Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-09, 22:40
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Μέδουσες στον Πατραϊκό

Καλησπέρα

Σε βουτιά που έκανα στην περιοχή μοναστηράκι της ναυπάκτου παρατήρησα πλήθος μεδουσών οι οποίες είχαν μέγεθος γύρω στα 20 με 30cm (διάμετρος καμπάνας) με τις κεραίες να φτάνουν το μέγεθος των 40 cm. To εξώδερμα τους έμοιαζε διαφανές αλλά εσωτερικά καθώς επίσης και οι κεραίες τους είχαν κόκκινο χρώμα.Επίσης αυτό που που μου τραβηξε την προσοχή καθώς τις παρατηρούσα απο κάτω είναι ότι πάνω στις κεραίες (ή πλοκάμια) είχαν προσκολιμένες κύστες άσπρου και κόκκινου χρώματος.Επίσης είχαν έντονη κινητικότητα και παρέμεναν οι περισσότερες στην επιφάνεια και λιγότερες είχαν βυθιστή μέχρι και 3 μέτρα βαθύτερα.Πέρυσι είχε διαβάσει κάτι για ιδιαίτερα τοξικούς πληθυσμούς μεδουσών που είχαν εμφανιστεί στην ιταλία.Δέν ξέρω αν σχετίζονται τα είδη αυτά αλλά αν κάποιος έχει ασχοληθεί με μέδουσες ή αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι αντιστοιχο στην ευρύτερη περιοχή πιστεύω καλό θα ήτανε να αναφέρει κάτι απλά και μόνο για να ξέρω αν είναι ασφαλές να βουτάω ανάμεσα τους γιατί το θέαμα που προσφέρουν είναι εντυπωσιακό.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-09, 12:46
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: μέδουσες στον πατρα'ι'κό

Χέυ φιλάρακι.

Καταπιανόμενος από την περιγραφή σου που αναφέρεις ότι είχαν κόκκινο χρώμα νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με έναν εκ των δύο αυτών τρομοκρατών της θάλασσας.
α) Pelagia noctiluca
http://www.sealifebase.org/Photos/Th...y.php?ID=44401

β) Chrysaora hysoscella

http://www.arkive.org/compass-jellyf...ra-hysoscella/

και τα δύο αυτά είδη είναι "επικίνδυνα" και οποιαδήποτε επαφή με αυτές μπορεί να έχει άσχημες συνέπειες. (θα φτιάξω και ένα κειμενάκι για το τι κάνουμε αφού τα χτυπίσουμε αργότερα). Η πελαγία από αναφορές που έχω διαβάσει κάνει πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις πληθυσμών. Εμπειρικά έχω δει πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις (και στην περιοχή του ρίου-αντιρίου) από το είδος της Χρυσοσκέλας.

Υγ. Ρίξε και μια ματιά στην Cotylorhiza tuberculata για την περίπτωση που είδες το μώβ για ερυθρό. Αυτή είναι σχεδόν ακίνδυνη
http://www.sealifebase.org/Photos/ThumbnailsSummary.php?ID=44759
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 12-10-09 στις 12:49.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-09, 12:58
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: μέδουσες στον πατρα'ι'κό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antonis t Εμφάνιση μηνυμάτων
για να ξέρω αν είναι ασφαλές να βουτάω ανάμεσα τους γιατί το θέαμα που προσφέρουν είναι εντυπωσιακό.

Ευχαριστώ
Φόρα μια στολή να καλύπτει όλο σου το σώμα και καλή βουτιά. Όταν κάνεις αυτόνομη ο κίνδυνος αυτός εκμηδενίζετε μιας και η μέδουσες προτιμούν να μας κοιτάνε από ψηλά.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-09, 15:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: μέδουσες στον πατρα'ι'κό

Νομίζω κι εγώ από την περιγραφή σου ότι είναι μάλλον η Chrysaora (η β πρόταση του Έκτορα).

Έχε υπόψη σου ότι οι αληθινές μέδουσες έχουν νηματοκύστεις στα πλοκάμια τους, δουλειά των οποίων είναι να τσιμπάνε. Όταν λοιπόν δεν είσαι σίγουρος για το είδος, είναι σώφρον να το θεωρείς τοξικό και να του συμπεριφέρεσαι σαν τέτοιο.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, όπως λέει και ο Έκτωρ, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς αν είσαι ντυμένος με ολόσωμη στολή.
Έχε μονάχα στο νου σου ότι καλό είναι να ξεπλυθείς αμέσως μόλις βγεις γιατί μπορεί, ακόμα κι αν δεν φαίνονται, τμήματα τοξικών ινών να έχουν κολλήσει πάνω στη στολή και τα γάντια σου... αν δεν προσέξεις λοιπόν βγαίνοντας, είναι πολύ πιθανό να μεταφέρεις το πρόβλημα στη στεριά.

Την έχω πατήσει κάμποσες φορές αλλά ευτυχώς δεν είμαι αλλεργική κι έτσι το πρόβλημα δεν εκδηλώνεται χειρότερα από το γνωστό τσίμπημα της σφήκας. Αν όμως είσαι αλλεργικός τα πράγματα μπορούν να γίνουν και πιο ζόρικα.

Γι' αυτό κάλλιο γαϊδουρόδενε:
Καλό πλύσιμο στολής και εξολπισμού, και κυρίως ΔΕΝ τρίβουμε τα μάτια μας με τα γάντια βγαίνοντας από το νερό

Καλές μεδουσοπεριηγήσεις (πραγματικά υπέροχο θέαμα! )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-09, 17:07
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Απάντηση: μέδουσες στον πατρα'ι'κό

οι νηματοκύστεις ταιρίαζουνε πάρα πολύ με την εικόνα της Cotylorhiza tuberculata (επιλογή 3) το υπόλοιπο σώμα πάλι δέν μπορώ να πώ με σιγουριά αν και θυμάμαι ότι τα πλοκάμια ήτανε μακρύτερα.Όπως και να έχει μας τα χάλασε ο καιρός ,τώρα όχι μέδουσες όυτε την μύτη μου δέν θα μπορώ να δώ . (ούφ πρέπει να πάρω φωτογραφική..!) πάντως ευχαριστώ γιατί αν και ιχθυολόγος δέν έχω ιδέα απο μέδουσες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-09, 18:02
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: μέδουσες στον πατρα'ι'κό

Καλησπέρα στην αρχή τις προηγούμενης εβδομάδας και συγκεκριμένα την δευτέρα σε κατάδυση στο camping tsolis (για όσους έχουν πάει στο εν λόγο σημείο) και συγκεκριμένα στο σημείο εισόδου δεξιά από την προβλήτα, ήταν γεμάτο από Cotylorhiza tuberculata πραγματικά υπέροχες πρέπει να είδα περίπου 15 οι οποίες οι περισσότερες ήταν στην επιφάνεια και λίγες ήταν περίπου μισό μέτρο κάτω από την επιφάνεια του νερού, κάποιες ήταν πράγματι μεγάλες γύρο στα 40 cm , κρίμα δεν είχα μαζί μου μηχανή, αλλά χάζεψα για ώρα την δομή και τα χρώματα του υπέροχου αυτού πλάσματος .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-09, 18:24
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Απάντηση: μέδουσες στον πατρα'ι'κό

κατοχυρώθηκε λοιπόν http://en.wikipedia.org/wiki/Cotylorhiza_tuberculata
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.