Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-08, 01:35
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Απλά η τέλεια παραλλαγή! Παρατηρήστε πόσο δύσκολο είναι να διακρίνετε το φύλλο από το ζώο και το ζώο από το φύλλο...


__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 26-05-08 στις 09:24.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-08, 02:48
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Ίσως το έχετε ακούσει με το κοινό όνομα "σακοράφα" (Syngnathus typhle), ίσως και να έχετε συναντήσει το αδερφάκι του (Syngnathus acus) με το στενόμακρο στόμα (βλ. φωτό, εξ' ου και pipefish στα αγγλικά)...

...

Η ομοιότητα με τον ιππόκαμπο είναι φανερή, είναι πολύ κοντινά ξαδέρφια.



Αν και το σόι λοιπόν τα πάει γενικά καλά στο κρυφτό, η "σακοράφα" τους ξεπερνάει όλους. Δε χρειάζεται καν να προσπαθήσει για να χαθεί από τα μάτια του θηρευτή (ή και του φωτογράφου αν προτιμάτε). Αρκεί να κυκλοφορεί σε λιβάδι ποσειδωνίας.

Τόσο το σχήμα, όσο και το χρώμα (που μπορεί να είναι πράσινο ή σκούρο καφέ), όπως θα παρατηρήσατε, μοιάζει απίστευτα με φύλλο Ποσειδωνίας (πράσινο ή καφέ επίσης). Είναι τόσο "προχωρημένη" η παραλλαγή που το συγκεκριμένο ψάρι έχει λευκά στίγματα στο σώμα του, για να προσομοιάσει καλύτερα την πραγματική όψη ενός φύλλου Ποσειδωνίας με επίφυτα!

Σαν φύλλο Ποσειδωνίας λοιπόν που σέβεται τον εαυτό του, θα το βρούμε είτε να κείται στο βυθό πλάι σε άλλα πεσμένα φύλλα,



ή να στέκεται όρθιο και να λικνίζεται στο ρεύμα του κύματος!





Εννοείται πως αν το χάσεις στιγμή από τα μάτια σου, ξέχασέ το, δεν το ξαναβρίσκεις με τίποτα, όπως και έγινε στο γύρισμα αυτού του βίντεο.





Ήταν μια ανταπόκριση από τον πλούσιο σε ζωή και γεμάτο εκπλήξεις βυθό του Σαρωνικού!


Vasili, thnx για τη backstage φωτό
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 26-05-08 στις 09:24.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-08, 02:51
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Όσοι διαθέτετε quicktime player, θα μπορέσετε να δείτε τα παραπάνω videos σε καλύτερη ανάλυση κατεβάζοντάς τα από εδώ και εδώ

Συγχωρέστε με για την αμοντάριστη, μονοπλανική λήψη και την απουσία ήχου, αν έπρεπε να το "σινιάρω" κιόλας, δε θα το ανέβαζα ποτέ...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-08, 07:57
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

oxi ρε δεν σε συγχωρουμε....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-08, 12:19
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Το Sygnathus Typhlae , το συναντησα στην Νοτιοδυτικη Κρητη , στο Ελαφονησι αναμεσα στα συντριμμια του IMPERATRIX . Το εχω καταχωρησει και στο Fishwatcher του Fishbase . Ειναι οντως πολυ δυσκολο να το ξεχωρισεις απο τα φυκια διοτι τα μιμειται αψογα , απλα με την ακινησια του .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-08, 20:06
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Μπράβο, μπράβο, και πάλι μπράβο παιδιά (εννοώ και το Βασίλη). Φανταστικός εντοπισμός και ζηλεύω που δεν ήμουν από δίπλα και εγώ! Άντε και σε ανώτερα, ακόμη ποιο "εξωτικά" είδη!

