Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-08, 11:57
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Περί αχινών...

Καλημέρα,

Ισχύει ότι οι αχινοί είναι σημάδι καθαρής θάλλασας ή όχι ?

Πρέπει να βγάλω και 4-5 αγκάδια πάλι από την πατούσα μου.... Θυμίστε μου να φοράω μποτάκια ακόμα και όταν πηγαίνω για μπάνιο.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Περί αχινών...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να βγάλω και 4-5 αγκάδια πάλι από την πατούσα μου.... Θυμίστε μου να φοράω μποτάκια ακόμα και όταν πηγαίνω για μπάνιο.....

Καλημέρα και σε σένα billy!
Και σας τα'λεγα εγώ για τους αχινούς, τα μοχθηρά αυτά τέρατα της Μεσογείου, Alas!!
(Πάντως τα μποτάκια δε θα σε σώσουν.... εμένα μου έχουν τρυπήσει ουκ ολίγες ενισχυμένες σόλες οι παλιοθαλασσοσκαντζόχοιροι ....)

Σχετικά με το ερώτημά σου. Δεν υπάρχει κάποια σαφής σχέση μεταξύ ρύπανσης και παρουσίας αχινών. Γενικά οι αχινοί είναι είδη που χαρακτηρίζουν τις μεσογειακές ακτές, είτε αυτές είναι τελείως αδιατάρακτες είτε δέχονται κάποια μέτρια ανθρωπογενή επιβάρυνση.
Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα συναντήσετε αχινούς σε πραγματικά ρυπασμένες περιοχές, οπότε ως πρώτη ένδειξη είναι καλό να τους έχουμε. Πάντως σε καμία περίπτωση η παρουσία τους δεν αρκεί για να βγάλουμε συμπεράσματα για την ποιότητα του θαλασσινού νερού....

Τώρα, εσύ για να ρωτάς, πάει να πει ότι βρέθηκες σε κάποια ακτή που είχε ΠΟΛΛΟΥΣ αχινούς. Και αναρωτιέσαι αν αυτό σημαίνει αντίστοιχα και ΠΟΛΥ καθαρά νερά.
Όχι.
Η υπεραφθονία των αχινών έχει βιβλιογραφικά συσχετιστεί όχι με τη ρύπανση αλλά με την υπεραλίευση.
Για να το πιάσετε, βάλτε στη θέση των αχινών τα γνωστά μας (κι εξίσου γευστικά) κατσίκια. Οι αχινοί έχουν ακριβώς τον ίδιο "θώκο" (niche: λειτουργική θέση) στο θαλάσσιο περιβάλλον: είναι οι βοσκητές της θάλασσας. Αλωνίζουν αμέριμνα τα θαλασσοκατσάβραχα και μασουλάνε ό,τι και όσο βρεθεί στο διάβα τους.....

Όταν τα κατσίκια στη στεριά πολλαπλασιαστούν ανεξέλεγκτα (πράγμα που κάνουν δυστυχώς σε πολλά μέρη της Ελλάδας), τότε έχουμε το φαινόμενο της υπερβόσκησης η οποία σχετίζεται με διάφορα προβλήματα όπως π.χ. η αποψίλωση, η ερημοποίηση και διάβρωση των εδαφών.
Παρόμοια προβλήματα έχουμε όταν πολλαπλασιαστούν ανεξέλεγκτα και οι αχινοί. Ορδές αγκαθοκάτσικων σαρώνουν τα βραχάκια της ακτής καταβροχθίζοντας τους μικρο- αλλά και μακροφυτικούς οργανισμούς που έχουν την ατυχία να βρεθούν στην πορεία τους (σωστές μπουλντόζες σας λέω ). Εκεί που οι αχινοί είναι πολλοί, μπορείτε εύκολα να διακρίνετε την απογύμνωση της βραχώδους ζώνης: εκτεταμένες "ξυρισμένες" βραχώδεις λωρίδες γνωστές ως barrens (χερσοτόπια αχινών).

Γιατί όμως οι αχινοί πολλαπλασιάζονται τόσο; Ο λόγος είναι πολύ απλός και είναι ο ίδιος που ισχύει και για τα κατσίκια αλλά και οτιδήποτε άλλο πολλαπλασιάζεται ανεξέλεγκτα: Επειδή δεν υπάρχουν θηρευτές.
Και ποιοί είναι οι θηρευτές των αχινών; Τα ψάρια, και ιδιαίτερα τα σαργοσπαροειδή....

Η υπεραφθονία και τα χερσοτόπια των αχινών έχουν περιγραφεί πολλές φορές στη βιβλιογραφία ως cascade effect (έμμεσο αποτέλεσμα) της υπεραλίευσης.

(Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για αυτό το φαινόμενο κάντε αναζήτηση με τις λέξεις sea-urchins, barrens, overfishing, cascade effects.)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Περί αχινών...

Respect!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-08, 09:21
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Περί αχινών...

