Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-12, 19:33
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Την καλησπέρα μου σε όλη την καταδυτική κοινότητα, του πολύ όμορφου και χρήσιμου αυτού forum!
Θα ήθελα και 'γω και με τη σειρά μου (μιας και ο καιρός ανοίγει σιγά- σιγά και ετοιμάζομαι για τις πρώτες βουτιές του '12) να θέσω την εξής ερώτηση περί ετησίου ελέγχου στον εξοπλισμό μου:
1. πέρυσι προκειμένου να τον τσεκάρω πλήρωσα αρκετά λεφτά(?) σε καταδυτικό κέντρο, συγκεκριμένα 15€ για τζάκετ και 60€ για ρυθμιστή! Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν γενικώς ήταν καλά τα λεφτά και αν αξίζει να πάω και φέτος στον ίδιο!
2. σε περίπτωση που θεωρείτε πως πιάστηκα "κορόιδο" θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας για το που θα μπορούσα να απευθυνθώ φέτος! Επίσης καλό θα ήταν αναφέρετε τόσο το κατάστημα στο οποίο θα με παραπέμπατε (εντός Αττικής μιας και διαμένω στην αθήνα) όσο και τις τιμές που χρεώνει για έλεγχο ρυθμιστή και τζάκετ!

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-12, 14:57
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Θα βοηθούσε να μας πείς τι ρυθμιστή και τι τζακετ έχεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-12, 15:04
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βοηθούσε να μας πείς τι ρυθμιστή και τι τζακετ έχεις
Φίλε billy και τα 2 είναι μάρκα scubapro!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-12, 17:24
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

στο τζακετ τι ελεγχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-12, 18:37
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

miker δεν ξέρω ακριβώς να σου πω.. φαντάζομαι το όλο σύστημα εισόδου- εξόδου αέρα Ας μας κατατοπίσει όποιος γνωρίζει περισσότερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-12, 13:48
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theod Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε billy και τα 2 είναι μάρκα scubapro!
Τι μοντέλο scubapro? Σίγουρα το κόστος είναι διαφορετικό για π.χ ΜK2, R290, Octopus απο MK25, S600, Octopus. Το κόστος για το πρώτο θα είναι πιό φθηνό απο το δεύτερο.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-12, 19:43
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μοντέλο scubapro? Σίγουρα το κόστος είναι διαφορετικό για π.χ ΜK2, R290, Octopus απο MK25, S600, Octopus. Το κόστος για το πρώτο θα είναι πιό φθηνό απο το δεύτερο.
Χρόνια πολλά σε όλους/όλες και καλές αναδύσεις να έχουμε,
αφού ευχαριστήσω τους darisg, Jsub, Ναυτίλος και Χρηστος Ευθυμιου για τις πολύτιμες και πολύ χρήσιμες συμβουλές και απόψεις τους , να προσθέσω για τον χρήστη Manta ότι ο ρυθμιστής μου είναι scubapro MK25, το τζάκετ scubapro T-ONE και το χταπόδι scubapro C200. (να τονίσω ότι στο περσινό σέρβις ΔΕΝ συμπεριλαμβανόταν το "χταπόδι", η αγορά του έγινε μετά )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theod : 17-04-12 στις 20:01.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-12, 19:25
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theod Εμφάνιση μηνυμάτων
....
1. πέρυσι προκειμένου να τον τσεκάρω πλήρωσα αρκετά λεφτά(?) σε καταδυτικό κέντρο, συγκεκριμένα 15€ για τζάκετ και 60€ για ρυθμιστή! Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν γενικώς ήταν καλά τα λεφτά και αν αξίζει να πάω και φέτος στον ίδιο!
....
Φίλε μου καλησπέρα ...
…θα ήθελα να σου παραθέσω και τι δική μου γνώμη σχετικά με το «αρκετά λεφτά».

Δυστυχώς θα το συναντήσεις αρκετές φορές μπροστά σου, όσων αφορά τη καταδυτική δραστηριότητα. Αν αναλογιστείς ότι αυτά τα "αρκετά λεφτά" που έδωσες, αντιστοιχούν για δύο βουτιές με σκάφος με πάροχο, ή περί τις τρείς αν θα πας μόνος σου με φίλους.
Πιστεύω πως με τον καιρό θα αρχίσεις να αναθεωρείς τι σημαίνει «αρκετά λεφτά», και αποκτώντας εμπειρία και γνωρίζοντας το χώρο θα πράττεις ανάλογα.

Θεωρώ ότι το ποσό που αναφέρεις για service ρυθμιστή ( δύο δεύτερα στάδια, ένα πρώτο και μανομέτρου/κονσόλας ) και έλεγχο τζάκετ, δυστυχώς δεν ξεφεύγουν από τα μέσο όρο της αγοράς.

Οπως παρατηρείς παραπάνω, χρησιμοποιώ τη λέξη δυστυχώς για να περιγράψω την καταδυτική πραγματικότητα, ...θέτοντας εαυτόν παρά σου.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-12, 20:07
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

dmanetakis, ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως πολύ σωστά προανέφερες έτσι έχουν τα πράματα (δεν γνωρίζω αν ισχύουν στον ίδιο βαθμό και στο εξωτερικό), παρόλα αυτά γι'αυτό έθεσα αυτή την ερώτηση στο forum μπας και βοηθηθούμε μεταξύ μας κάνοντας μια διαδικτυακή "μίνι" έρευνα αγοράς για το συγκεκριμένο θέμα.

Θέλω να είμαι αισιόδοξος βέβαια πιστεύοντας πως με αρκετές βουτιές και εμπειρία "ανεξαρτητοποιήσαι" κάτα κάποιο τρόπο από τα καταδυτικά κέντρα και γλυτώνεις κάποια χρήματα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-12, 20:10
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Όταν λες έλεγχος του ρυθμιστή εννοείς Service ?
Δηλ. άνοιγμα 1 πρώτο - 2 δεύτερα στάδια, καθαρισμός με ultrasonic, αλλαγή όλων των προβλεπομένων μερών = χρήση 3 service kit + χρόνος εργασίας ? αν αναλογιστής ότι μόνο το κόστος (χονδρική) των service kit (3) είναι γύρο στα 45-50€ και η εργασία μπορεί να πάρει και μιάμιση ώρα ..... μάλλον καλή τιμή σου έκανε.... !!!!

Αν ήταν απλά έλεγχος καλής λειτουργίας (πχ σωστή IP).....τότε μάλλον σε τσίμπησε.....
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.