Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-10, 20:34
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Γιουσουρι leiopathes glaberima

Μετα απο ψαξιμο στο δικτυο,δεν μπορεσα να βρω τις πληροφοριες που ηθελα σχετικα με το γιουσουρι.Αν δεν κανω λαθος το επιστημονικο του ονομα ειναι leiopathes glaberima αλλα ως εκει,και οτι αλλο εχω μαθει απο τον πατερα μου.
Μπορουν οι βιολογοι του φορουμ να με διαφωτισουν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-10, 21:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γιουσουρι leiopathes glaberima

Γεια σου Sid.

Για να πω την αλήθεια, εμένα όλα αυτά τα κοινά ονόματα με έχουν μπερδέψει πολλάκις στο παρελθόν.
Έχω κι εγώ την εντύπωση ότι γιούσουρι στην Ελλάδα λέμε τα μαύρα κοράλλια της τάξης Antipatharia στην οποία ανήκει και το Leiopathes που αναφέρεις. Από το σκελετό τους έφτιαχναν παλιά φυλακτά γιατί πίστευαν ότι προφύλασσε από τις ασθένειες και την κακή τύχη (αντί+πάθος)
Παρολ'αυτά έχω ακούσει πολλούς να λένε γιούσουρι και το ψευδομαυροκόραλλο, τη Gerardia.

Το Leiopathes glaberrima συγκεκριμένα έχει αναφερθεί στα ελληνικά νερά σε πολύ μεγάλα βάθη (άνω των 300μ) σε λασποτραγάνες του Ιονίου και του Ν. Αιγαίου.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω και την άποψη του πατέρα σου, ειδικά αν έχει πατροπαράδοτες πληροφορίες του τύπου σε τι βυθούς έβρισκαν αυτό το "γιούσουρι" και σε τι βάθη.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-10, 08:34
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Γιουσουρι leiopathes glaberima

Το γιουσουρι ειναι σιγουρα το leiopathes γιατι στο gerardia ο κορμος δεν εχει την δομη που ξερω.Απο γιουσουρι φτιαχνουνε και κομπολογια,περιζητητα ειναι τα παλια γιατι αφηνανε της χαντρες να στεγνωσουνε με φυσικο τροπο στον ηλιο,ενω σημερα τα βαζουνε σε φουρνους.Η γρηγορη θερμανση στον φουρνο δημιουργει ρωγμες με αποτελεσμα μετα απο παιξιμο οι χαντρες να ξεφλουδιζουνε.Η χημικη του συσταση ειναι κερατινη δηλαδη σαν τα μαλια και τα νυχια μας με αποτελεσμα να εχει την εξης ιδιοτητα,σε μια βολτα μου στο μουσειο θαλασσας στην Κερκυρα μετα απο ερωτηση μου ο ξεναγος μου ειπε οτι το γιουσουρι ειναι ζωντανο αφου βγει απο το νερο.Πηρε ενα πολυ λεπτο κλαδακι,τα πολυ λεπτα κλαδια του ειναι σαν τριχες,και πλησιασε ενα τσιγαρο σε αποσταση ενος εκατοστου.Το κλαδι κυριολεκτικα σαν ζωντανο μετακινηθηκε προς την αντιθετη πλευρα.Κανοντας το ιδιο απο την αλλη πλευρα ειχαμε το αντιστροφο αποτελεσμα.Οπως μου εξηγησε λογω της χημικης του συστασης αντιδρα στην θερμοκρασια.Μολις χθες ανακαλυψα οτι ειναι και ο μακροβιοτερος οργανισμος στην θαλασσα με ηλικια που φτανει τα 4000 χρονια.Οχι δεν εκανα λαθος στα μηδενικα τρια ειναι.Ο πατερας μου εχει ενα κορμο με διαμετρο 3 εκατοστα το οποιο αλιευτηκε πριν απο 30 χρονια στα νερα του Αγιου ορους.Θα θελα να ηξερα που αλλου θα μπορουσαμε να δουμε γιουσουρι.Παντως ο Καρκαβιτσας αναφερει ως πιο γνωστο το γιουσουρι του Βολου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.