Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-08-12, 16:01
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
Στολή Κατάδυσης?

Καλησπέρα,

σιγά σιγά και εγώ σαν παιδί λέω να αρχίσω να μαζεύω τον εξοπλισμό μου έτσι ώστε να μη χρειάζεται να τα νοικιάζω όλα πλέον. Επειδή αυτή την περίοδο που διανύουμε η λέξη χρήμα είναι λίγο πολυτέλεια το μυαλό αρχίζει να ψάχνει να βρει όσο το δυνατόν πιο οικονομικές αλλά και ταυτόχρονα ασφαλείς λύσεις. Προχωράω στο ψητό.

Εδώ και 4-5 χρόνια ασχολούμαι με ελεύθερη κατάδυση και περιστασιακά με υ/ψ. Όταν είχα πρωτοξεκινήσει είχα αγοράσει μια απλή στολή κατάδυσης. Τα χρόνια πέρασαν και απέκτησα και άλλες πιο εξελιγμένες στολές. Η παλιά όμως παρέμεινε στην ντουλάπα μέχρι σήμερα που την θυμήθηκε το μυαλό μου

Ερώτηση λοιπόν: Κάνει η στολή ελ. κατάδυσης για αυτόνομη? Λίγο που έψαχνα στον γουγλη άλλοι λέγαν ναι άλλοι όχι. Ξεκαθαρίζω λοιπόν λεπτομέρειες για την στολή:
Είναι φόδρα - φόδρα 5 mm και αποτελείται από παντελόνι long john και σακάκι με φερμουάρ. Είναι επωνυμίας freedive (καρτελιάς). Απλά αναφέρω για να έχετε μια καλύτερη εικόνα.

Είναι λοιπόν επαρκής σαν στολή? Και αν ναι, για το πάχος της θεωρείτε πως φοριέται all season ή μόνο χειμώνα? Θετικά/αρνητικά που μπορεί να έχει?

Όπως καταλαβαίνετε έχω ήδη εξασφαλισμένη μάσκα και αναπνευστήρα (αν και η μάσκα είναι μικρού όγκου). Μακάρι να είχα και βατραχοπέδιλα αλλά δυστυχώς θεωρώ πως είναι πολύ μαλακά για αυτόνομη και με το βάρος του εξοπλισμού θα πηγαίνω σαν χελώνα στην ξηρά.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.