Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 08-07-08, 22:13
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Αντιπρόσωποι και υπηρεσίες

Αφορμη να ξεκινησω αυτο το thread ειναι ενα περιστατικο που μου συνεβη(και συνεχιζει να συμβαινει).
Πριν εναμιση μηνα βρηκα την ευκαιρια να στειλω τους ρυθμιστες μου για service γιατι λογω υποχρεωσεων θα εκανα μια μικρη παυση απο τις καταδυσεις και δεν προλαβαινα να τους φτιαξω μονος μου.
Εναμιση μηνα μετα ο ενας βρισκεται ακομα στον αντιπροσωπο και μαζευει σκονη. Θελω να κανω καποιες βαθιες βουτιες και θα αναγκαστω να τις κανω με νοικιασμενο ρυθμιστη...
Ξερω οτι υπαρχουν σειρες προτεραιοτητας αλλα αυτο παραπαει. Εναμισης μηνας δεν ειναι σειρα προτεραιοτητας, ειναι αδιαφορια...
Ζητησα να μου τον στειλουν πισω με ενα κιτ να το κανω μονος αλλα πλεον κιτ και βασικα ανταλακτικα δεν στελνουν αν δεν εισαι "service technician"...
Γιατι μονο εμεις σε αυτη τη χωρα ανεχομαστε αυτη τη συμπεριφορα? Εχουμε πληρωσει τεραστια ποσα για εξειδικευμενα αντικειμενα που το συνολικο κοστος κατασκευης τους δεν ειναι ουτε το 20% της τιμης αγορας τους και αντιμετωπιζουμε απο πανω τετοια αδιαφορια απο τους αντιπροσωπους...

-Αν δεν εχει προβλημα ο συλλογος θα ανεβασω και την εταιρια που εμπλεκεται.-
__________________
Join the dark side,δινουμε μπισκοτακια!!!
Απάντηση με παράθεση