Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-09-08, 13:35
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Γκούμα συμφωνώ απόλυτα σε όσα γράφεις.
Επίσης, ο σφουγγαράς μου έβγαλε το μάτι, που να βγεί το δικό τους (αυτών που έχουν την ευθύνη του βίντεο και που νομίζουν πως η σπογγαλιεία έχει σχέση με την κατάδυση αναψυχής που υποτίθεται πως θέλουν να προβάλουν).
Καλά που δεν έβαλαν και καναν λεβέντη ψαροντουφεκομπουκαλάκια για να δείξουν το μεγαλείο της Ελλάδας. Έχουν πολλούς εκεί μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-08, 13:55
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Ξέρεις κάτι ρε συ BigBlue... ΄Εχω βαρεθεί να το λέω αλλά θα το ξαναπώ:
η κατάδυση για τους άλλους δεν είναι αυτό που είναι για εμάς.
Και ξέρεις πόσοι είμαστε "Εμείς"? 200, 300 το πολύ.
Μην κοιτάς που μέσα απο τα φόρουμ και τις βουτιές συναντιόμαστε συχνά και έχουμε την αυταπάτη οτι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απο την κατάδυση. Στα πα**ρια τους !
Οπότε, για 300 νοματαίους, κανείς δεν θα ασχοληθεί σοβαρά.
Ούτε με το πρόβλημά μας, ούτε με το όνειρό μας, ούτε με το μέλλον μας. Και σε τελευταία ανάλυση, η κατάδυση με όλα τα συναφή,
δεν είναι η πρώτη πρωτεραιότητα σε τούτο το άναρχο κράτος.
Και ο Χριστούλης να ξανακατέβαινε και να τα λέγαμε παρέα, ξέρεις τι θα μας απαντούσε?
- "Ρε τέκνα μου, έχετε απόλυτο δίκιο. Κάτι θα κάνω και για αυτά που λέτε, να είστε σίγουροι. Θα χρειαστώ προς το παρόν 6 ημέρες και κάτι ώρες
να αναμορφώσω το χάος που παρέλαβα και μόλις τελειώσω με τα σημαντικά, θα σας φτιάξω. Και πάρκα θα φτιάξω, και νομοσχέδια θα φτιάξω και ψάρια θα σας πολλαπλασιάσω να τα βλέπετε να χαίρεσθαι.Μην με παρεξηγείτε παιδιά, αλλά έχουν προτεραιότητα άλλοι πιστοί. Πολυπληθέστεροι. εντάξει?"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-08, 15:08
Το avatar του χρήστη Τζανακης Γεωργιος
Τζανακης Γεωργιος Τζανακης Γεωργιος is offline
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Ονομάζομαι Τζανάκης Γεώργιος και θα ήθελα να σας σας ενημερώσω ότι η γενική γραματεία αιγαίου και νησιωτικής πολιτικής του υπουργείου εμπορικής ναυτιλίας έχει στην διάθεση του 9 ντοκιμαντέρ από καταδυτικές τοποθεσίες στο αιγαίο . Τις προμηθεύτηκε από την εταιρία μου Dolphins Production το 2007 ύστερα από πρόταση μας οι οποία έχουν αρχή το 2001. Σημμετείχαν στην δημιουργεία των ντοκιμαντερ καταδυτικά κέντρα , πανεπιστημία , φορείς .Τα εν λόγω ντοκιμαντέρ δημιουργήθηκαν αρχικά για να παραδοθούν σε αποδέκτη που θα μου επιτρέψετε να μην τον αναφέρω. Το εν λόγω clip έχει δημιουργηθεί τον Φεβρουάριο του 2007 για χρήση σε καταδυτική έκθεση που έγινε στην Ελλάδα και στην Αγγλία έτσι ώστε να υπάρχει εικόνα. Κανένας Φορέας δημοσίου δεν το έχει παραγγείλει , καμία αμοιβή δεν υπάρχει για αυτό , χρηματοδοτήθηκε και διατέθηκε από εμένα τον ίδιο. Το video clip παρουσιάσθηκε στον Π.Σ.Ε.Κ. και δόθηκε σε δήμους , υπουργεία και σε όποιον το ζήτησε. Ερασιτέχνες, σκιτζήδες και καλφάδες, που θα έλεγε και ο παππούς σας δεν νομίζω να μας αντιπροσωπεύει. Η κριτική σε οποιαδήποτε βαθμό και εαν γίνετε είναι ενα όπλο που το χρηαζόμαστε για να γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι , οι ύβρις δεν νομίζω.
Τζανάκης Γεώργιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-11-08, 17:56
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Από το 1:48 έως 2:12 αρκετά από τα πλάνα
είναι από το ναυάγιο του Μαριάννα (κανάλι Νάξου – Πάρου).
Από το 3:12 έως το 3:21 είναι το Beaufighter στη Νάξο.
Αυτά τα καταδυτικά σημεία μπόρεσα να αναγνωρίσω.