Έγραψε πάλι αυτό το κορίτσι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-08, 10:06
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Περί αχινών...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιοί είναι οι θηρευτές των αχινών; Τα ψάρια, και ιδιαίτερα τα σαργοσπαροειδή....
Μου φαίνεται ότι δεν έχεις έλθει στο νησί καθόλου για να δείς αν προλαβαίνουν τα ψάρια να φάνε αχινό

Πάντως οι περισσότεροι αχινοί που έχω δεί ήταν σε παραλία με μεγάλη περιέκτικότητα σε αλάτι. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει σχέση η αν υπήρχε και άλλο δεδομένο που δεν το γνώριζα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-08, 10:08
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Περί αχινών...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται ότι δεν έχεις έλθει στο νησί καθόλου για να δείς αν προλαβαίνουν τα ψάρια να φάνε αχινό

Πάντως οι περισσότεροι αχινοί που έχω δεί ήταν σε παραλία με μεγάλη περιέκτικότητα σε αλάτι. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει σχέση η αν υπήρχε και άλλο δεδομένο που δεν το γνώριζα.
Η περιεκτικότητα σε λεμόνι πως ήταν;
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-08, 10:23
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Περί αχινών...

Μαρια , για αλλη μια φορα .
Οσο και να μας ενοχλουν οι αχινοι ας μην ξεχναμε να ειμαστε ταπεινοι μπροστα στην φυση και τους συγκατοικους μας . Ειμαστε αναξιοι των καρπων της φυσης , αν επιλεκτικα εξαφανιζουμε πληθυσμους , μονο και μονο για να απολαμβανουμε το μπανακι μας οπου εμεις γουσταρουμε , ή οπου ανοιξε το νεοτερο κωλομπαρο (ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ BEACH BAR !!) .
Την Παρασκευη , γνωστος που εχει ποσοστο σε Bar- εστιατοριο σε παραλια της Χαλκιδικιης , μου ζητησε να του δωσω ή να του βρω μπουκαλα για να αδειασει τους αχινους απο μπροστα απο το μαγαζι του . Ολη η ακτογραμμη , εχει μια πλακα αναμεσα στην παραλια και τον αμμωδη βυθο . Μονον οι ιθαγενεις (θανατος - θανατος ) , εχουν κατα ανατιναξει τον βραχο για να μπορουν να κανουν μπανιο αυτοι και οι πελατες τους . Του εξηγησα για την ζημια και μου απαντησε ο Ελληναρας : Στ'αρχ.... μου οι κωλοαχινοι θα τους εξαφανισω . Αντιστοιχα , σε συγκροτημα παραθεριστικων σπιτιων οπου παραθεριζω τα τελευταια 30 χρονια (τσε βααλε), οπου μπροστα μας στα 15 μετρα απο την αμμουδια υπαρχουν πυκνες φυκιαδες , ο προεδρος του Δ.Σ. (κι εκει καρκινος με Δ.Σ. και σκυλολογια) , αποφασισε κρυφα να ξεριζωσει τις φυκιαδες . Ο ιδιος ειναι ερασιτεχνης ψαρας . Δεν μπορει να καταλαβει το μεγεθος της ζημιας και αναγκαστηκα να τους απειλησω , οχι μονο με αμμεση καταγγελια , αλλα να κανω στα σπιτια τους , αυτο που θα κανουν αυτοι σε εκεινα τα σπιτια (τις φυκιαδες) . Ευτυχως με φοβηθηκαν , γιατι αν περιμενα να καταλαβουν θα γερνουσα προωρα .
Λοιπον , ΜΗΝ ΤΑ ΓΑ..ΤΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ . ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΙΣ ΜΠΑΧΑΜΕΣ , ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΜΠΑΧΑΜΕΣ . ΜΗΝ ΕΡΗΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ( αντε τους ανθρωπους τσακιστε τους)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 30-06-08 στις 11:15.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-08, 10:57
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Περί αχινών...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο και να μας ενοχλουν οι αχινοι ας μην ξεχναμε να ειμαστε ταπεινοι μπροστα στην φυση και τους συγκατοικους μας . Ειμαστε αναξιοι των καρπων της φυσης , αν επιλεκτικα εξαφανιζουμε πληθυσμους , μονο και μονο για να πολαμβανουμε το μπανακι μας οπου εμεις γουσταρουμε , ή οπου ανοιξε το νεοτερο κωλομπαρο (ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ BEACH BAR !!) .
Την Παρασκευη , γνωστος που εχει ποσοστο σε Bar- εστιατοριο σε παραλια της Χαλκιδικιης , μου ζητησε να του δωσω ή να του βρω μπουκαλα για να αδειασει τους αχινους απο μπροστα απο το μαγαζι του . Ολη η ακτογραμμη , εχει μια πλακα αναμεσα στην παραλια και τον αμμωδη βυθο . Μονον οι ιθαγενεις (θανατος - θανατος ) , εχουν κατα ανατιναξει τον βραχο για να μπορουν να κανουν μπανιο αυτοι και οι πελατες τους . Του εξηγησα για την ζημια και μου απαντησε ο Ελληναρας : Στ'αρχ.... μου οι κωλοαχινοι θα τους εξαφανισω . Αντιστοιχα , σε συγκροτημα παραθεριστικων σπιτιων οπου παραθεριζω τα τελευταια 30 χρονια (τσε βααλε), οπου μπροστα μας στα 15 μετρα απο την αμμουδια υπαρχουν πυκνες φυκιαδες , ο προεδρος του Δ.Σ. (κι εκει καρκινος με Δ.Σ. και σκυλολογια) , αποφασισε κρυφα να ξεριζωσει τις φυκιαδες . Ο ιδιος ειναι ερασιτεχνης ψαρας . Δεν μπορει να καταλαβει το μεγεθος της ζημιας και αναγκαστηκα να τους απειλεισω , οχι μονο με αμεση καταγγελια , αλλα να κανω στα σπιτια τους , αυτο που θα κανουν αυτοι σε εκινα τα σπιτια (τις φυκιαδες) . Ευτυχως με φοβηθηκαν , γιατι αν περιμενα να καταλαβουν θα γερνουσα προωρα .
Λοιπον , ΜΗΝ ΤΑ ΓΑ..ΤΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ . ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΙΣ ΜΠΑΧΑΜΕΣ , ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΜΠΑΧΑΜΕΣ . ΜΗΝ ΕΡΗΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ( αντε τους ανθρωπους τσακιστε τους)
Ξερίζωσε τη φυκιάδα (Ποσειδωνία) ή την πλάκα (Beachrock) και σύντομα θα χάσεις την παραλία σου....
(GB δεν βάζεις ένα χεράκι εδώ πέρα; )

