Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-07-09, 15:53
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Κατάδυση στην Τήνο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παίζει αυτό, φιλαράκι!!! Κάτι σε πότισε με αποτέλεσμα να έχεις παραισθήσεις!!!!
Μπα , δυστυχως δεν ειχα χρονο να μεινω , οποτε δεν ποτιστηκα εκει !
Μου εκανε επισης καλη εντυπωση η λεπτομερης (και ειλικρινης) περιγραφη του μερους που βουτηξαμε . Την επομενη φορα , αν κανονισει καμμια παρεα να παει Τηνο για βουτιτσες (μεγαλη η χαρη Της ) , θα κλεισουμε και το σκαφος για να παμε στα πολυ καλα μερη που μου εδιεξε στον χαρτη !! Οπως καταλαβαινετε , ημουν μονος , οποτε δεν ηθελα να επιμεινω για σκαφατη μακρυνη .

Σωστος ο Μανθος !!!

Παντως , μεσα στο λιμανι της χωρας παιζουν κατι λαβρακια σαν μωρα παιδια !!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-09, 12:46
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Κατάδυση στην Τήνο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Και παραισθήσεις να μην έχει, σκέφτομαι εγώ, τώρα... :
Λέμε ένα κάρο γκρίνιες για το "Κράτος" αλλά όσο θυμάμαι την καταδυτική μου ζωή, ΠΟΤΕ δεν μου έχουν δώσει απόδειξη.
Ξέρεις, αυτά τα νόμιμα χαρτάκια που για κάθε ευρώ που πληρώνεις, παίρνεις το αποδεικτικό οτι πλήρωσες.....
Ο έμπορος πληρώνει την αντίστοιχη εφορία...
την οποία εισπράτει το κράτος....
Το οποίο παρ΄ όλη την κακοδιαχείρηση που κάνει, όλο και κάτι μένει για να τα ψευτοβολεύει...
Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν μια κατάδυση των 40€ κοστίζει τόσο + το ΦΠΑ το οποίο δεν ειπράτεται, δεν αποδείδεται και - φυσικά - δεν το πληρώνουμε
ή κοστίζει 33 + ΦΠΑ = 40 στην τσέπη του εμπόρου....
Με άλλα λόγια, κάθε συμπαθές και φιλικό στον χρήστη καταδυτικό, δεν κόβει απόδειξη ποτέ,
δεν εμφανίζει τζίρο καθημερινό και.....
που και πού, κάποιο απογευματάκι που τα πράγματα είναι χαλαρά,
ο συμπαθής έμπορος "χτυπάει" και καμιά δεκαριά αποδείξεις για να εμφανίσει έναν τζιράκο στην "χώρα που η κατάδυση δεν έχει την ανάπτυξη που της αξίζει, εν αντιθέσει με τας άλλας πολιτισμένας χώρας..."

"Φτώχεια καταραμένη κύριε έφορά μου.... Μα δεν βλέπετε?.... ΄Ισα που βγάνω τα έξοδά μου..... Απο αγάπη πρός τη θάλασσα το κρατάω το μαγαζάκι μου, περιμένοντας μπάς και το κράτος αποφασίσει να μας χρηματοδοτήσει και ημάς τα φτωχαδάκια... Τι να βγάλεις απο δυό μασκούλες και τρία πεδιλάκια που πούλησα αυτό τον μήνα... Λέω να το γυρίσω το μαγαζί και να πουλάω είδη ψαρικής"

