Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-08-11, 20:30
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Συνεργασια ρυθμιστων διαφορετικων εταιριων?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδελφέ με το συμπάθιο αλλά αυτά τα 2 χόμπι δεν μπορούν να συνυπάρξουν. Η το ένα, η το άλλο.
Και θα σου θέσω ένα παράδειγμα και ας παρεξηγηθώ.
Σε μια βουτιά αναψυχής με μπουκάλα βλέπεις σε μια τρύπα ένα 3κιλο ροφό.
Τι θα κάνης την άλλη μέρα?
Φιλικότατα και σεβόμενος τα χόμπι σου.
Την αλλη μερα βασικα θα κατσω να ξεκουραστω (κανονας, η μια μερα ξεκουραση ειδικα στην ελευθερη) και την επομενη ΙΣΩΣ να περασω με το ψαροντουφεκο και εαν τον πετυχω εξω απο την τρυπα του να τον πιασω! Δεν ασχολουμε με ψαρια που μπαινουν σε τρυπες εαν ειναι κατω απο τα 25! Και μονο στην ιδεα οτι μπορει να βραχωσει μου εχει χαλασει ολη η διαθεση!
Θα πρεπει επισης να ξερεις οτι με την αυτονομη λογο θορυβου βλεπεις πολυ λιγοτερα ψαρια απο οτι με την ελευθερη! Συνηθως στην αυτονομη δεν βλεπω τιποτα και μαλιστα απορω πως γινεται οταν παω για ψαρεμα να βλεπω ενω με την αυτονομη οχι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miker : 08-08-11 στις 20:39.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-08-11, 06:51
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Συνεργασια ρυθμιστων διαφορετικων εταιριων?

Καλημέρα

Miker βρισκόμαστε σε εντελώς διαφορετική συχνότητα... Λυπάμαι πολύ γι' αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτε. Ξέρεις το ότι (όπως λες) "στην αυτόνομη δε βλέπεις ψάρια γιατί κάνεις φασαρία" ξεπερνιέται... Χρησιμοποιείς rebreather και είσαι πιο αθόρυβος κι από τσιπούρα... Αλλά πληροφοριακά όλα τα δυστυχήματα με rebreather στην Ελλάδα έγιναν από παράνομους ψαροντουφεκάδες.

Συν τοις άλλοις το ότι εσύ θα εξοντώσεις αυτό που εγώ θέλω να δω μου προκαλεί δυσφορία. Νομίζω πως με καταλαβαίνεις. Για τον λόγο αυτό επέτρεψε μου να αποχωρήσω από την συζήτηση και να σου ευχηθώ να ανακαλύψεις γρήγορα την υποβρύχια φωτογραφία και να πετάξεις τα λάστιχα...

Καλή τύχη σου εύχομαι,

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-08-11, 07:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Συνεργασια ρυθμιστων διαφορετικων εταιριων?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
... και την επομενη ΙΣΩΣ να περασω με το ψαροντουφεκο και εαν τον πετυχω εξω απο την τρυπα του να τον πιασω! ...
Κατά τα άλλα τα δυο σου χομπι, δεν αλληλοεπηρεάζονται ...


__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-08-11, 09:30
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Συνεργασια ρυθμιστων διαφορετικων εταιριων?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Miker βρισκόμαστε σε εντελώς διαφορετική συχνότητα... Λυπάμαι πολύ γι' αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτε. Ξέρεις το ότι (όπως λες) "στην αυτόνομη δε βλέπεις ψάρια γιατί κάνεις φασαρία" ξεπερνιέται... Χρησιμοποιείς rebreather και είσαι πιο αθόρυβος κι από τσιπούρα... Αλλά πληροφοριακά όλα τα δυστυχήματα με rebreather στην Ελλάδα έγιναν από παράνομους ψαροντουφεκάδες.

οι οποιοι ομως δεν πηγαιναν για χομπυ αλλα για μεροκαματο

Συν τοις άλλοις το ότι εσύ θα εξοντώσεις αυτό που εγώ θέλω να δω μου προκαλεί δυσφορία. Νομίζω πως με καταλαβαίνεις. Για τον λόγο αυτό επέτρεψε μου να αποχωρήσω από την συζήτηση και να σου ευχηθώ να ανακαλύψεις γρήγορα την υποβρύχια φωτογραφία και να πετάξεις τα λάστιχα...
Δημητρη δεν μπορω να σε πεισω για το αντιθετο! Σ'ευχαριστο παντως για τις πληροφοριες!

Καλή τύχη σου εύχομαι,

Δημήτρης


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τα άλλα τα δυο σου χομπι, δεν αλληλοεπηρεάζονται ...

