Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-09, 08:10
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Σάλπες (Ασκίδια του Πλαγκτού)

Αρχικό μήνυμα απο ppetross21
στη βουτιά 29/3/09 στην Ακτή Καλογριάς Σιθωνίας Χαλκιδικής,
ο τόπος θύμιζε την ταινία "The Abyss"




παρατήρησα όμως αυτο που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία και αναρωτήθηκα εάν τα τρώει ή τα γεννάει


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 31-03-09 στις 07:23.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-09, 20:54
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στη βουτιά 29/3/09 στην Ακτή Καλογριάς Σιθωνίας Χαλκιδικής,
ο τόπος θύμιζε την ταινία "The Abyss"


παρατήρησα όμως αυτο που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία και αναρωτήθηκα εάν τα τρώει ή τα γεννάει
τα χα πετύχει και εγώ πριν κάνα μήνα στο ίδιο μέρος. Λέγονται Thetys vagina Έχω βάλει και φωτογραφίες στο μπλογκ μου γράφω.
medi-sea.blogspot.com
Λίγο μεγάλο είναι to Berthella ocellata. 20εκ. για ένα είδος που υποτίθεται πως δεν μεγαλώνει πάνω από 4-5εκ.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-09, 00:28
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στη βουτιά 29/3/09 στην Ακτή Καλογριάς Σιθωνίας Χαλκιδικής,
ο τόπος θύμιζε την ταινία "The Abyss"


παρατήρησα όμως αυτο που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία και αναρωτήθηκα εάν τα τρώει ή τα γεννάει

Αυτά τα μαγικά διαστημικά ζώα που βλέπεις είναι θαλλοειδή (κλάση Thaliacea). Πρόκειται για πλαγκτικά ασκίδια. Δηλαδή είναι ο πελαγικός τύπος της γνωστής μας ‘φουσκας’. Τα θαλλοειδή της φωτογραφίας ανήκουν στο γένος Salpa. Έσω ακούσει ψαράδες από τον Κορινθιακό να τα αποκαλούν και ‘κομπολόγια’ γιατί σχηματίζουν μεγάλες επιπλέουσες αποικίες σαν αλυσίδες. Στο παρελθόν έχω απαντήσει ξανά για τις σάλπες. Μπορεί να το βρει κάποιος από τους διαχειριστές και να πράξει αναλόγως;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-09, 01:06
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tiburon Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο παρελθόν έχω απαντήσει ξανά για τις σάλπες. Μπορεί να το βρει κάποιος από τους διαχειριστές και να πράξει αναλόγως;
Βασίλη εδώ είναι η απάντησή σου:
http://www.scubadive.gr/forum/showth...0555#post20555

Θα προσπαθήσω να μαζέψω όλα τα σχετικά μηνύματα του θέματος σε ένα ξεχωριστό θέμα για Salps
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-09, 08:03
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Σάλπες (Salp sp. - όχι το ψάρι)

? ? ? ? ? ? ?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21

παρατήρησα όμως αυτο που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία και αναρωτήθηκα εάν τα τρώει ή τα γεννάει

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-09, 09:09
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Σάλπες (Salp sp. - όχι το ψάρι)

Ακριβως το ιδιο το ειδα και εγω Πετρο.....
και κουφαθηκα!!!!!!!!
αναρωτιομουν τι παιζει (ειδες που ημουν απορροφημενος οταν συναντηθηκαμε χε, χε????????)
Επισης περιεργαζομουν τον εσωτερικο οργανισμο που ειναι σαν ματι!!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-09, 09:12
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Σάλπες (Salp sp. - όχι το ψάρι)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 Εμφάνιση μηνυμάτων
? ? ? ? ? ? ?
Πέτρο είναι αρκετά περίεργη η φωτογραφία σου… πέτυχες τη στιγμή! Αποκλείεται να γεννάει διότι κάτω έχεις μία ανεμώνη (κλάση Ανθόζωα του φύλου των Κνιδόζωων) που καταπίνει μία σάλπα (κλάση Θαλλοειδή, υποφύλο Ουροχορδωτά ή Χιτωνοφόρα του φύλου των Χορδωτών). Η ανεμώνη είναι εδραίος, δηλαδή προσκολλημένος οργανισμός, και η σάλπα πελαγικός. Από όσο ξέρω, όλα τα στάδια του κύκλου ζωής της σάλπας είναι πελαγικά. Προφανώς πρόκειται για μία σαρκοφάγα πεινασμένη ανεμώνη (δεν είμαι σίγουρος για το είδος) που καταπίνει μία άτυχη σάλπα που έτυχε να πλησιάσει σε ‘απόσταση βολής’ (για την ακρίβεια να πέσει επάνω στην ανεμώνη!!!). Ίσως η σάλπα να ήταν ήδη νεκρή και να ‘έπεσε’ στο βυθό… Τι να πω! Θα κρατήσω τη φωτογραφία για να ρωτήσω κάποιον ειδικό στις ανεμώνες και θα σου απαντήσω όταν έχω νεότερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 31-03-09 στις 18:23.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-09, 15:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σάλπες (Ασκίδια του Πλαγκτού)

