τι προσφέρεις εσύ στους άλλους? Σε ποιούς θέλεις να προσφέρεις και τι ακριβώς?

Ένας από τους στόχους του συλλόγου είναι η ανάπτυξη και η διάδωση της αυτόνομης κατάδυσης. Ξέρετε επακριβώς το σύνολο των παραγόντων και των παραμέτρων που καθορίζουν αυτή την ανάπτυξη? Πώς επιχειρείτε να κάνετε επέμβαση πάνω σε αυτούς τους παράγοντες προς επίτευξη του στόχου? Ξέρει ο καθένας που είναι μέλος σε αυτό το σύλλογο ξεκάθαρα τι πάτε να κάνετε και τι επιδιώκετε? Ξέρει το δικό του ρόλο?΄

Έχετε επίσης ανάμεσα στους στόχους και αυτό: Η αναβάθμιση της εκπαίδευσης και των παρεχόμενων υπηρεσιών στους ερασιτέχνες αυτοδύτες από τους παροχείς των αντίσοτιχων υπηρεσιών σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα, την Ελληνική και την διεθνή πρακτική.

Πώς έχετε σκοπό να το κάνετε αυτό? Μήπως θα πρέπει να αναπτύξετε κάποια κανάλια επικοινωνίας και να πείσετε αυτούς τους παροχείς ότι έχετε κάποια κοινά συμφέροντα έτσι ώστε να κάτσουν στο τραπέζι μαζί σας και να συζητήσουν τα διάφορα σχετικά θέματα. Έχετε εισηγήσεις συγκεκριμένες ή απλώς ο στόχος υπάρχει στο καταστατικό μέχρι να σας έρθει η έμπευση?

Έχετε επίσης στα μέσα για την πραγματοποίηση των στόχων του συλλόγου και το ακόλουθο:


"Η προμήθεια υλικών και υπηρεσιών σχετικά με την αυτόνομη κατάδυση με όρους ή και τιμές προνομιακές για τα μέλη του, είτε από εγχώριες είτε από αλλοδαπές πηγές με δυνατότητα απευθείας εισαγωγής από τον Σύλλογο με διαφανείς και νόμιμες διαδικασίες."

Μήπως εδώ να υπάρχει κάποια αντίφαση? Ένας σύλλογος που επιδιώκει να είναι πανελλαδικός ίσως να έπρεπε να σκεφτεί πώς κάποιοι μπορούν να ερμηνεύσουν το μέοσ αυτό σαν ένα θεμιτό μέσο για ένα club προνομιούχων? Μήπως και κάποιοι εισαγωγείς εξοπλισμού (όχι όλοι) που είναι και αυτοί παίχτες στο παιγνίδι κατάδυση να μην βλέπουν λόγο συνεργασίας μαζί σας ως αποτέλεσμα της υιοθέτησης αυτού του μέσου? Μήπως έτσι να δημιουργείται το υπόστρωμα για ίντρικες και να δίνεται χώρος σε αυτούς που θα μείνουν απέξω να γίνουν πολέμιοι του συλλόγου?

Πολλά πράγματα τελωσπάντως πρέπει να αναλυθούν και να βάλετε κάποιους μετρήσιμους στόχους. Επιδιώξτε να αναπτύξετε σχέσεις με όλους τους συμμετέχοντες στην υπόθεση αυτόνομη κατάδυση, διότι αυτό θα σας δώσει μια καλή σφαιρική εικόνα, θα σας δώσει πληροφορίες και θα σας βοηθήσει να προχωρήσετε. Λυπάμαι που δεν γνωρίζω περισσότερα. Αυτά ξέρω αυτά λέω!

Αυτό βεβαίως είναι πάντα προσωπική άποψη ενός ατόμου που βλέπει τα πράγματα από πολύ μακρυά και που δεν πολυ-αντιλαμβάνεται την πραγματικότητά σας. Ομολογώ πως είμαι εκτός!

Και απολογούμαι για το μπέρδεμα αν προκάλεσα τέτοιο.

Φιλικότατα,
Σώτος

έκανα edit λόγω μπαχάλου από τα copy / paste

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 29-01-08 στις 20:12.
Απάντηση με παράθεση