Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #17  
Παλιά 15-07-10, 09:19
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ, Νεοκλή....
Ας βάλουμε εναν προβληματισμό.... (η μάλλον δύο)
1. Πόσοι εκπαιδεύονται και συνεχίζουν την κατάδυση? (σε πληροφορώ λίγοι - και το ξέρεις...)
Οι έλληνες είναι άλλων σπορ... (βλ. φραπόγαλο στην παραλία και ξύδια το βράδυ στα μπαράκια )
Αλήτες
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Ποιοί έχουν τα καταδυτικά στην Ελλάδα?
Είναι όλοι του χώρου ή γνώστες του αντικειμένου?
Σε πολλά μέρη το καταδυτικό κέντρο αντιμετωπίζεται σαν την αρπαχτή του καλοκαιριού - και αυτό το ξέρεις!
Αν τα προσθέσεις όλα αυτά βγάζουν λεξάριθμο 11888 - τυχαίο? - δεν νομίζω!

Συμφωνώ δυστυχώς. Δεν είναι πάντα έτσι όμως και βλέποντας ανθρώπους με εμπειρία και μεράκι να χρεώνουν το ίδιο ποσό σκέφτομαι ότι μάλλον κάπου εκεί έχει νόημα να χρεώνεις την κατάδυση. Δεν λεω ότι δεν κερδιζουν (ελπίζω να το κάνουν, ποιός άλλωστε θέλει να λαμβάνει υπηρεσίες από κάποιον που δεν βγάζει ούτε το μεροκάματο του; ).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλη , το οτι αυτα ισχυουν στην Ελλαδα , αυτοι που τα εκμεταλλευονται να τα βαλουν στον κ@λο τους . 30-35 ΕΥΡΩ για βουτια απο στερια (με δικο μου εξοπλισμο ανευ βαρων - φιαλης) δεν πρεπει να πληρωνει ΚΑΝΕΝΑΣ , ειτε στην Ελλαδα , ειτε στην Ιταλια , ειτε στην Ισπανια , ειτε οπουδηποτε αλλου (εκτος ειδικων περιπτωσεων ) . Αν , εστω και ατειευομενοι θεωρησουμε οτι στην Ελλαδα ισχυουν ειδικες συνθηκες , ναι , ισχυουν οι συνθηκες αυτοκτονιας των παροχων και των εργαζομενων σε αυτους . Επισης δεν τιθεται παντοτε θεμα τιμης Νοεκλη .
Αν παω εγω σε ενα καταδυτικο και γεματος συγκαταβαση προσπαθησω να συνεννοηθω με τον παροχο για να με παει σε βουτια οπου θα δω και κατι , ακομα και με 20 ΕΥΡΩ την βουτια.
Όλα αυτά τα έχουμε ζήσει οι περισσότεροι από μας. Σίγουρα 25 ευρώ για μια βουτιά πονάνε όταν τα δίνουμε. Από την άλλη σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι δεν γίνεται να δώσω λιγότερα και δεν είναι λόγω "συνθηκών αυτοκτονίας" που πολύ σωστά και περιγραφικά μας θυμίζεις. Φυσικά δεν θέλω να βλέπω "παιδάκια και τσισάκια" αλλά εδώ είναι και το νόημα. Να γίνουν οι παραλίες μας άξιες για 30 ευρώ και γμτ έχουν όλες τις προδιαγραφές. Δεν είμαι ο πλέον κοσμογυρισμένος αλλά από τα λίγα που έχω δει πραγματικά έχουν όλες τις προδιαγραφές. Αν η 1 βουτιά είχε 10 ευρώ τότε επόμενο θα ήταν να ακούσουμε ένα "πλύνω πόδια;" από τον γνωστό ενοχλητικό (και συμπαθητικό μαζί) πλυνωτζαμια των φαναριών. Εξακολουθώ να έχω σαν παράδειγμα τις 3εις μπύρες που κατέβασα προχτές, που συνοδεία πατατακίων μου κόστισε 14 ευρουδάκια (αφήσαμε και το κατιτις μας 15). Να συγκρίνουμε την ευθύνη που έχει ένα καταδυτικό με ανθρώπους κάτω από το νερό και της μπυραρίας;

Όμως επικεντρωθήκαμε στο καταδυτικό που χρέωσε 23 + 15 (για εξοπλισμό) και δεν επικεντρωθήκαμε στο 110! Μήπως να το ξαναπιάσουμε από την αρχή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 26-07-10 στις 15:44. Αιτία: Άτιμη ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.