Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #9  
Παλιά 16-07-07, 22:39
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Πολύ καλό πόστ από τον Χρήστο.

Μου θυμίζει μια συζήτηση που έχουμε συχνά ιδιαίτερα σε σχολεία τεχνικής κατάδυσης. Η βαβέλ της καταδυστικής ορολογίας. Αρκετές φορές θα βρείτε λέξεις μεταφρασμένες από την αγγλική στην ελληνική μέσα στην ορολογία τω καταδύσεων. Η διαπίστωσή μου είναι πως οι λέξεις που αρχικά οι αγγλόφωνοι χρησιμοποίησαν για να περιγράψουν ένα φαινόμενο ή μια κατάσταση είναι εντελώς αδόκιμες. Αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει στην ελληνική τεχνική ορολογία ή τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει σε τόσο έντονο βαθμό οπουδήποτε αλλού όπως το βλέπω σε συγγραματα καταδύσεων.

Ο όρος decompression dive (κατάδυση αποσυμπίεσης) είναι για παράδειγμα ένας εντελώς αδόκιμος και αποπροσανατολιστικός όρος. Αποσυμπίεση συμαίνει η αντίστροφη διαδικασία της συμπίεσης. Ενώ δηλαδή με κάθε κάθοδο επιτελείται συμπίεση με κάθε άνοδο επιτελείται αποσυμπίεση. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρέπει σιγά - σιγά να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε πιό δόκιμους όρους, τουλάχιστον στην Ελλάδα, διότι δόξα τω Θεώ η Ελληνική γλώσσα βρίθει από ορολογίες που ένας αγγλόφωνος δεν θα μπορούσε ποτέ να διανοηθεί. Αλλιώς για κάθε μάθημα ορολογίας θα χρειάζεται και ένα μάθημα ερμηνείας όρων. Δηλαδή θα πρέπει να λέμε τον όρο και μετά να αναλύουμε τι θέλει να πεί. Ένας όρος πρέπει να εξηγεί την σημμασία του ακόμα και από την ετυμολογία της λέξης. Θα μπορούσαμε για παράδειγμα να χρησιμοποιήσουμε το πιο ελληνικό "Καταδύσεις οροφής αποσυμπίεσης" ή "καταδύσεις με υποχερεωτική (-ές) στάση (-εις)" αντί του αδόκιμου όρου "καταδύσεις αποσυμπίεσης" που προκαλεί την ανάγκη της συζήτησης επί της ορολογίας. Τι να κάνουμε όμως που πρέπει να μιλάμε την ίδια γλώσσα με τον υπόλοιπο κόσμο για σκοπούς συνενόησης?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 16-07-07 στις 22:47.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.