Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-08, 19:57
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Beaufighter στη Σητεία

Μία πολύ ενδιαφέρον δημοσίευση για ένα αεροπλάνο που βρίσκετε στην θαλάσσια περιοχή της Σητείας δημοσιεύτηκε στο παρακάτω site.

Η κρίση είναι δική σας...........





Ψιθυριστός θάνατος... Αεροσκάφος Bristol Beaufighter
Ένα από τα πιο επιτυχημένα αεροσκάφη των Βρετανών κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πόλεμου, το Bristol Beaufighter, που πέρασε στην ιστορία μεταξύ των άγγλων στρατιωτών με το παρατσούκλι «Beau». «Ψιθυριστό θάνατο» αποκαλούσαν οι δυνάμεις του Άξονα, και πιο συγκεκριμένα οι Γιαπωνέζοι, αυτού του τύπου τα βρετανικά αεροπλάνα. Ο Βασίλης Μεντόγιαννης και η ομάδα του ανακαλύπτουν ένα τέτοιο βυθισμένο στον βυθό στην περιοχή της Σητείας και αναλαμβάνουν να το ανελκύσουν. Μας διηγείται με τρόπο μοναδικό την αποστολή τους, ενώ με απίστευτο φωτογραφικό υλικό μας ματαφέρει κι εμάς στον βυθό, για να δούμε το ιστορικό αεροπλάνο...

http://www.ektos.gr/article_detail.asp?view=article&node_serial=001001 001015&node_id=181&article_id=1906

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lcoivera : 28-11-08 στις 20:04. Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-08, 20:07
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-08, 02:02
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Πριν λίγο καιρό ακούσαμε ότι πρόκειται να ξεκινήσει προσπάθεια ανέλκυσης αεροπλάνου στα Χανιά.

Τώρα φαίνεται ότι ξεκινάει (δηλ. τι ξεκινάει, απ' ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες ξεκίνησε) ανέλκυση αεροοπλάνου στη Σητεία...

Τι έγινε?
Απέκτησε η Πολεμική Αεροπορία τόσο πολλούς συντηρητές ναυαγίων που δεν έχει με τι να τους απασχολήσει?


...ή μήπως κάποιοι ψοφάνε πάλι να κάνουν ανακαλύψεις/ανελκύσεις όπως εκείνη η περίφημη του Πατρίς ?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 29-11-08 στις 02:21.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-08, 12:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Εγώ καλύτερα να μη μιλήσω.....
είμαι και μισή στειακιά βλέπεις......

(πάντως εμένα μου φαίνεται ένα ακόμα από εκείνα τα μεγαλόστομα θαθαθαθα έργα που τελικά ποτέ δε θα γίνουν -αλλά ρίχνουμε κάνα άδειο μπας και βγάλουμε το αεροπλανο γεμάτο. Οι φωτό της ανέλκυσης θα είναι από άλλη αντίστοιχη "επιχείρηση".... αν ακούει κανέας Σητειακός -ANTONIIIIIIIIIIIIIIII- ας μας διαφωτίσει για το τι παίζει όντως)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-08, 19:11
ANTONIS ANTONIS is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: ΣΗΤΕΙΑ/ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ καλύτερα να μη μιλήσω.....
είμαι και μισή στειακιά βλέπεις......

(πάντως εμένα μου φαίνεται ένα ακόμα από εκείνα τα μεγαλόστομα θαθαθαθα έργα που τελικά ποτέ δε θα γίνουν -αλλά ρίχνουμε κάνα άδειο μπας και βγάλουμε το αεροπλανο γεμάτο. Οι φωτό της ανέλκυσης θα είναι από άλλη αντίστοιχη "επιχείρηση".... αν ακούει κανέας Σητειακός -ANTONIIIIIIIIIIIIIIII- ας μας διαφωτίσει για το τι παίζει όντως)
Δεν γνωριζω τιποτα για το συγκεκριμενο θεμα.Ισως οντως να γινει αλλα εγω προσωπικα το ακουω πρωτη φορα απο εσας. θα ρωτησω και θα μαθω αν ισχυει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-08, 21:23
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Παράθεση:
Συνεργασία επίσης με το μουσείο της Πολεμικής Αεροπορίας στην Δεκέλεια, για αεροσκάφη Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου, συνεργασία με το Μουσείο του Πολεμικού Ναυτικού στο Σκαραμαγκά για ελληνικά αλλά και ξένα πολεμικά πλοία που χάθηκαν στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και συνεργασία με το Βιομηχανικό μουσείο της Σύρου για επιβατικά και εμπορικά ναυάγια.
http://www.ektos.gr/articles.asp?nod...15&node_id=181
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-08, 19:53
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Βρε μανια με τις ανελκυσεις τωρα τελευταια.
Τι τους επιασε και θελουν να τα βγαλουν ολα.
Μ' αρεσει που απο την μια θελουμε να προσελκυσουμε τουρισμο για να θαυμαζει τα ναυαγια μας (πλοια-αεροπλανα κλπ.) και απο την αλλη θελουμε να τα βγαλουμε ολα απο την θαλασσα για να συντηρηθουνε λεει...
Απο ποιον και για πιο σκοπο; Ειναι τοσο βασικο και πρωτης προτεραιοτητας θεμα η ανελκυση ενος ναυαγιου του 2ου Π.Π. ; Ακομα και για την πολεμικη αεροπορια. Ποιοι ιθυνοντες τα σκεφτονται αυτα δεν μπορω να το καταλαβω!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-08, 22:43
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Ας μην ανησυχούμε... Το ektοs.gr μάλλον είναι εκτός. Όπως μου είπε ο ίδιος
ο Βασίλης Μεντόγιαννης το αεροπλάνο είναι σε κακή κατάσταση και είναι αδύνατη η ανέλκυση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-12-08, 08:35
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Beaufighter στη Σητεία

Το προβλημα ομως πιστευω πως δεν ειναι η κατασταση του εκαστοτε σκαφους , μα το γιατι να ανελκυστει . Δεν εχω πειστει ακομα για την αναγκαιοτητα και φυσικα δεν εχω ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στις προθεσεις και διαθεσεις του καθε "υπευθυνου" (συγγνωμη που ειπα την λεξη κωλος) που θα αναλαβει τα μετα την ανελκυση (οπως ειδα να γινεται στην Συρο και αηδιασα ) .
Δεν ειμαι εξ'αρχης αρνητικος , απλα δεν πειθομαι ()
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.