Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: ΠΙΣΤΟΝΙ Η ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ?
ΠΙΣΤΟΝΙ 11 52,38%
ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ 11 52,38%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 21. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-09, 13:05
buddy70 buddy70 is offline
 
Εγγραφή: 23-06-2009
Μηνύματα: 2
Question Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι δύτες!
Επειδή είμαι σχετικά νέος στο σπόρ και μετά από καμμιά 15αριά βουτιές μέχρι 35 μέτρα με νοικιασμένο εξοπλισμό (ο οποίος δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις!) ψάχνω να αγοράσω δικό μου ρυθμιστή. Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει για το ποιό είδος θα ήταν καλύτερο να προτιμήσω ?
(είμαι ερασιτέχνης advanced diver με ειδικότητες σε wreck, deep, nitrox)

Eυχαριστώ και εύχομαι καλές βουτιές σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-09, 15:19
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Ελπίζω η απάντησή μου να μην σε μπερδέψει.
Κατ΄αρχήν, δεν υπάρχει η ερώτηση "Τι απο τα δύο είναι καλύτερο". Στην πραγματικότητα, πρόκειται για εφάμιλης "απόδοσης" σχεδιάσεις. Να είσαι σίγουρος οτι αν μια απο τις δύο "σχολές" ήταν δραματικά καλύτερη απο την άλλη, θα είχε επικρατήσει. Πράγμα που δεν συμβαίνει.
Η προσωπική μου εμπειρία, λέει οτι το πιστόνι έχει ελαφρά πιο τραχιά λειτουργία ρηχά, που βελτιώνεται βαθύτερα, ενώ το διάφραγμα είναι περισσότερο smooth, αν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.
Η βασικότερη παρατήρησή μου στην ερώτησή σου, είναι να μην διαχωρίζεις τα προιόντα ή αλλοιώς μην "ψειρίζεις την μαιμού¨...
Δεν υπάρχουν κακά προιόντα. Αυτή η λογική είναι εφεύρεση των εμπόρων, αλλά όχι της πραγματικότητας.
Σου πρότείνω να βρείς ένα καταδυτικό κέντρο που χρησιμοποιεί καλοδιατηρημένο εξοπλισμό και να δοκιμάσεις και τους δύο τύπους. Διάλεξε για αγορά αυτό που θα σου "πεί" κάτι στην χρήση.
Διάλεξε αυτό που σου πάει καλύτερα στο είδος των καταδύσεων που κάνεις, αυτό που ταιριάζει καλύτερα στον τρόπο που κολυμπάς και αναπνέεις. Κάνε προσωπική επιλογή και μην εμπιστευτείς τις γωμες τρίτων οι οποίες θα είναι τόσο υποκειμενικές όσο και η δική σου.
Κανείς δεν θα σου δείξει τον δρόμο καλύτερα απο τον εαυτό σου. Ο, τι και αν διαλέξεις, θα έχεις κάνει μια καλή αγορά !...
Καλές βουτιές και αν δεν σε κάλυψα, εδώ είμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-09, 15:59
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Ακη, με καλυψες πληρως!
Θα διαφωνουσα μονο με το ''δεν υπαρχουν κακα προιοντα'' αλλα σημερα με τις πιστοποιησεις και τα στανταρτς που ειναι απαραιτητα για να βγει ενα προιον και να παρει την εγκριση μαλλον εχεις δικιο (παλιοτερα υπηρχαν)
Οποτε, εδωσες μια καλη απαντηση στον φιλο μας.
Προσωπικα χρησιμοποιω πιστονι λογω συγκεκριμενης εταιριας, αυτο δεν σημαινει τιποτα βεβαια αφου εχω και ρυθμιστες διαφραγματος.
Προτιμω μια λειτουργια πιστονιου μεσα στα χρονια και την απλοτητα του προιοντος απο θεμα συλληψης και κατασκευης.
Ειναι ενας κανονας που λεει οτι οσο πιο απλο ειναι κατι τοσο πιο δυσκολα χαλαει κλπ...
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-09, 17:42
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Κώστα, δεν ξέρω πόσο παλιά εννοείς, αλλά σήμερα, δεν έχω συναντήσει (και μέσα απο εμπειρίες άλλων) προιόν που να σε προδώσει άγρια.
Ποιότητες υπάρχουν και φαίνονται, αλλά αυτό αφορά την "μακροημέρευση" και όχι την τέλεια λειτουργία σε σχέση με τον... "πνιγμό".
Αυτό είπα και πρόσφατα σε μια φίλη που με σχετικά μικρή εμπειρία, διαπραγματευόταν έναν ρυθμιστή "πρώτης γραμμής", και τριπλάσιας αξίας απο αυτόν που της πρότεινα εγώ. Η θέση μου ήταν οτι αυτός που της πρότεινα εγώ, έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και πέντα χρόνια χωρίς σέρβις (ναι !...), έχει κατέβει 60άρες και ποτέ δεν πρόδωσε τον ιδιοκτήτη του.
