Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-12, 12:39
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
LP Port

Καλησπέρα.

Αποφάσισα προχθές να αλλάξω τον τρόπο που είναι τοποθετημένοι οι σωλήνες στο 1ο στάδιο του ρυθμιστή μου και να κάνω μια μικροσυντήρηση, αλλάζοντας τα o-rings απο τους σωλήνες. Όταν έβγαλα την τάπα απο μία απο τις κενές πόρτες χαμηλής πίεσης αντίκρισα αυτό :

http://imageshack.us/photo/my-images/210/img3522ez.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/818/img3523p.jpg/

Περιμένω να ακούσω γνώμες, σχόλια κτλ. Δεν δίνω περισσότερες πληροφορίες για να μην επηρεάσω αυτά που έχετε να πείτε

/Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-12, 13:48
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: LP Port

Ηταν χρησιμοποιημένος ο ρυθμιστής; Το port εχει ξαναδουλέψει;

Το Ο ring αποκλειεται να έκανε αυτή τη ζημιά.


To άλλο ενδεχόμενο να έγινε απο service καθαρισμού. Το πέρασαν με συρματόβουρτσα; Τα υπόλοιπα ports ακομα και τα υψηλής είναι τα ίδια;

Περίεργα πράγματα.

Αν όντως ειναι απο service ενημέρωσε το κατάστημα ωστε να μην πάμε εμείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagos : 14-06-12 στις 13:55.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-12, 17:03
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: LP Port

κατσαβίδι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-12, 20:09
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: LP Port

Εαν εννοείς τις 'γρατζουνιες' που φαίνονται στη πατούρα της τρυπάς νομίζω πως είναι απλά διάβρωση του υλικού εάν δεν έχει γίνει σέρβις ποτέ.
Μπορεί να είναι και κατσαβίδι που χρησιμοποιήθηκε για να καθαριστεί η πατουριτσα από τυχόν πρασινίλες-αλατα άλλα νομίζω πως ακόμα και ο πιο μπακάλης τεχνικός ρυθμιστών σήμερα χρησιμοποιεί η χημικά (ξύδι- Φωσφορικό οξύ, κτλ) η μπανιερά με υπερήχους. Πάντως εάν έχει γίνει σέρβις το πιο πιθανό είναι να έχει μπει χεράκι από μπακάλη..

Ίσως ... και λέω ίσως διότι δεν ξέρω τι τάπες έχουν χρησιμοποιηθεί πάνω στο ρυθμιστή βιδώθηκε κάποια τάπα από άλλη εταιρία κάποια στιγμή 1-2 χιλιοστά μακρύτερη και γρατζούνισε την πατουριτσα. Αλλά αυτό το σενάριο είναι λίγο τραβηγμένο διότι συνήθως είναι όλα ίδια αυτά τα ταπακια...

Τον έχεις ποτέ στείλει για σέρβις? Ήταν από την αρχή δικός σου?

Όπως και να έχει δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για τίποτα διότι η συγκεκριμένη πατούρα δεν δουλεύει για στεγανοποίηση, απλά υπάρχει . Απλά ένας ελενχος κάθε 6 μήνες δεν θα ήταν άσχημος για να δεις εάν η ζημιά συνεχιστεί και αρχίζει να φεύγει η επινικέλωση που έχει γίνει από την μαμά εταιρία..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-12, 13:55
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: LP Port

Ο ρυθμιστής είχε αγοραστεί απο γνωστό φίλου.
Με το που αγοράστηκε δοκιμάστηκε ότι λειτουργεί κανονικά σε ελεγχόμενο περιβάλλον και μετά πήγε στον επίσημο αντιπρόσωπο για service. Κατά την παραλαβή του ρυθμιστή μετά το service ο τεχνικός (?) δεν μου ανέφερε κανένα πρόβλημα ή τουλάχιστον δεν έκανε καμία παρατήρηση. Παρατήρησα ότι το καπάκι του δεύτερου σταδίου το είχαν ανοίξει με πένσα μάλλον και όχι με ειδικό εργαλείο και είχαν αφήσει σημάδι. Αυτό πάει κι έρχεται, οκ.
Μόλις τον βούτηξα όμως παρουσιάστηκε πρόβλημα στο knob που ρυθμίζει την αντίσταση της αναπνοής. Σε κάθε εισπνοή έβγαζε μπουρμπουλήθρες. Αυτός που έκανε το service προφανώς είχε κάνει κάτι λάθος με κάποιο o-ring εκεί (μη πω ότι το είχε ξεχάσει τελείως). Πήγα πίσω λοιπόν, εξήγησα την κατάσταση και ζήτησα να του ρίξουν μια ματιά επιτόπου. Τον πήρα πίσω (δεν μου είπαν πιο ήταν το πρόβλημα, απλά άλλαξε το o-ring όπως μου είπε) και στη συνέχεια ήταν μια χαρά.
Αφού έκανε μερικές βουτιές, αποθηκεύτηκε στο κουτί με τα καταδυτικά. Θεωρώ ότι έπλενα σωστά τον ρυθμιστή μετά απο κάθε βουτιά. Ο ρυθμιστής έμεινε εκεί για περίπου ένα χρόνο και τώρα που αποφάσισα να αλλάξω port στους σωλήνες παρατήρησα αυτά που αναφέρω. Τα port αυτά δεν έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί απο εμένα τουλάχιστον.

Η ανησυχία μου προέρχεται απο τα εξής:

1. Αυτός ο χρωματισμός που μοιάζει με σκουριά εκεί που κάθεται το o-ring. Τον παρατήρησα και στην HP port που ήταν αχρησιμοποίητη, οπότε παρατηρήθηκε στις αχρησιμοποίητες πόρτες του ρυθμιστή. Είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως προήλθε απο κάποιο λάθος δικό μου?

2. Οι γρατζουνιές-χαρακιές γύρω απο την τρύπα εξόδου.
Δεν ξέρω αν προυπήρχανε ή έγιναν στο τελευταίο service. Τάπες έχουν βιδωθεί μόνο οι δικιές του. Αν έγιναν απο κατσαβίδι ή οτιδήποτε άλλο για λόγο καθαρισμού τι να πώ. Δεν πιστεύω ότι επίσημος αντιπρόσωπος κάνει τέτοια πράγματα. Φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι απο αυτό το σίδερο που βιδώνουνε σε κάποια πόρτα του ρυθμιστή για να στερεώνουν τον ρυθμιστή στη μέγγενη. Όπως και να έχει φαντάζομαι ότι η πόρτα αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα όπως λέει και ο Κ. Μυλωνάκης, έτσι δεν είναι?

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.