Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-13, 15:46
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Γεια σε όλους!
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν μπόρεσα να βρώ κάτι παρόμοιο κάπου και γιατί έχω την εντύπωση ότι θα ενδιαφέρει πολλούς να έχουν συγκεντρωμένή γνώση σε ένα thread γύρω από dive computers με πιο τεχνικό χαρακτήρα. (αλλαγές αερίων / trimix compatible κλπ).

Πριν από αυτό όμως να πω κάτι πιο φιλοσοφικο.

Αρχικά να σημειώσω τις δικιές μου απορίες γύρω από το θέμα μιας και σιγά σιγά τον χειμώνα που έρχεται σκέφτομαι να προχωρήσω και να να κάνω το πρώτο βήμα στις λεγόμενες "τεχνικές" καταδύσεις. (adv.nitrox/technical nitrox - tec 40-45 ή αντίστοιχα σχολεία άλλων οργανισμών).

Τα περισσότερα παιδιά απ'ότι έχω διαβάσει προτιμούν τον συνδιασμό bottom timer / πινάκων με σαφές πλάνο κατάδυσης "κλειδωμένο" από πριν. Η απορία μου είναι η εξής: Αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος να πραγματοποιείται μια τεχνική κατάδυση? Και εξηγώ:

Ας πάρουμε ένα "πραγματικό" σενάριο. Εγώ και ο buddy μου έχουμε τελειώσει τα απαιτούμενα σχολεία και πάμε παρέα στην Στέρνα πχ να ξεκινήσουμε να προπονούμαστε πάνω σε αυτά που μάθαμε. Βγάζουμε λοιπόν ένα πλάνο για τα 40 μέτρα με αέρα και 50αρι nitrox για accelerated αποσυμπίεση. Έχουμε συμφωνήσει ότι στο 20' θα ξεκινήσουμε άνοδο και έχουμε βγάλει και τις στάσεις αποσυμπίεσης από το V-planner τις οποίες τις έχουμε γράψει για να τις πάρουμε μαζί μας. Όλα καλά ως εδώ.
Το άγχος το δικό μου ξεκινά από τη στιγμή που θα αλλάξει έστω ένας από τους παράγοντες που έχουμε προσημφωνήσει: Άλλη ταχυτητα ανόδου ή καθόδου λόγω φυσιολογίας του βυθού (δεν μπορείς να κατέβεις με 20μ/λεπτο πχ), κάτι συμβαίνει και φέυγεις στο 23' αντί απο το 20', κάτι συμβαίνει και ξανακατεβαίνεις από τα 20 στα 26 μέτρα και κάθεσαι άλλα 3 λεπτά κλπ κλπ και μπορώ να σκεφτώ πολλά πολλά ακόμα.
Αυτήν την κατάσταση με ποιο τρόπο την αντιμετωπίζουν όσοι δουλευουν μόνο με bottom timer και πίνακες? Η ας πούμε απλά οτι δεν νοείται να υπάρξει μια αλλαγή (είναι απαράδεκτο δηλαδή)? Κι αν τελικά υπάρξει? Και καλά με 2 μίγματα πές ότι ξαναυπολογίζεις από τον πίνακα, αν έχεις 3 ή 4 μίγματα πιο μετά τι κάνεις?

To προηγούμενο ήταν ουσιαστικά μια μεγάλη παρένθεση στο θέμα

Πάμε τώρα και στα technical computers. (υποθέτοντας ότι κρίνει κάποιος ότι τα χρειάζεται τελικά).
Τα μοντέλα που παίζουν στην αγορά (όχι την Ελληνική - γενικά) απ'οτι έχω δει είναι:
- Liquidvision X1 / Xeo
- Shearwater Predator / Petrel
- VR Tchnology VRX (Hollis DG05)
- Suunto HelO2 / D9
- Scubapro Galileo Sol
- Heinrichs weikamp OSTC2/OSTC3
- Cochran EMC-16/EMC-20
- Dive Rite Nitek X
και νομίζω ξεχνάω 1-2.

Απορίες:
- Στην Ελλάδα αντιπροσωπείες υπάρχουν μόνο για τα suunto, hollis scubapro και cochran?
- Χρησιμοποιείτε κανένα απο τα παραπάνω (ή κάποιο άλλο?). Υπέρ - Κατά?

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας.
Είναι τελικά καλό να τα χρησιμοποιούμε? Και αν ναι εσείς ποιο θα επιλεγατε?

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά προκαταβολικά.
Sorry αν κούρασα με το μέγεθος του post.

Καλές βουτιές να έχουμε! Τώρα είναι τα πιο ωραία Σεπτέμβριο - Οκτώβριο- Νοέμβριο!
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.