Και σύντομα και στο National Geographic Channel!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-08, 21:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-08, 22:40
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Πραγματικά καταπληκτικό καμουφλάζ και το video αναδεικνύει πολύ καλά και τη μίμηση της κίνησης των φύλλων της ποσειδωνίας

Αισθάνομαι πραγματικά τυχερός που τα έχω διακρίνει 1-2 φορές μέσα σε ποσειδωνία και πραγματικά έτριβα τα μάτια μου να δω αν βλέπω καλά

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως, είναι ότι άλλες φορές τα συναντάς σε "καθαρό έδαφος" αμμώδους βυθού (όπως στη παρακάτω φωτογραφία που τράβηξα σήμερα [Αγ.Βασίλειος, Κορινθιακός, -15]:


Εκτός από κάτι "υπολείματα" φυτών σαν κι αυτά που φαίνονται στην πάνω δεξιά γωνία δεν υπήρχε ποσειδωνία εκεί κοντά...
Δεν κινδυνεύουν σε τέτοιο έδαφος?
ή μήπως είναι το ξαδερφάκι του (Syngnathus acus) που λέει ο Γιάννης και έχει άλλες τακτικές καμουφλάζ?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg fv_ag_vasileios_syngnathus_01.jpg (131,5 KB, 62 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 25-05-08 στις 23:56.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-08, 09:12
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το φύλλο που ζωντάνεψε...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από κάτι "υπολείματα" φυτών σαν κι αυτά που φαίνονται στην πάνω δεξιά γωνία δεν υπήρχε ποσειδωνία εκεί κοντά...
Δεν κινδυνεύουν σε τέτοιο έδαφος?
ή μήπως είναι το ξαδερφάκι του (Syngnathus acus) που λέει ο Γιάννης και έχει άλλες τακτικές καμουφλάζ?
Φοίβε, τα "υπολείματα" φυτών που αναφέρεις δεν είναι άλλο παρά ένα λιβαδάκι Cymodocea nodosa, που συνήθως συναντούμε πριν την Ποσειδωνία, σε ρηχότερα νερά, ή στη θέση της Ποσειδωνίας, όταν έχουμε ανάμιξη γλυκού και θαλασσινού νερού (π.χ. κοντά σε εκβολές).

Η Cymodocea nodosa είναι ένα από τα 4-5 θαλάσσια φυτά που συναντούμε στο Μεσογειακό βυθό, δλδ έχει και αυτή πραγματικές ρίζες όπως ακριβώς η Ποσειδωνία και αρκετές φορές σχηματίζει και αυτό λιβάδια. Τα λιβάδια του ανήκουν στους προστατευόμενους οικότοπους Natura 2000.

Σίγουρα έχω χαρακτηριστικότερη φωτογραφία στο αρχείο μου, αλλά σε αυτή που έχω τώρα πρόχειρη φαίνεται η διαδοχή του ενός φυτό στο άλλο (Cymodocea --> Posidonia)




Τώρα, σχετικά με το Syngnathus σου, δεν είναι το typhle, πιθανότατα να είναι το Syngnathus acus (βλ. link στο παραπάνω μήνυμα).

Η σημαντική μορφολογική τους διαφορά (πέρα από τα χρώματα) αφορά στο τελείωμα του στόματός τους. Στο typhle, το στόμα είναι ουσιαστικά προέκταση του σώματος, δε μειώνεται σε πλάτος, ενώ το άνοιγμά του είναι στο τέλος του (βλ. cropped photo).



Δες και μια άλλη πιο χαρακτηριστική φωτογραφία εδώ , δυστηχώς στη συγκεκριμένη βουτιά η μηχανή μου φορούσε υπερευρυγώνιο φακό και ασχολήθηκα κυρίως με το βίντεο


Αντίθετα, όπως φαίνεται στη φωτογραφία στο αρχικό μου μήνυμα, στο Syngnathus acus το στόμα ξεχωρίζει χαρακτηριστικά σαν του ιππόκαμπου, είναι στενόμακρο σαν καλαμάκι.




Τα ψιλά γράμματα:

Το typhle και το acus είναι αδερφάκια, ανήκουν στην ίδια υπο-οικογένεια των Syngnathinae και στο ίδιο γένος Syngnathus, ενώ μαζί με τους ιππόκαμπους (υπο-οικογένεια Hippocampinae) σχηματίζουν την οικογένεια των Syngnathidae.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 26-05-08 στις 09:26.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.