Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 17-11-08, 16:32
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα.... κολυμπάνε πολύ καλά για αυγά Νεοκλή - και μάλλον ζευγαρώνουν

Τελικά λέγονται Σάλπες (salps) - υπάρχουν και ψάρια που τα λέμε έτσι αλλά προφανώς δεν έχουν καμμιά σχέση με τις σάλπες της φωτογραφίας.
Δεν είμαι σίγουρος αν ο λόγος που είναι όλα μαζί είναι ότι ζευγαρώνουν (το κείμενο που βρήκα κάτι λέει ότι αναπαράγονται ασεξουαλικά - αν το μεταφράζω σωστά):




...και μερικές φωτογραφίες από Καλιφορνέζικες Σάλπες:
Θα επανέλθω σε έναν οργανισμό που νομίζω ότι αφήσαμε λίγο παραμελημένο στο συγκεκριμένο thread… Άργησα να το προσέξω αλλά ας είναι καλά τα διάφορα redirections στο forum!

Φοίβο έχεις απόλυτο δίκιο! Πρόκειται για τις σάλπες (Salpa spp.) που δεν έχουν καμία σχέση με τα γνωστά μας ψαράκια (Sarpa salpa) με τις χρυσές γραμμές στο πλάι, αλλά κάτι διαφορετικό…

Πρόκειται για ένα Θαλλοειδές (κλάση Thaliacea), δηλαδή για ένα πλαγκοντικό ασπόνδυλο Πρωτοχορδωτό (υπόφυλο Ουροχορδωτά ή Χιτωνοφόρα του φύλου των Χορδωτών, δηλαδή των οργανισμών που διαθέτουν νευρική χορδή).

Είναι ένα πλαγκτονικό ασκίδιο ή ‘φούσκα’ που διαθέτει διαφανές βαρελοειδές σώμα, ενισχυμένο με δέσμες μυών για μετακίνηση. Το νερό εισέρχεται στο πρόσθιο στόμα που ονομάζεται αλλιώς ‘σίφωνας εισροής’ και στη συνέχεια με τη βοήθεια των μυών του θαλλοειδούς, εκτοξεύεται από τον σίφωνα εκροής προωθώντας το ζώο. Ορισμένα θαλλοειδή όπως οι σάλπες σχηματίζουν αποικίες που μπορούν να φτάσουν αρκετά μέτρα σε μήκος και παρασύρονται από τα ρεύματα του νερού.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκφτείτε το site http://en.wikipedia.org/wiki/Salpida

Προσωπικά έχω συναντήσει μεμονωμένα άτομα και αποικίες από σάλπες στα κρύα νερά της Αλοννήσου (ήταν Μάρτιος και το νερό είχε θερμοκρασία 13ο C). Πριν λίγο καιρό ένας φίλος από την Ιτέα μου είπε πως εκεί τις αποκαλούν ‘κομπολόγια’ γιατί με τέτοια μοιάζουν οι μακριές αλυσίδες των θαλλοειδών για τους ψαράδες του Κορινθιακού. Πάντως είναι πανέμορφες! Εσείς τις έχετε συναντήσει;
Απάντηση με παράθεση