Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-03-09, 17:54
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ!

Η αυτόνομη κατάδυση έχει ένα κοινό. Το κοινό αυτό μεγαλώνει. Αργά μεν μεγαλώνει δε. Ξεκινάς λοιπόν με μια έκθεση, μικρή-μεγάλη δεν έχει σημασία. σημαντικό όμως είναι να την κάνεις σωστά. Θέλεις μια πισίνα με κάποιο βάθος να μπορεί ο κόσμος να δοκιμάσει το BCD την μάσκα, τον ρυθμιστή, τα πέδιλα... Μια μέρα για επαγγελματίες και άλλες 2-3 για όλο τον κόσμο... Κάνεις παρουσιάσεις νέων προϊόντων κάνεις παρουσιάσεις νέων καταδυτικών... δείχνεις σε μη δύτες πως μπορούν να γίνουν... Αν είσαι κοντά σε θάλασσα κάνεις και ένα ωραίo Discover Scuba (ασκήσεις στην πισίνα βόλτα στην θάλασσα) σε όσους ενδιαφέρονται... Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός, έχεις ενημερωμένο κοινό, προσελκύεις νέους δύτες. Όσο για τις τιμές εγώ σπάνια πια βλέπω πια τέτοιες διαφορές, τουλάχιστον στα προϊόντα που ψωνίζω. Αν κάποιοι νομίζουν ότι μπορεί να έχουν τέτοιες διαφορές στο Leroy Merlin έχει αυτη την εποχή προσφορά ΛΟΥΚΕΤΑ. Ας πάρουν μερικά γιατί αργά ή γρήγορα...

Πιστεύω ότι όταν καταλαβουν οι επαγγελματίες του χώρου τα οφέλη από μια τέτοια έκθεση θα την κάνουν από μόνοι τους και δεν θα περιμένουν κανεναν να τους την φτιάξει. Μόνοι τους. Μπορούν, το ζήτημα είναι να θέλουν να επενδύσουν.
Συμφωνώ. Οι καιροί αρχίζουν και γίνονται δύσκολοι και θα γίνουν δυσκολότεροι. Άνθρωποι με ξεπερασμένες νοοτροπίες δεν πρόκειται να τα καταφέρουν και θα αρχίσουν να εκλείπουν σιγά σιγά... Οι μόνοι που θα καταφέρουν να επιβιώσουν στην αγορά θα είναι από τη μια οι μεγάλες (αλλά απρόσωπες) φίρμες και έμποροι με τις αχτύπητες τιμές, και από την άλλη νέοι και σύγχρονοι άνθρωποι (όχι σε ηλικία αλλά σε ιδέες και νοοτροπία), οι οποίοι θα μπορούν να αντιπαραβάλουν (στις αχτύπητες τιμές) προσωπική επαφή, νέες πρωτότυπες υπηρεσίες, εξυπηρέτηση κτλ.

Να πηγαίνεις δηλαδή να πάρεις κάτι που στο ίντερνετ έχει 350, και να λες δεν πειράζει θα δώσω 400-420 για να το πάρω από τον τάδε που είναι και φιλαράκι μου, και βουτάμε και μαζί μια στις τόσες, και στο κάτω κάτω δεν έχει σκοπό να με καταγδάρει, απλά δεν μπορεί (εκ των πραγμάτων) να χτυπήσει τις τιμές των μεγαλοεμπόρων του ίντερνετ. Αν όμως το 350 μου το δίνει 600, ε τότε αυτό σημαίνει πως δε με υπολογίζει και απλά με βλέπει σαν πορτοφόλι, και επομένως ούτε προσωπική επαφή μπορεί να υπάρξει, ούτε τίποτα.

Φρέσκοι άνθρωποι, με φρέσκα μυαλά και ιδέες είναι η λύση κατά την προσωπική μου άποψη κύριοι... Τα "μπαγιάτικα" δεν περνάν άλλο είναι προφανές. Και όσοι δεν είναι και φρέσκοι και σύγχρονοι και ορεξάτοι να κοιτάξουν να γίνουν, γιατί σε λίγο όχι μόνο θα ψωνίζουν όλοι οι Έλληνες εκτός Ελλάδος, αλλά θα βουτάν και εκτός... Χρόνος υπάρχει για αλλαγή, και το καταδυτικό κοινό το μόνο σίγουρο είναι πως αυξάνει όλο και περισσότερο. Κανείς δεν πρόκειται να χάσει! Θέληση δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχει...
Απάντηση με παράθεση