Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Χρήση Καταδυτικών Κέντρων
Βουτάω μόνο με ένα καταδυτικό 0 0%
Βουτάω μόνο με ένα καταδυτικό αλλά στις διακοπές και με άλλα 3 4,76%
Βουτάω με περισσότερα από ένα καταδυτικά χειμώνα και καλοκαίρι 6 9,52%
Βουτάω με καταδυτικά μόνο στις διακοπές 2 3,17%
Σπανίως με καταδυτικό 19 30,16%
Και ανεξάρτητα και με καταδυτικό 21 33,33%
Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις (ναυάγια κλπ) 7 11,11%
Ποτέ. Ανεξάρτητα πάντα 5 7,94%
Ψήφισαν: 63. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-09-08, 18:14
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Χρήση καταδυτικών

Μια και ρώτησες Εμμυ θα πώ γιατί δεν βουτάω περισσότερο με καταδυτικό.

Με ελάχιστες εξαιρέσεις από καταδυτικά που καταλαβαίνουν το τι ζητάω, τα υπόλοιπα δεν με καλύπτουν.

Βουτάω με την φωτογραφική και μου είναι αδύνατο να ακολουθώ με ρυθμό "ταξειδιωτικού γκρούπ σε εκδρομή στο εξωτερικό" τους υπόλοιπους που πάνε για κατάδυση αναψυχής και θέλουν να δούν τα πάντα σε 45 λεπτά.

Δεν κατηγορώ τα καταδυτικά. Την δουλειά τους κάνουν και την κάνουν καλά. Απλά αυτό εμένα δεν με καλύπτει.

Βουτάω με καταδυτικό (καλοκαίρια στην Σκιάθο) που με γνωρίζει, γνωρίζει το τι με ικανοποιεί και σε μεγάλο βαθμό μου δίνει την ελευθερία να ευχαριστηθώ το χόμπυ μου.

Στην Αττική έχω βουτήξει με λίγα καταδυτικά για 1-2 φορές με το καθένα, είδα τις περιοχές, ευχαριστήθηκα την κατάδυση, αλλά αν βουτήξω με φωτογραφική μάλλον δεν θα το ευχαριστηθώ και έτσι σπάνια το αποφασίζω να ξαναπάω.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-09-08, 20:14
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Χρήση καταδυτικών

Εϊμαι ο 10,53%.
Βουτάω με καταδυτικό, μόνο αν η πρότασή του μου φαίνεται ενδιαφέρουσα (Ναυάγιο - άρα σκάφος κλπ).
Η αλήθεια είναι οτι φέτος το καλοκαίρι, έγινα σχεδόν μόνιμος σε ένα συγκεκριμένο καταδυτικό
(όποιοι με ξέρουν, ξέρουν και για ποιό πρόκειται) που η ποιότητα στο σύνολο της υπηρεσίας, θεωρώ οτι ήταν - κατα πολύ - άνω του μέσου όρου.
Πολύ... ναυάγιο, πολύ... ξέρες μεσοπέλαγες, πολύ... νέες προτάσεις.
Κατα τα άλλα, θεωρώ οτι η "κλειστή και δοκιμασμένη" παρέα, είναι αναντικατάστατη.
Απο την άλλη μεριά, κάθε Κ.Κ. έχει να παίρνει και τα ρίσκα του.
Αν η θέση του (άρα και η βάση του σκάφους... άρα και τα μίλια που πρέπει να καλύψει για τον Α ή Β προορισμό... άρα και η τελική τιμή)
οδηγούν σε μη - εμπορική πρόταση... Εγώ (ο καταναλωτής) τι φταίω?
΄Ακουσα πρόσφατα για μια βουτιά (Σαρωνικού) που ανακοινώθηκε προς 110 € (Και βέβαια ακυρώθηκε). Κάποιοι το έχουν χάσει τελείως.
Τέλος, να πω οτι οι πιο έμπειροι αναζητούν πάντα κάτι το πιο... προχωρημένο, που δεν είναι σίγουρο οτι υπάρχει στην ακτίνα δράσης των περισσότερων καταδυτικών. Ούτε αυτοί φταίνε (Τα Κ.Κ.) αλλά ούτε και εμείς, φυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-08, 00:05
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Χρήση καταδυτικών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά μήπως θα πρεπε να γίνει η ερώτηση και αντίστροφα?

πχ.. Μήπως δεν μας προτιμούν για πελάτες?
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιος επιχειρηματίας δεν θέλει να αυξήσει τον τζίρο του...
Γενικά δεν θα έλεγα ότι έχω διακρίνει τέτοια νοοτροπία…Περισσότερο την νοοτροπία της κλάψας έχω δει, (''και ξέρεις που έχει πάει η βενζίνη;'', ''και ξέρεις τι πληρώνω για τους συνοδούς;'' κλπ) παρά αδιαφορία να σε εξυπηρετήσουν…
(… παρεπιπτόντως ναι, ξέρω πόσο έχει πάει η βενζίνη για συνολικά 10 μίλια πήγαινε-έλα με φορτωμένο σκάφος και ξέρω και το κόστος των συνοδών…)

Θα αναφέρω κάτι που μου έκανε εντύπωση:
Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έκανα μία διπλή βουτιά με καταδυτικό σε νησί του Β.Αιγαίου, που ανταποκρινόταν θετικά στα περισσότερα από τα κριτήρια μου. Η πλειοψηφία λοιπόν των δυτών ήταν Έλληνες, σε αναλογία 14 προς 6 αλλοδαπούς.
Ο ιδιοκτήτης μας είπε ότι δουλεύει κυρίως με ντόπιους αλλά και με φοιτητές και μάλιστα όλο τον χρόνο!

Για μένα αυτό είναι η καλύτερη επένδυση! Απευθύνεσαι σε νέους ανθρώπους, που γουστάρουν την περιπέτεια, που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό και που παρασύρει ο ένας τον άλλον όλο τον χρόνο σε συνεχείς καταδύσεις! Κάνουν μαθήματα, αγοράζουν τον εξοπλισμό τους και κάνουν παρέα τις βουτιές τους από ένα συγκεκριμένο Κ.Κ., το οποίο είναι σημείο αναφοράς…

Όσοι έχουν καταλάβει ότι ο ''ξένος'' θα φάει μια greek salad και δύο mythos (ανά ζευγάρι πάντα….), αλλά ό Έλληνας θα φάει μεσημέρι-βράδυ από μια γίδα και μισό βόδι (όταν είναι σε δίαιτα…), καταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα….
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-09-08, 10:18
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Χρήση καταδυτικών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως Ανδρέα, θα είχε εξαιρετικά μεγάλο ενδιαφέρον, μια δημοσκόπηση για τους λόγους που ΔΕΝ βουτάει κάποιος με καταδυτικό...

Ποιοί είναι οι παράγοντες; Οικονομικοί; περιορισμοί στον χρόνο; dive sites; Υπηρεσίες; Ασφάλεια; κλπ...Είναι ένας ή περισσότεροι;

Νομίζω πως μόνο έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε (και βασικά ελπίζω και οι ιδιοκτήτες των καταδυτικών...) τι είναι αυτό που πραγματικά χρειάζεται ο πελάτης...

Ίσως να προκύψει οτι ο πελάτης προτιμάει να κάνει 60' βουτιά και ας μην έχει ζεστό νερό στο ντουζ, ή να νιώθει ασφάλεια στο σκάφος και ας πληρώσει 10€ παραπάνω...(λέμε τώρα... )

(δεν το οργανώνεις μια που έχεις πάρει το κολάι στα γκάλοπ;... )
Μάλλον σειρά σου είναι Έμμυ...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.