Θες να ξεφορτωθείς τους αχινούς; Απαγόρεψε το ψάρεμα στον ορμίσκο της παραλίας σου.
Οποιαδήποτε άλλη επέμβαση θα είναι προσωρινή και κατά πάσα πιθανότητα θα σου δημιουργήσει πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα σου λύσει.

Εντάξει, δεν ξέρει ο κόσμος... αλλά δυστυχώς ούτε και ενδιαφέρεται να μάθει.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ σαν άνθρωποι -με γράμμα και λόγο- είμαστε σε θέση να σκεφτόμαστε με δεδομένα πολλών (πρώην κι επόμενων) ζωών, ζούμε μονάχα μία, στην οποία μάλιστα όλο και περισσότερο κυριαρχεί το "Ό,τι αρπάξει ο κώλος μας"..... (όπου και κατά τη γνώμη μου ταιριάζουν θαυμάσια και 5-6 αχινοαγκαθάκια).
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-08, 11:10
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Περί αχινών...

Μαρια , το μονο που εισπραττω οταν τους λεω κατι τετοια , ειναι ειρωνικα βλεμματα και συνωμοτικα αστειακια πισω απο την πλατη μου . Εχω παραδειγματα απο την περιοχη που θελουν να ξεριζωσουν τις φυκιαδες (δεν ξεριζωνουμε τα σπιτια τους μαζι με τον ρυπο -γονο τους λεω εγω καλυτερα ? θα ξανα σκεφτουν ετσι ?) , λογω υπερβολικου μπαζωματος ρεμματων και κλοπης ομβριων υδατων (ακουσον ακουσον ) καθε δυο με τρια χρονια , τον Χειμωνα , ξεχειλιζει ο τοπος ολος και εξαφανιζονται οι παραλιες μπροστα απο τα ρεμματα (μιλαμε για εικονες βιβλικιης καταστροφης , βλεπε ο Μωυσης με βρεγμενο κινητο , η Σαρα με το Hammer της αναποδα κλπ κλπ) . Την επομενη φορα (ερχεται ερχεται ΟΕΟ) , θα φωτογραφισω και θα σας δειξω αλλο ενα δειγμα ανθρωπινης παρεμβασης και των συνεπειων της . Ολα αυτα , χωρις να εχουν ακομα χαλασει τις φυκιαδες . Που και να τις κοψουν .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-08, 11:47
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Περί αχινών...

Μιχάλη σε καταλαβαίνω απόλυτα. Στην Χαλκιδική ανεβαίνω τα τελευταία δέκα χρόνια και κάθε χρόνο βλέπω τέτοιες καταστάσεις. Παραλίες που την μία χρονιά είχαν βραχια και πέτρες την επόμενη χρονιά να έχουν μία τροπική αμουδιά μέσα και έξω.

Το κακό είναι ότι (ειδικά στο πρώτο πόδι) ο βυθός δεν έιναι φιλικός για την ιδέα που έχουν οι περισσότεροι παραθεριστές για το πως πρέπει να είναι η παραλία μπροστά στο σπίτι τους και έτσι καταφεύγουν σε τέτοια τεχνάσματα χωρίς να τους ενδιαφέρει το τι θα γινει στο μέλλον.

Δυστυχως δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα



(Γιώργο ... η περιεκτικότητα σε λεμόνι έιναι ευθέως ανάλογη της περιεκτικότητας σε αλάτι πολλαπλασιαζόμενη επί του όγκου σε χιλιοστόλιτρα του ουζοπότηρου )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitri : 30-06-08 στις 12:18.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.