Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-08-07, 13:54
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Arado στην Ηράκλεια

Παράθεση:
Θυμάμαι και το αντίστοιχο εύρημα στο νότιο κόλπο της Ηρακλειάς (νομίζω το έχουνε σηκώσει πλέον), μάλλον πρέπει να ήταν Γερμανικό Stuka or Messerschmitt. Απο ότι μου είχαν αναφέρει ντόπιοι τότε (1980??), το αεροσκάφος είχε μπλεχτεί στα δίχτυα μηχανότρατας ανοιχτά στα βαθειά νερά και το είχαν σύρει και εναποθέσει στα ρηχά του συγκεκριμένου κόλπου. Έμεινε εκεί αρκετά χρόνια. Κάθε τόσο που το επισκευτόμουνα το εύρισκα όλο και πιο 'αφαιμαγμένο'. Η έλικα του που κάποιοι έχαν επιχειρήσει να 'ανεβάσουν' (την είχαν ξεμοντάρει απο τον κινητήρα) ήταν πολύ βαρειά γιατί εμπεριείχε τον μηχανισμό αλλαγής βήματος. Προφανώς δεν είχε επιτυχία η προσπάθεια τους και η έλικα βρισκόταν λίγα μέτρα απο την άτρακτο στην άμμο για 1-2 χρόνια. Μετά χάθηκε
Έχω φωτογραφίες αλλά σε παλιά slides...
Χαίρομαι που το αεροσκάφος της Ηρακλειάς υπάρχει ακόμη αλλά έχει αναγνωριστεί και ο τύπος του!
Σε άλλο post για το αεροπλάνο στη Νάξο είχα γράψει τα παραπάνω σε παράθεση.

Πολύ ωραίες και οι φωτογραφίες, αν και απο ότι το θυμάμαι τέλη του 1980, ήταν "ντυμένο" με τα πανέλα αλουμινίου (το πέτσωμα που λέμε για τα σκάφη), όχι μόνο ο σκελετός όπως εμφανίζεται τώρα. Ακόμη φαίνονται καθαρά τα συρματόσχοινα με τα οποία η τράτα το έσυρε στα ρηχά, στα 10 μέτρα όπως αναφέρεται, άρα είναι ορατό και επισκέψιμο (=lootable) απο snorkellers . Πάλι καλά που υπάρχει ακόμη
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση