Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-09-08, 20:36
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: 20-21/09. Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παιδιά καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν το έχετε κοιτάξει αλλά πριν να εκτεθούμε δεν μιλάτε και με την Εναλίων?

Η εκκλησία είναι του 8ου αιώνα και είναι στην δικαιοδοσία της

Ο νόμος (3409) λέει ξεκάθαρα στο Άρθρο 11 ότι απαγορεύεται

φωτογράφηση και κινηματογράφηση σε περιοχές που απαγορεύονται οι καταδύσεις, εκτός αν υπάρχει έγγραφη άδεια της αρμόδιας Υπηρεσίας

Εάν ρίξετε μία πιο προσεκτική ματιά στο Άρθρο 11 παράγραφο 1 θα δείτε ότι κάνει αναφορά και σε κάποιους άλλους νόμους (όπως τον αρχαιολογικό)

Άρθρο 15 Ενάλιοι Αρχαιολογικοί χώροι.

Στους ενάλιους αρχαιολογικούς χώρους απαγορεύεται η υποβρύχια δραστηριότητα με αναπνευστικές συσκευές εκτός εάν έχει χορηγηθεί άδεια από το Υπουργείο πολιτισμού η οποία εκδίδεται ύστερα από την γνώμη του Συμβουλίου

Και πριν μου πείτε για κάποιο ΦΕΚ σας λέω ότι και για τον Βρετανικό (που νομίζω ότι δεν είναι σε ΦΕΚ υπάρχουν αποφάσεις του ΚΑΣ που γνωμοδοτούν για την φωτογράφηση του.

Εδώ θα δείτε προηγούμενες εγκρίσεις του ΚΑΣ
http://www.yppo.gr/0/kas/KAS_24.doc

Θα πρότεινα να δώσετε ιδιαίτερη έμφαση σε αυτά

17.Έγκριση ή μη χορήγησης αδείας διενέργειας καταδύσεων για την κινηματογράφηση του ναυαγίου “Britannica” στη νήσο Κέα.

18.Έγκριση ή μη χορήγησης αδείας στο Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών για την χρήση φωτογραφιών αρχαιολογικού περιεχομένου σε ιστοσελίδα στο διαδίκτυο.

Επίσης σε αυτόν τον σύνδεσμο μιλάει για τα περί βιντεοσκόπησης και φωτογράφησης
http://www.tap.gr/corpsite/display/dsp_Entity.asp?EN_CODE=royalties


Το βασικότερο όμως είναι ότι στους υπόλοιπους νόμους ορίζει το καθεστώς για την κατάδυση σε λίμνες και ποτάμια, οπότε εάν με την πρώτη θεωρούμε ότι ο καταδυτικός νόμος αναφέρεται μόνο στην θάλασσα νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτούμε κάποιον με γνώσεις νομικών θεμάτων για να μας πει και για αυτό

Νόμος 3409
Άρθρο 11

Γενικές απαγορεύσεις – Υποχρεώσεις

1. Η άσκηση υποβρύχιας δραστηριότητας στη θάλασσα με αναπνευστικές συσκευές ή άλλα υποθαλάσσια μέσα, χάριν αναψυχής, επιτρέπεται σε όλη την επικράτεια, ενώ απαγορεύεται:
α) σε προσδιορισμένες από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Πολιτισμού θαλάσσιες περιοχές εναλίων αρχαιολογικών χώρων σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 12 και 15 του ν.3028/ 2002 (ΦΕΚ 153 Α΄) και

β) σε συγκεκριμένα οικολογικά ευαίσθητα θαλάσσια οικοσυστήματα σύμφωνα με τους νόμους 1650/1986, 3044/2002 και την κ.υ.α.33318/3028/1998

Προσοχή στο Β!!! και ιδιαίτερα στον Νόμο 1650/1986

3. Αναλυτικότερα, με τις διατάξεις του παρόντος νόμου επιδιώκονται.

ε) Η προστασία των ακτών των θαλασσών, των όχθων των ποταμών, των λιμνών, του βυθού αυτών και των νησίδων ως φυσικών πόρων, ως στοιχείων οικοσυστημάτων και ως στοιχείων του τοπίου.

Όπως φαίνεται από τους ορισμούς του 1650, ο νόμος 3409 λαμβάνει υπόψη του (μέσω του 1650) και τους ποταμούς αλλά και τις λίμνες και τον βυθό τους.

Δείτε τον νόμο http://nomothesia.ependyseis.gr/eu-law/getFile/%CE%9D+1650+1986.pdf?bodyId=897760

Επίσης ο νόμος 1650 δεν μιλάει μόνο για έργα αλλά και για δραστηριότητες

Επειδή λοιπόν (λόγω των σχέσεων που έχει ο Σύλλογος με την Εναλίων αλλά και με την Τοπική Αυτοδιοίκηση που υπάγεται η λίμνη) σκόπιμο θα ήταν να διερευνηθεί λίγο το θέμα και να διευθετηθούν οι όποιες αδειοδοτήσεις απαιτούνται για να είμαστε όλοι καλυμένοι και στο κάτω κάτω να φανεί ότι και γνώστες υπάρχουν αλλά και άνθρωποι που έχουν την θέληση να τα κάνουν όλα by the book

Να τονίσω πως νομικός δεν είμαι αλλά αξίζει μερικές φορές να κοιτάζουμε και λίγο παραπέρα.

Ειναι κρίμα για μια τέτοια ωραία δουλειά


P.S. Εάν πάλι τα έχετε φροντίσει, ή σας έχουν πει ότι δεν χρειάζεται, το παρόν μήνυμα περιέχει μερικούς ωραίους συνδέσμους για όποιον ψάχνεται λιγάκι

P.S. Μακάρι να μπορούσα να έρθω αλλά τα πράγματα είναι ζόρικα από πολλές απόψεις αυτην την περίοδο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:45.
Απάντηση με παράθεση