Βασίλη φαίνεται να είναι ένα Cereus pedunculatus αλλά θα περιμένω ευχαρίστως επιβεβαίωση από κάποιον ειδικότερο!

Αυτή την εποχή οι Σάλπες, αυτά τα εκπληκτικά ασκίδια του πλαγκτού όπως ήδη τα περιγράψατε, σημειώνουν εντυπωσιακότατες εκρήξεις στα νερά μας. Είναι Άνοιξη (hurray!) και η θάλασσα έχει γεμίσει φυτοπλαγκτό, το αγαπημένο φαγητό τους.

Η διαφορά τους με τις γνωστές μας φούσκες -εκτός του ότι ζουν στη στήλη του νερού (εξ ου και η διαφάνεια που τα κάνει σχεδόν αόρατα)- είναι ότι οι σίφωνες τους είναι διατεταγμένοι σε μια ευθεία γραμμή και όχι σε γωνία όπως στα βενθικά είδη. Αυτό τους επιτρέπει να συναθροίζονται σε τεράστιες αλυσίδες οι οποίες ευνοούν τη διαδικασία της αναπαραγωγής τους.
Μόλις τα αυγά τους ωριμάσουν και απελευθερωθούν, οι σάλπες πεθαίνουν και ξεβράζονται στις ακτές ή βυθίζονται στον πυθμένα όπου, όπως βλέπουμε στη φωτό του Πέτρου, γινονται τροφή για πολλούς βενθικούς ογανισμούς.

Οι ψαράδες τα αποκαλούν κερασάκια ή γυαλιά. Πριν λιγες μέρες όμως, άκουσα να τα λένε "χαλάζι".
"Έχει πέσει πολύ χαλάζι αυτές τις μέρες" έλεγε ο Καπτα-Γιάννης και ακουγόταν απελπισμένος όσο ακριβώς θα ήταν ο γεωργός λέγοντας το ίδιο στη θέση του.
Έριξε τα δίχτυα του δυο φορές μέσα στην ίδια μέρα. Τα δίκτυα τρίζαν και φέρμαραν λες και τραβούσαν βράχια. Θα έλεγε κανείς ότι είχε πιάσει φάλαινα. Όταν κατάφερε πια και τα σήκωσε, είχαν γίνει 30 κομμάτια από το βάρος των ατελείωτων γυαλένιων αλυσίδων.
Είχα μείνει σχεδόν εκστατική να κοιτάζω τις πλευρές των διχτυών καθώς ανέβαιναν κουρέλια στο σκάφος.... Λαμπίριζαν και άστραφταν λες και ήταν κεντημένα με κρύσταλλα swarowski.
Ο καπτα-Γιάννης σχεδόν έκλαιγε, εγώ για ακόμα μια φορά θαύμαζα το μεγαλείο της θάλασσας και όλους τους απίστευτους τρόπους που έχει για να προστατεύει τον εαυτό της.
Τα ψάρια εκείνη τη μέρα είχαν πάρτυ και αν είχαν γλώσσα εκείνη την ώρα θα την είχαν σίγουρα στραμένη προς τους "επιστήμονες" που περίμεναν με τις ώρες μες στον ήλιο για να μετρήσουν τα "σκάρτα" που ανεβάζει η βιντζότρατα.
Τελικά δεν είδαν ούτε λέπι.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.