Ωρέ που πάμε... Που πάμε? που έλεγε και ο αείμνηστος Αυλωνίτης στην "Ωραία των Αθηνών" λίγο μετά την σκηνή που τον πιάσανε στα πράσσα...
εγώ ποτέ μου δεν πήρα απόδειξη σε οποιοδήποτε νησί ή περιοχή της Χαλκιδικής έχω βουτήξει με καταδυτικό.Δεν έδινα και ιδιαίτερη σημασία αλλά τελικά ψιλονοιώθω κορόιδο. Κάποιοι κανόνισαν να θεωρούνται σύλλογοι που πηγαίνουν τα "μέλη" και βουτάνε και που δεν κόβουν καμμία απόδειξη γιατί δεν παίρνουν χρήματα (αλλά κάτω από το τραπέζι παίρνουν 20 έως 40 €) και φυσικά με τις δικές μας ευλογίες.
Εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει καμμία απόδειξη τόσο χρόνια!!!! ούτε από τα σχολεία που έχω κάνει (και εκεί είναι το χοντρό παιχνίδι). Δεν μας φτάνει που τις βουτιές τις πληρώνουμε καραβίσιες γιατί κακά τα ψέμματα όταν τύχει να βουτήξουμε και μας πάρουν 30-40€, τελικά τι παροχή service έχουμε?? το σκάφος?? το οποίο το δουλεύει με βενζίνη και καίει άντερα?? φταίω εγώ?? τι άλλο μου προσφέρει?? τη μετάβαση στο σημείο για βουτιά?? μήπως μου κουβαλάνε τον εξοπλισμό?? . Το κόστος είναι υπερβολικό εάν προσθέσουμε τα αρνητικά (όχι απόδειξη , όχι υπηρεσίες , όχι καφεδάκο μετά τη βουτιά κλπ)
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-07-09, 13:32
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Κατάδυση στην Τήνο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Πολλές συνθήκες αγοράς γίνονται στο πόδι, όπως το εισητήριο στο λεωφορείο, η ανάλυψη μετρητών απο ΑΤΜ ή η αγορά λαχανικών απο την λαική. Αυτό δεν σημαίνει οτι η πιστοποίηση χρηματικής συναλλαγής αναιρείται.
2. Μπορείς να αφήσεις κάτω τον σάκο για να μην κουράζεσαι, να ζητήσεις και να πάρεις την απόδειξη, και μέσα σε ένα λεπτό να έχεις φύγει. Νομίζω οτι είναι και απλό και γρήγορο.
3. Αν ο πολίτης που ζητάει "το χαρτάκι", κατάγεται, κατοικεί μόνιμα και απολαμβάνει τις όποιες κρατικές παροχές (που προέρχονται απο την φορολογία των χρηματικών συναλλαγών) .... απο διαφορετική χώρα σε σχέση με αυτήν στην οποία γίνεται η συναλλαγή... Ναι, τότε έχεις δίκιο. Το "χαρτάκι" του είναι άχρηστο.
οι αγορές που αναφέρεις δεν σου δίνουν το "περι ου ο λογος" χαρτάκι απόδειξης
ευχαριστούμε για τα μαθήματα οικονομιας αλλα ας σταματησουμε τα θεωρητικα και ας μιλήσουμε πρακτικα..
γιατι δεν ζήτησες αυτη την αποδειξη που γκρινιάζεις οτι δεν εχεις δει ποτε.. -και που τοσο πολύ θα βοηθούσε την οικονομιά της χώρας που ζουμε?
μηπως επειδη δεν αφησες κατω τον σακο για να ζητήσεις να την παρεις ?


το θεμα εδω που γράφουμε το ανοιξε ο michalis () για να μας παρουσιασει την πολύ καλη προσπάθεια που κάνει ο Μανθος () με το καταδυτικό του στη Τήνο..

αυτη η γκρίνια για την γκρίνια δεν παρουσιαζει κανένα ενδιαφερον πλέον. (οχι για μενα του τουλάχιστον).
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-07-09, 14:10
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Κατάδυση στην Τήνο

Μμμμ... ναι. Το ξέρω αυτό το ύφος....
Αν υπάρξει διαφωνία, πολλές φορές συγχέεται με την αυστηρότητα και την επίθεση.
΄Εχεις δίκιο,
για το ότι το θέμα είναι άλλο. Ολίσθησα, είναι αλήθεια. Αλλά δεν μετανοώ, γιατί η περίπτωση των "μη αποδείξεων" έχει "ψωμί" και καλό θα ήταν να ανοιχθεί - επι τη ευκαιρία - ένα νέο θέμα (φυσικά, όχι μέσα σε αυτό εδώ).
΄Εχεις δίκιο,
να μην σου λέει τίποτα η "γκρίνια". Ούτε εμένα. Γι΄ αυτό, φροντίζω να την αποφεύγω όπως στο κείμενο που αναφέρεσαι. Αν το αφουγκραστείς με προσοχή, δεν θα ακούσεις αυτό τον χαρακτηριστικό ήχο - "Γκρί, γκρίν" - που έχουν άλλα κείμενα.
Δεν έχεις δίκιο,
γιατί δεν κάνω μάθημα οικονομίας. Είναι elementary γνωστό το πώς λειτουργεί το εμπόριο, καθώς και τι σημαίνει ΦΠΑ, φόρος εργασιών & υπηρεσιών και γιατί υπάρχουν. Αν κάποιοι επιμένουν να μην τηρούν αυτό που άλλοι τηρούν, είναι κοινωνικό θέμα, πρίν απο οτιδήποτε άλλο.
Τέλος.
την περιβόητη απόδειξη δεν την ζήτησα - πράγματι - ποτέ, όχι για λόγους ορθοστασίας όμως, αλλά κακώς εννούμενης "φιλικότητας" απέναντι πρός κάθε καταδυτικό παροχέα. Οι περισσότεροι που δεν το έχουμε κάνει μέχρι σήμερα, γι΄ αυτόν τον λόγο δεν το κάναμε.
Θα το κάνω, απο εδώ και πέρα όμως, γιατί όταν αποφασίσω να γκρινιάξω ή να καταγγείλω, θέλω να μπορώ να απαντήσω στην εύλογη ερώτηση που μου έκανες.
Ελπίζω να με μιμηθούν και μερικοί άλλοι. Ακόμα και εσύ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.