ουτε και σενα geogeo μπορω να σε πεισω!
Δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-08-11, 10:20
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Συνεργασια ρυθμιστων διαφορετικων εταιριων?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε και σενα geogeo μπορω να σε πεισω!
Δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας!
Μαζικη παραθεση συνομιλιας :
ΣΤΕΛΙΟΣ ΤΕΡΙ ΕΙΠΕ :
Σε μια βουτιά αναψυχής με μπουκάλα βλέπεις σε μια τρύπα ένα 3κιλο ροφό.
Τι θα κάνης την άλλη μέρα?

miker ΑΠΑΝΤΗΣΕ :

Την αλλη μερα βασικα θα κατσω να ξεκουραστω (κανονας, η μια μερα ξεκουραση ειδικα στην ελευθερη) και την επομενη ΙΣΩΣ να περασω με το ψαροντουφεκο και εαν τον πετυχω εξω απο την τρυπα του να τον πιασω! Δεν ασχολουμε με ψαρια που μπαινουν σε τρυπες εαν ειναι κατω απο τα 25! Και μονο στην ιδεα οτι μπορει να βραχωσει μου εχει χαλασει ολη η διαθεση!
------- ----------- ------------ ------------

Ενας λογος για τον οποιον σταματησα να συμβουλευομαι ψαραδες για καταδυτικα σημεια , ειναι ακριβως αυτος . Ηθελαν να βουταω να τους λεω που ακριβως ειναι τα ψαρια και να φευγω εγω χαρουμενος που βουτηξα και ειδα ψαρια και ¨"μουστακια" και αυτοι τριβοντας τις λαδωμενες μουτσουνες τους διοτι θα πηγαιναν (αν τους ελεγα) και θα ξεκοιλιαζαν τον τοπο .
Το οτι θα εξερευνησεις τον βυθο χρησιμοποιωντας scuba , και θα σταμπαρεις τα σημεια οπου υπαρχουν ψαρια και αλλα και μετα θα περασεις , ή μαλλον , οπως ειπες εσυ , ΙΣΩΣ περασεις για να τα παρεις (αν τα βρεις οπως ειπες ) , αμεσως μας κανει να βουιζουμε απο καχυποψια . Δεν λεω οτι προσωπικα σε υποπτευομαι , δεν σε γνωριζω αλλωστε , αλλα δεν λεω και το αντιθετο , διοτι πολλα ειδαμε και πολλα ακουσαμε σε αυτον τον τομεα .
Ειτε το ειπες απο ενθουσιασμο , ειτε σου ξεφυγε , αποτελεσε λογο να χασουμε την εμπιστοσυνη μας . Πολες φορες διαφοροι μεσα στα καταδυτικα fora συλλεγουν πληροφοριες για να διευκολυνθουν στο ψαρεμα τους , καποιους τους καταλαβαμε και καποιοι ακομα και τωρα μας διαβαζουν και γελουν ειρωνικα .
Δεν μπορουμε να πεισουμε τον κοσμο να αλλαξει , ουτε ομως και ο κοσμος θα μας πεισει να αλλαξουμε εμεις .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-08-11, 11:37
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Συνεργασια ρυθμιστων διαφορετικων εταιριων?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζικη παραθεση συνομιλιας :
ΣΤΕΛΙΟΣ ΤΕΡΙ ΕΙΠΕ :
Σε μια βουτιά αναψυχής με μπουκάλα βλέπεις σε μια τρύπα ένα 3κιλο ροφό.
Τι θα κάνης την άλλη μέρα?

miker ΑΠΑΝΤΗΣΕ :

Την αλλη μερα βασικα θα κατσω να ξεκουραστω (κανονας, η μια μερα ξεκουραση ειδικα στην ελευθερη) και την επομενη ΙΣΩΣ να περασω με το ψαροντουφεκο και εαν τον πετυχω εξω απο την τρυπα του να τον πιασω! Δεν ασχολουμε με ψαρια που μπαινουν σε τρυπες εαν ειναι κατω απο τα 25! Και μονο στην ιδεα οτι μπορει να βραχωσει μου εχει χαλασει ολη η διαθεση!
------- ----------- ------------ ------------

Ενας λογος για τον οποιον σταματησα να συμβουλευομαι ψαραδες για καταδυτικα σημεια , ειναι ακριβως αυτος . Ηθελαν να βουταω να τους λεω που ακριβως ειναι τα ψαρια και να φευγω εγω χαρουμενος που βουτηξα και ειδα ψαρια και ¨"μουστακια" και αυτοι τριβοντας τις λαδωμενες μουτσουνες τους διοτι θα πηγαιναν (αν τους ελεγα) και θα ξεκοιλιαζαν τον τοπο .
Το οτι θα εξερευνησεις τον βυθο χρησιμοποιωντας scuba , και θα σταμπαρεις τα σημεια οπου υπαρχουν ψαρια και αλλα και μετα θα περασεις , ή μαλλον , οπως ειπες εσυ , ΙΣΩΣ περασεις για να τα παρεις (αν τα βρεις οπως ειπες ) , αμεσως μας κανει να βουιζουμε απο καχυποψια . Δεν λεω οτι προσωπικα σε υποπτευομαι , δεν σε γνωριζω αλλωστε , αλλα δεν λεω και το αντιθετο , διοτι πολλα ειδαμε και πολλα ακουσαμε σε αυτον τον τομεα .
Ειτε το ειπες απο ενθουσιασμο , ειτε σου ξεφυγε , αποτελεσε λογο να χασουμε την εμπιστοσυνη μας . Πολες φορες διαφοροι μεσα στα καταδυτικα fora συλλεγουν πληροφοριες για να διευκολυνθουν στο ψαρεμα τους , καποιους τους καταλαβαμε και καποιοι ακομα και τωρα μας διαβαζουν και γελουν ειρωνικα .
Δεν μπορουμε να πεισουμε τον κοσμο να αλλαξει , ουτε ομως και ο κοσμος θα μας πεισει να αλλαξουμε εμεις .
Σωστος!
Εγω ομως ρε παιδια δεν σας ζητησα να μου πειτε που να βουτηξω! Μια γνωμη για ρυθμιστες ζητησα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.