Αν, ένα τέτοιο προιόν δεν θεωρηθεί καλή αγορά (με 3 φορές μικρότερη τιμή) + του ότι θα χρησιμοποιηθεί σε χαλαρότερες συνθήκες, τότε ποιός ο λόγος κόστος/απόδοση που κάνει τον άλλον καλύτερο?
Και στην τελική, αν ο αρχάριος και χαλαρός δύτης που θα κάνει 30 βουτιές τον χρόνο χρειάζεται ρυθμιστή 800€, τότε ο 5 φορές καλύτερος δύτης τι χρειάζεται?
Και τέλος: τους ρυθμιστές των 300 € ποιοί πρέπει να τους αγοράζουν?...
Καλά είναι τα μεταξωτά βρακιά, αλλά καλό είναι να επενδύσουμε και σε επιδέξειους κ**ους... που κάνουν και την πραγματική διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-09, 21:44
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά είναι τα μεταξωτά βρακιά, αλλά καλό είναι να επενδύσουμε και σε επιδέξειους κ**ους... που κάνουν και την πραγματική διαφορά.
Εμ γι αυτό εγώ του λέω του συμφορουμίστα gre http://www.scubadive.gr/forum/member.php?u=454 να γράφει συνέχεια αλλά τελευταία μας έχει απογοητεύσει!
Και ο έψιλον(ς) αντί για τέτοιες ομορφιές μας δείχνει φλαμπελινοειδή όργια!!!
Και οι ζέστες θα σφίξουν ακόμαααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-09, 15:17
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Συμφωνώ με τους προλαλίσαντες. Να προσθέσω και εγώ το ότι το πιστόνι έχει πανεύκολη επισκευή και συντήρηση, λόγω της απλότητας του.
έχετε το νού σας γιατί τα πιστόνια τείνουν αν όχι να καταργηθούν, αλλά η γραμμή παραγωγής τους θα μειωθεί. Όσοι έχουμε πιστόνια σε λίγο θα θεωρούνται συλλεκτικά, όσον αφορά την τιμή τους, που θα εκτοξευθεί. έχει να κάνει κυρίως με Ευρώπη, πρόκειται για καθαρά εμπορικούς λόγους.
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-09, 16:38
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Επειδη γραφτηκε το "κακα προιοντα δεν υπαρχουν" το οποιο αφηνει μεγαλο και δικαιολογημενο προβληματισμο, πρεπει νομιζω να παραδεχτουμε οτι σαφως και κακα προιοντα υπαρχουν, απλα στην ελληνικη αγορα ευτυχως κανενας εμπορος δεν ρισκαρει να γινει ρεζιλι με το να τα εισαγει και επομενως ειναι σαν να μην υπαρχουν. Εγω προσωπικα δεν ειδα κανενα ταιβανο-κινεζικο επικυνδυνο "αντιγραφο" ρυθμιστη στην ελληνικη αγορα. Αξιοπεριεργο μαλιστα ειναι οτι στην USA (χωρα της ασφαλειας) υπαρχουν τονοι απο σαβουρες μισοτιμης.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-08-09, 14:16
bourboulithras bourboulithras is offline
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Περιοχή: Athens Αθήνα
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Ισορροπημένο Πιστόνι ή Διάφραγμα?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη γραφτηκε το "κακα προιοντα δεν υπαρχουν" το οποιο αφηνει μεγαλο και δικαιολογημενο προβληματισμο, πρεπει νομιζω να παραδεχτουμε οτι σαφως και κακα προιοντα υπαρχουν, απλα στην ελληνικη αγορα ευτυχως κανενας εμπορος δεν ρισκαρει να γινει ρεζιλι με το να τα εισαγει και επομενως ειναι σαν να μην υπαρχουν. Εγω προσωπικα δεν ειδα κανενα ταιβανο-κινεζικο επικυνδυνο "αντιγραφο" ρυθμιστη στην ελληνικη αγορα. Αξιοπεριεργο μαλιστα ειναι οτι στην USA (χωρα της ασφαλειας) υπαρχουν τονοι απο σαβουρες μισοτιμης.
Τώρα εντυπωσιάστηκα από την ευσυνειδησία των Ελλήνων εμπόρων!!! Εγώ ξέρω ότι πληρώσεις παίρνεις και σε γενικές γραμμές ισχύει. Όσο για ΗΠΑ, δεν μπορούμε να κάνουμε σύγκριση ούτε από δίπλα. Ακριβώς τα ίδια προϊόντα, στην καλύτερη για τους Έλληνες εμπόρους, εδώ τ' αγοράζουμε 30% πιο ακριβά! Και φυσικά υπάρχουν και οι πραγματικές πίκρες, όπου στα ξένα τα βρίσκεις στο 1/3 της τιμής! Και επαναλαμβάνω ότι η σύγκριση γίνεται για ακριβώς το ίδιο προϊόν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.