Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-11, 07:04
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Α/Π Χριστόφορος

Καταδύσεις έγιναν παράλληλα και σε ένα άλλο ναυάγιο το οποίο είχα βιαστεί να ταυτοποιήσω σαν το Marguerite
http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=2537.0
και τελικά επρόκειτο για το Ελληνικό φορτηγό Χριστόφορος που βυθίστηκε τον Δεκέμβριο του 1920 κενό φορτίου λόγω θαλασσοταραχής.
Μετά από σειρά καταδύσεων στα ανοιχτά του Πατραϊκού,το ναυάγιο ταυτοποιήθηκε σαν το φορτηγό ατμόπλοιο Χριστόφορος που βυθίστηκε τον Δεκέμβριο του 1920 κενό φορτίου λόγω θαλασσοταραχής. Το ναυάγιο αυτό αποτελούσε την πηγή ατελείωτης γκρίνας από το Νίκο Bασιλάτο ο οποίος δεν δεχόταν ότι πρόκειται για το Γερμανικό Marguerite όπως έτεινα εγώ να πιστεύω, έχοντας όμως και εγώ τις επιφυλάξεις μου, στις οποίες τελικά δόθηκε λύση. Σε αυτό σημαντική υπήρξε η συνεισφορά του ερευνητή Άρη Μπιλάλη που επικοινώνησε μαζί μου και με πληροφόρησε σχετικά με το Χριστόφορος, ένα πλοίο για το οποίο υπάρχουν ελάχιστες έως καθόλου αναφορές στο διαδίκτυο.
Το Χριστόφορος λοιπόν, βρίσκεται βυθισμένο σε βάθος 55 μέτρων στην είσοδο του Πατραϊκού και είναι καλυμμένο σε πολλά σημεία με δίχτυα ενώ η λάσπη λόγω των επικαθήσεων από κοντινές εκβολές ποταμών το καθιστούν αφιλόξενο και δύσκολο να ερευνηθεί. Επιπλέον το πλοίο έχει υποστεί εκτεταμένες ζημιές από δυναμίτη που είναι φανερές, συχνά από κατάδυση σε κατάδυση,ενώ αυτοσχέδιους εκρηκτικούς μηχανισμούς έτυχε να εντοπίσουμε και εμείς στο βυθό.
Η ομάδα που έκανε την οριστική ταυτοποίηση φέτος το καλοκαίρι αποτελούνταν από τους Νίκο Βασιλάτο, Γιώργο Καρέλα, Κώστα Μηλιώνη και Ελένη Τσοπουροπούλου.
Φωτογραφίες και επιπλέον πληροφορίες και για αυτό το ναυάγιο υπάρχουν επίσης στο blog μου " ο Άγνωστος Πατραικός"
http://patraikosgulf.wordpress.com/%...4%CE%B9%CE%B1/


και στο wreckdiving.gr.


www.wreckdiving.gr


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ : 06-09-11 στις 08:51.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.