Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 18-07-07, 14:13
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετράει; Μετράει, μόνο σ΄ένα σημείο ίσως να χρειάζεται αναθεώρηση, το non-deco-dive που αναφέρεις μια και αυτό που προέκυψε από την όλη συζήτηση που έγινε μέχρι στιγμής εδώ είναι ότι κάθε κατάδυση είναι κατάδυση αποσυμπίεσης.
Εντάξει, όπως είπε κι ο Σώτος, αυτό είναι θέμα ορολογίας που μας έρχεται απ' έξω. Εννούσα "βουτιά χωρίς υποχρεωτική στάση αποσυμπίεσης"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο σημείο τριβής για μένα σ΄αυτή την συζήτηση είναι η δήλωση ότι μια πολυεπίπεδη βουτιά (multi-level) με καταδυτικό κομπιούτερ είναι „ίσως πιο ασφαλής από ένα τετράγωνο προφίλ“.
Το σχόλιο μου "ίσως πιο ασφαλής από ένα τετράγωνο προφίλ" αναφέρεται στην multilevel-ανάδυση - άσχετα από τη χρήση DC.
Νομίζω τελικά συμφωνούμε όλοι, ότι η χρήση του D.C. με τρόπο ώστε να είμαστε διαρκώς στο όριο πριν χρειαστούμε υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης, εγκυμονεί κινδύνους και πρέπει να αποφεύγεται.

Άσχετο αλλά και σχετικό: Η φωτογραφική μηχανή ή η videocamera, μπορεί επίσης να αποτελέσει ένα επικίνδυνο παράγοντα κατάδυσης γιατί προκαλεί καταδύσεις "jo-jo".
Όταν σύγκρινα το προφίλ της πρώτης βουτιάς που έκανα με φωτ. μηχανή με το προφίλ της αμέσως προηγούμενης (χωρίς φωτ. μηχανή) πραγματικά τρόμαξα !
Το προφιλ χωρίς φωτ. μηχανή ήταν μια ομαλή multilevel άνοδος ενώ το προφίλ με φωτ. μηχανή ήταν μια τεθλασμένη γραμμή με πολλά σκαμπανεβάσματα

(από αυτή την άποψη, το Dive Computer αποτελεί κι ένα εργαλείο που σου επιτρέπει να αναλύσεις τη βουτιά σου εκ των υστέρων και να δεις τι έκανες λάθος)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση