Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-11-10, 08:27
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Καλημέρα

Δεν έχω βουτήξει ποτέ με poseidon άρα, πέρα από το ότι είμαι νέοπας, δεν δικαιούμαι να έχω άποψη...

Ας μου επιτραπεί να πω όμως πως στην ζόρικη βουτιά που θα δείτε εδώ (λασπούρα και κρύο) σαν να μου φαίνεται πως πήρε το μάτι μου ένα poseidon.

Το ότι χρησιμοποιήθηκε βέβαια εκεί δεν σημαίνει φυσικά πως αναιρούνται τα θεματάκια που έθεσαν οι πιο έμπειροι (συντήρηση, ρύθμιση, ευπάθεια, τυποποίηση εξοπλισμού κλπ)

Δημήτρης

ΥΓ. Στο 7.14 για όσους βαριούνται να το δουν όλο. Φυσικά νομίζω πως είδα κι έναν Apeks αλλά δεν είμαι σίγουρος.
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimkar : 08-11-10 στις 08:36.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-11-10, 12:20
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν πιστεύεις στο σύστημα αυτό, το σε νοιάζει για τους Poseidon εάν μπορούν να γίνουν μέρος του συστήματος αυτού;;
Έλα ντε......!!!

Άντε ξανά-μανά τώρα και η επιχειρηματολογία του Mark Ellyatt για το DIR, από το παρελθόν......κουράζει.

Μια χαρά είναι tallspiro οι ρυθμιστές για τις βουτιές που τους θέλεις. Πάνε και βαθιά.

Καλές βουτιές και καλή τύχη.


Φιλικά
DG
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-11-10, 13:28
SEATREK SEATREK is offline
 
Εγγραφή: 13-01-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Tallspiro, η βαθύτερη βουτιά στον κόσμο -318.25μέτρα έχει γίνει με Poseidon.

http://www.youtube.com/watch?v=zFUZCp22JkE&translated=1
__________________
Γιώργος Αλεξόπουλος
Think Different !
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-11-10, 13:41
tallspiro tallspiro is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Μηνύματα: 15
guys, εκτός από το άσπρο και το μαύρο υπάρχει και το γκρί!

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-11-10, 13:49
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Υπάρχουν αρκετές αμφιβολίες που έχουν δυστυχώς εκφρασθεί αλλού, για τις καταδύσεις με ρεκόρ βάθους των Gomez, Ellyat & Bernabe.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Spyros Kollas
Ούτε ο Gomez έχει κάνει ρεκόρ ούτε οι APEKS.
Ο Gomez όταν βγήκε από τη ''βουτιά'' είπε οτι το VR3 του έσπασε στα 250μ και όταν το πήραν για να το εξετάσουν και οι ''κριτές'' και η κατασκεβάστρια εταιρεία, είπαν οτι το computer είχε χτυπημένη οθόνη από τις μαχαιριές που έριχνε ο Gomez για να σπάσει. Σε όλα τα τεστ που είχαν γίνει για την αντοχή του VR3, προβλήματα συμπίεσης της οθόνης και της κάσας παρουσίζε μετά τα 350μ.
Όσο για τους APEKS, όταν ρώτησα τον Pascal Bernabe αν είχε κάνει κάποια τροποποίηση για να κάνει το ''ρεκόρ'' μου είπε πως όχι και οτι τους χρησιμοποίησε όπως έρχονται από το εργοστάσιο. Με βασικές γνώσεις της αρχής λειτουργείας των ρυθμιστών, μπορεί να καταλάβει κάποιος οτι αυτό δεν γίνεται. Όταν αργότερα μίλησα με τον μηχνικό της APEKS για δικό μου θέμα, τον ρώτησα μεταξύ άλλων αν γίνεται ο ρυθμιστής να πήγε σε αυτό το βάθος. Μου απάντησε πως ναι μπορούν να πάνε αφού πρώτα ''αλλάξεις'' κάτι.
Ακόμα κάτι που διαψέυδει το ''ρεκόρ'' του.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Spyros Kollas
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris
Πως ομως μπηκε o Gomez στο Guinness χωρις αποδειξεις ?
Θές μέσα στους επόμενους μήνες να με δείς κ εμένα στο guinness;;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris
Ο Bernabe εκανε την καταδυση αλλα δεν ηθελε να πει για την τροποποιηση του ρυθμιστη ή δεν την εκανε ?
Ψάξε να βρείς την τοπογραφία του σημείου που λέει οτι έκανε την κατάδυση. Διάβασε μετά την ανασκόπιση της βουτιάς του στο σάιτ του και μπορεί να καταλάβεις.
Πόσο μπορεί να σε πείσει το γεγονός οτι ούτε ο Bernabe είχε το κομπιούτερ του μαζί όταν ήρθε στην Ελλάδα που τον κάλεσα στη σχολή και όταν τον ρώτησα με τι πρόγραμμα σχεδίασε τη βουτιά μου είπε πως του έδωσε πίνακες ένας φίλος του από την COMEX και οτι την αποσυμπίεση την ''μαγείρεψε'' μόνος του;;;;;;;;;;;;;;;;;
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris
Τελικα μονο τα ρημαδια της mares (Mark Ellyat) πανε βαθια ?
Στην πραγματικότητα, απτές αποδείξεις (κομπιούτερ κλπ) δεν υπάρχουν ούτε του Ellyatt. Η διαφορά όμως είναι ότι συζητώντας και με τους δύο, τα κομμάτια του πάζλ δείχνουν οτι ο Ellyatt έχει περισσότερες πιθανότητες να έχει στ' αλήθεια πάει εκεί κάτω. Και είναι πολλά τα κομμάτια Δημητράκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris
Στο παρακατω video φαινεται με χαρακτηριστικη χειρονομια η ποιοτητα του ρυθμιστη


Δεν ξέρω αν φαίνεται η ποιότητα του ρυθμιστή ή η ποιότητα του ... ρέκορντμαν
Αυτός σε μία βουτία κατήργησε Poseidon και VR.
Πολύ...''ψαγμένη''... βουτιά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 08-11-10 στις 15:24.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-11-10, 12:08
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Tallspiro σκέφτηκα και άρχισα να γράφω ένα ολόκληρο κατεβατό αλλά στην πορεία κατάλαβα ότι αναλύω μια φιλοσοφική συζήτηση και έτσι πάτησα ένα delete και αποφάσισα για άλλη μια φορά να σου πω .
Καλορίζικοι και Καλόβούτηχτοι οι καινούργιοι σου ρυθμιστές .

Ειλικρινά όμως με όλη την αγάπη που σου έχω σε παρακαλώ μην παραγκωνίζεις την Εμπειρία κάποιων τουλάχιστον μέσα από αυτό εδώ το forum .
Με φιλικούς χαιρετισμούς (εγώ έτσι λέω για τούς φίλους και γνωστούς μου) από έναν δύτη με επικίνδυνο set up που όμως καλός η κακός για εσένα ρώτησες την γνώμη του για κάποια πράγματα και απορίες σου.



Πιστεύω και είμαι σίγουρος για εσένα ότι τις απορίες σου είτε από εδώ μέσα είτε με προσωπική αναζήτηση τις έλυσες με τον πιο εμπεριστατωμένο τρόπο .
Ps. Κάποια πράγματα ευτυχώς η δυστυχώς στην ζωή μας είναι Άσπρο η Μαύρο .
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-11-10, 14:09
SEATREK SEATREK is offline
 
Εγγραφή: 13-01-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

TallSpiro καλησπέρα,

Προσωπικά κρίνω την επιλογή σου μια από τις καλύτερες χωρίς να αναιρώ τις επιλογές άλλων.Το τι είναι οι συγκεκριμένοι ρυθμιστές το έχει αποδειξει η διαχρονικοτητα τους και ασφαλώς δεν σημαινει με τιποτα , το αν ενας ρυθμιστης είναι καλός , κάποιος άλλος ΔΕΝ είναι,

Στα χρόνια που βουταω ειχα την τυχη να γνωρισω πολλούς «εργάτες» του βυθού, όπως κοραλλάδες, ιχθυοκαλιεργετές αλλα σπηλιοδύτες οι οποιοι χρησιμοποιουν poseidon κατά κόρον μέσα σε ιζηματα, ιχθυαλευρα,στρειδώνα και ότι άλλο μπορεις να φανταστείς και ποτε δεν παραπονέθηκαν για τις επιδοσεις των ρυθμιστων τους.
Λειτουργουσαν όπως θα λειτουργουσε ο κάθε ρυθμιστής από την στιγμη που θα είχαν την σωστη συντηρηση και το σωστο service , είτε από την χρήστη ,είτε από την αντιπροσωπεια του.

Από και πέρα οι επιλογές είναι καθαρα υποκειμενικές και δεν υπάρχουν αξιώματα.
__________________
Γιώργος Αλεξόπουλος
Think Different !
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-02-11, 12:26
H2Omitsos H2Omitsos is offline
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 1
Wink Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

χαιρετώ την επιλογή σου και σου λέω το εξής απλό .. απόλαυσε την αίσθηση του καινούριου σου ρυθμιστή και μην αγχώνεσαι ... η ουσία είναι στα απλά .. δεν πιστεύω πως ο ρυθμιστής σου θα σε προδώσει ποτέ και σίγουρα εδώ και πολλά χρόνια η καταδυτική κοινωνία έχει παραδεχτεί την ποιότητα της poseidon.. η σωστή χρήση και συντήρηση του ρυθμιστή , σε συνδυασμό με τον αξιόπιστο αντιπρόσωπο στην ελλάδα δεν σου δίνει περιθώριο αμφισβήτησης.. σοβαρότητα στις βουτιές σου και πειθαρχία στο προφίλ σου είναι ο δρόμος της σοβαρής κατάδυσης ..
ολα τα άλλα τα έχουν καλύψει οι προγράψαντες απ'όσο είδα ..
είναι κοινή παραδοχή πως η poseidon εχει κατακτήσει την καταδυτική κοινότητα και πως οι επαγγελματίες στηρίζονται σ'αυτήν.. είναι σαν να έχεις αγοράσει μια ferrari και να ρωτάς αν είναι καλό αυτοκίνητο.. αν ξέρεις να την οδηγήσεις δεν έχεις λόγους να αναρωτιέσαι... και ούτε μπορεί κανείς να σου πει πώς είναι η αίσθηση του να οδηγάς με 300 χλμ την ώρα..
όλα είναι θέμα προσαρμογής...
ΑΠΛΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.