Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-07, 13:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Θαλάσσια Λιβάδια και Απειλές

Σας επισυνάπτω μια πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία που μου έστειλε σήμερα ο Δημήτρης Συνοδινός (AMORGOS).


Ο Δημήτρης λέει ότι προφανώς το αυλάκι που διαπερνάει το λιβάδι, προκλήθηκε από την άγκυρα ενός καϊκιού που ήταν για καιρό αραγμένο σε αυτό το σημείο. Αν και στην αρχή μου φάνηκε περισσότερο ότι κάτι έχει συρθεί πάνω στο λιβάδι, τελικά πιστεύω κι εγώ ότι μάλλον πρόκειται για αγκυροβολία πολλών ημερών, με την άγκυρα ίσως να ξεσέρνει σιγά-σιγά ανάλογα με τον καιρό.....
Δημήτρη σε ευχαριστω που ανακίνησες αυτό το θέμα διότι νομίζω ότι παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον για όλους εμάς που συχνά βρισκόμαστε σε σκάφη και θα μας ενδιέφερε ίσως να γνωρίζουμε -με στόχο να ελαχιστοποιήσουμε- τις επιπτώσεις μας.

Δείτε και μια δική μου σειρά φωτογραφιών για το πώς μια άγκυρα -όσο κι αν φαίνεται ένα αθώο ζήτημα- μπορεί να έχει πραγματικά καταστροφικές επιπτωσεις σε ένα λιβάδι.

Φάση Α) απλά αγκυροβολούμε



ΦΑΣΗ Β) το ελαφρύ και νανουριστικό κυματάκι, λικνίζει τη βάρκα μας και, μαζί με αυτή, την άγκυρα και την καδένα μας


οι οποίες αρχίζουν να ανοίγουν τρύπες και αυλάκια στο έως πριν συμπαγές και ομοιόμορφο λιβάδι....τα φυτά καταπλακώνονται ή/και ξεριζώνονται, επιτρέποντας μάλλον ελάχιστες πιθανότητες ανάκαμψης

ΦΑΣΗ Γ) ...και σιγά σιγά το λιβάδι αρχίζει να κατακερματίζεται, ώσπου τελικά μας μένει κάτι τέτοιο

(δεν φαίνεται δυστυχώς στη φωτό αλλά όλη η περιοχή γύρω από τις εναπομείνασες συστάδες είναι νεκρά ριζώματα "matte morte")

Κι εμείς μετά ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και τα λιβάδια μας υποχωρούν


Αν πάντως σκεφτείτε πόσα σκάφη και σκαφάκια κυκλοφορούν στις θάλασσες μας στη διάρκεια του χρόνου και ειδικά μες στο καλοκαίρι, ίσως αντιληφθείτε για τι μέγεθος ζημιάς μιλάμε.
Σκεφτείτε επίσης ότι τα περισσότερα σκάφη αράζουν σε προφυλαγμένους από τον καιρό αμμώδεις ορμίσκους (ό,τι καλύτερο για αγκυροβολία...) οι οποίοι συμβαίνει να είναι και οι αγαπημένοι βυθοί των φανερόγαμων.

Κι αν η Posidonia είναι συχνά εύκολα διακριτή ακόμα και από την επιφάνεια (φαίνεται να σχηματίζει σκούρες κηλίδες στον πυθμένα) ακόμα χειρότερα είναι τα πράγματα για το φανερόγαμο Cymodocea nodosa το οποίο λόγω των μικρότερων διαστάσεών του αλλά και των αραιότερων λιβαδιών του, περνάει πολύ πιο εύκολα απαρατήρητο

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 03-12-07 στις 10:59.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.