κ. Τζανάκη το κινηματογραφικό σου δημιούργημα, όταν το είδα για πρώτη φορά
και πριν φτάσω στη σκηνή με το σφουγγαρά, σκέφτηκα ότι με αντιγράφουν,
αφού δυο μήνες πριν, είχα αναρτήσει διαφημιστικό κινηματογραφικό
του Naxos Diving με τον ίδιο τίτλο, Diving in Greece.
Χάρηκα όμως, που επιτέλους άλλο ένα διαφημιστικό για την κατάδυση στην Ελλάδα
έκανε την εμφάνισή του.

Πρέπει όμως να σου πω, ότι μόλις έφτασα και είδα τη σκηνή με το σφουγγαρά,
συγχύστηκα και βλαστήμησα, το ******, τον άσχετο δημόσιο υπάλληλο,
που κατάφερε να προβάλλει την ιδέα – μέσω της εικόνας – ότι στην Ελλάδα,
όχι απλά επιτρέπεται, αλλά, με τις ευλογίες του υπουργείου,
προωθείται η συλλογή θαλάσσιων οργανισμών από δύτες.

Έτσι, το κατά τα άλλα, καλά σκηνοθετημένο (κατά τη γνώμη μου) κινηματογραφικό
με τα ωραία μουσικά περάσματα, χάνει από την ''ακατάλληλη'' σκηνή με το σφουγγαρά.

Αναγνωρίζοντας τον κόπο σου να το φτιάξεις και γνωρίζοντας τον επιπλέον κόπο που χρειάζεται,
πιστεύοντας ταυτόχρονα ότι και αρκετοί άλλοι – μέλη του ΤΗΘΥΣ και μη - θα συμφωνούσαν,
μπαίνω στον πειρασμό να σου προτείνω, αν έχεις το αρχείο επεξεργασίας
να αντικαταστήσεις τις σκηνές με το σφουγγαρά, με άλλες και να το ξανασηκώσεις στον ιστό.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-11-08, 18:16
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, Δεν δίχνει ερασιτέχνη αυτοδύτη να μαζεύει σφουγγάρια αλλά σπογγαλιέα με σκάφανδρο. Για κάποιους μπορεί να είναι και αξιοθέατο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-11-08, 19:20
Το avatar του χρήστη Τζανακης Γεωργιος
Τζανακης Γεωργιος Τζανακης Γεωργιος is offline
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Χαίρομε που βλέπω έστω και αργά ενεργή κοινότητα αυτοδυτών. Δεν έχω αναρτήσει ποτέ το video clip στο διαδίκτυο.Γιατί απαγορεύετε να βλέπουμε σπογγαλιεία ? Είναι επαγγελματίας δύτης αυτός που αναφέρετε στην εργασία ή ερασιτέχνης ? Μήπως η ποιο γνωστή εικόνα παγκόσμια σε σχέση με την ελληνική κατάδυση είναι η εικόνα του Έλληνα σπογγαλιέα? Χαίρομε που υπάρχει διάλογος όμως επίσης θα πρέπει πρέπει να υπάρξει εικόνα προβολής της Ελληνικής κατάδυσης σε επαγγελματικό επίπεδο. Όλοι έχομε ανάγκη να μεταφέρουμε τελικά τα βιώματα μας από τους ελληνικούς βυθούς προς τα έξω.Ας λειτουργήσουμε ο καθένας την δική του προσέγγιση ως προς την εικόνα αλλά αναγκαίο είναι να λειτουργήσουμε πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-11-08, 19:45
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Γιώργο Τζανάκη καλώς ήρθες στο forum. Εδώ είμαστε πολύ αυστηροί κριτές
αλλά εγώ τα σχόλια των μελών μάλλον θετικά τα κρίνω. Τα πλάνα προσπαθώντας να συντονιστούν με τη μουσική γίνονται γρήγορα, μάλλον κομμένα φωτογραφικά καρέ. Αυτό βρίσκω σαν μόνο μειονέκτημα. Το clip ακι είναι γεμάτο με πανέμορφες εικόνες των βυθών μας (το Eurobulker το πέτυχες και εσύ με θολούρα...)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-11-08, 20:13
Το avatar του χρήστη Τζανακης Γεωργιος
Τζανακης Γεωργιος Τζανακης Γεωργιος is offline
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Γιωργο Καρελα την κρητική την έχουμε ανάγκη όλοι μας σε οποιαδήποτε βαθμό έτσι γινόμαστε καλύτεροι. Αυτό που είναι όμως μεγαλύτερη ανάγκη είναι η προσπάθεια για δημιουργία.
Υ.Σ. Ακόμα περιμένω απο τον χειμωνα να συντονιστής με τον μάκη για .......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-08, 13:39
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τζανακης Γεωργιος Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Το εν λόγω clip έχει δημιουργηθεί τον Φεβρουάριο του 2007 για χρήση σε καταδυτική έκθεση που έγινε στην Ελλάδα και στην Αγγλία έτσι ώστε να υπάρχει εικόνα. Κανένας Φορέας δημοσίου δεν το έχει παραγγείλει , καμία αμοιβή δεν υπάρχει για αυτό , χρηματοδοτήθηκε και διατέθηκε από εμένα τον ίδιο.
Τζανάκης Γεώργιος
Αγαπητέ κύριε Τζανάκη, δεν κατάλαβα και πολλά, ομολογώ.
Επιλέγω αυτό το απόσπασμα, γιατί με λίγα λόγια, περιγράφεις ένα δημιούργημα που "κανένας δεν είχε παραγγείλει", "καμία αμοιβή δεν δόθηκε" και "χρηματοδοτήθηκε απο εσάς".
Πρώτη μου φορά βλέπω επαγγελματική πράξη που δεν έχει "Πελάτη" και "Αμοιβή". Λίγο παράξενο, έτσι?
Τέτοια χαρακτηριστικά, έχει η ερασιτεχνική δημιουργία και όχι η εμπορική.
Κάνω λάθος?
΄Ομως, σέβομαι απόλυτα την θέση σου ως "Ο Δημιουργός". Ειλικρινά το λέω ,και οφείλεις να έχεις αντίλογο.
Φιλικά, θα σου προτείνω να δείς και να αξιολογήσεις κάθε δημιουργία: "Απο τον χώρο του γηπέδου"
(Ως κάποιος που γνωρίζει το πώς έγινε κάτι και τι δυσκολίες είχε),
"Απο τις κερκίδες"
(Ως κάποιος που πληρώνει για να δεί ένα συγκεκριμένο "κάτι"),
και ως η "Ομοσπονδία ποδοσφαίρου"
(Η οποία αδιαφορεί και για τον κόπο, και για το θέαμα, κατατάσοντας το αποτέλεσμα και την ομάδα, στο σύνολο της αγωνιστικής σαιζόν).
Εγώ, αποτελώ μόνο το ένα μέρος. Την κερκίδα.
Και απο αυτή την μεριά, έχω κενά.
Δεν με ευχαρίστησε το θέαμα, με άλλα λόγια.
Το πιο σημαντικό μέρος, είναι η ικανοποίηση και η σύγκριση που θα κάνει ένας Tour Operator - που επισκέφθηκε την έκθεση του εξωτερικού - και είδε το εν λόγω βίντεο.
Αυτός, έχει δεί εκατοντάδες άλλα,
και θα κρίνει και θα αποφασίσει αν η Ελλάδα αξίζει να αποτελέσει μέρος του φακέλλου προορισμών που θα δημιουργήσει.
Μετά απο αυτό, αν το εγχείρημα πετύχει,
ο εν λόγω κύριος, θα στείλει τουρίστες,
που θα αφήσουν τα λεφτά τους,
που θα τα πάρει το κράτος (και ο ΄Ελληνας ιδιώτης),
θα τα βάλει στο ταμείο του και τότε:
Θα κάνει τον απολογισμό
(αν πήρε στο πολλαπλάσιο πίσω τα λεφτά του ή όχι).

Σημ.: τους χαρακτηρισμούς, τους ανακαλώ, σεβόμενος τον κόπο που σίγουρα κατέβαλες, άσχετα απο το αποτέλεσμα.
Αν υπήρξε ανάθεση και αμοιβή, όμως, τότε οι όροι αλλάζουν,
για προφανείς λόγους.

Φιλικά - ΄Ακης Γκούμας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-11-08, 19:49
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Κατάδυση στην Ελλάδα

Επειδή τυχαίνει να έχω δει όλη τη "σειρά" των video που αναφέρει ο Γιώργος Τζανάκης, χωρίς να θέλω να είμαι πολύ αυστηρός στην κριτική μου, θεωρώ ότι στο σύνολό της η προσπάθεια είναι αρκετά καλή...

Σαν teaser της συνολικής παραγωγής δε μου φαίνεται κακό, όταν γνωρίζω ότι έπεται συνέχεια, η οποία είναι σε πολύ πιο νορμαλ ρυθμούς. Μην πιάσουμε το θέμα της υποκειμενικής αισθητικής, θα μπορούσα να μονολογώ με τις ώρες για τα καλά και τα κακά που βλέπω ή που δεν βλέπω. Ο εχθρός του καλού είναι εξάλλου το καλύτερο.

Η σκηνή με το σφουγγαρά, αν και μου προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα, δεν μπορώ να πω ότι με προσβάλλει σαν έλληνα αυτοδύτη γιατί αναγνωρίζω την προσπάθεια του δημιουργού να δείξει κάτι από την ελληνική καταδυτική ιστορία... Αν το πετυχαίνει ή όχι, αυτό πάλι είναι διαφορετικό θέμα, το συγκεκριμένο video θυμίζω ότι είναι (από ότι έχω καταλάβει, διόρθωσέ με Γιώργο αν κάνω λάθος) ένα trailer και μόνον αυτό.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.