Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σερβις Ρυθμιστών Αναπνοής
Παραπάνω από 1 φορά ετησίως 2 2,70%
Κάθε χρόνο 36 48,65%
Κάθε 2 χρόνια 22 29,73%
Όταν χαλάσει... 8 10,81%
Πληρώνω <€20 3 4,05%
Πληρώνω €20-€30 7 9,46%
Πληρώνω €30-€50 17 22,97%
Πληρώνω πάνω από €50 16 21,62%
Κάνω μόνος μου σερβίς, είμαι πιστοποιημένος 5 6,76%
Κάνω μόνος μου σερβίς, αλλά ΔΕΝ είμαι πιστοποιημένος 7 9,46%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 74. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-08-09, 21:26
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Καλησπέρα σε όλη την παλιά παρέα (μετά από τόσο καιρό).

Από το 2001 μέχρι το 2008 είχα κάποιες αντιπροσωπείες καταδυτικού εξοπλισμού και έτυχε να ασχοληθώ αρκετά θα έλεγα με το σέρβις των ρυθμιστών. Δυστυχώς και μετά που έχω δώσει τις αντιπροσωπείες αλλού εξακολουθώ να έχω τον πονοκέφαλο του να κάνω σέρβις σε φίλους που επιμένουν ντε και καλά να τους κάνω εγώ τα σέρβις. Εξακολουθώ να είμαι πιστοποιημένος΄, με την εξασφάλιση των εξαρτημάτων δεν υπάρχει πρόβλημα και συνεχίζω.

Πόσα πέρνει ο καθενας από την δουλειά του σαν μισθό? Δεν ντρέπομαι να πώ πως δεν δουλεύω για οτιδήποτε κάτω από 150 ευρώ την ημέρα. Τόσα θέλω, με τόσα τα βγάζω πέρα και άρα τόσα πέρνω.

Για να κάτσει κανείς να κάνει ένα σωστό σέρβις σε ρυθμιστές θέλει κάποιο χρόνο και μου φαίνεται πώς έχει αγνοηθεί αυτός ο παράγοντας. Μετά έχει κάποια πάγια έξοδα όπως ενοίκιο, αναλώσιμα, κόστος απόσβεσης εργαλείων και αγοράς συσκευών αλλά και κόστος αντικατάστασης εξαρτημάτων κλπ. Ας βάλουμε και αύτές τις παραμέτρους στην εξίσωση.

Για να γίνει ένα σωστό σέρβις έχουμε τα εξής βήματα: Έλεγχος του ρυθμιστή (εξωτερικός για εμφανείς φθορές, πιέσεις, απώλειες). Μετά ακολουθεί η λύση του. Μετά ο καθαρισμός που δεν είναι ένα απλό μπανιο. Είναι τρίψιμο των πλαστικών σε σαπουνάδα με την οδοντόβουρτσα, μπάνιο των μεταλλικών σε διάλυμμα ασθενούς οξέως και μετά μπάνιο σε λουτρό υπερήχων. Μετά ξέβγαλμα και στέγνωμα με ξηρό αέρα. Μετά εξέταση των εξαρτημάτων. Μετά προκαταρκτική συναρμολόγηση με χρήση υλικών από τον κατασκευαστή που είτε το θέλουμε είτε όχι χρεώνει όσο θέλει για τα o rings που μπορείτε να βρείτε και αλλού. Μετά η τελική ρύθμιση και διεξαγωγή ελέγχων για απώλειες πίεσης, ίσως και ένας έλεγχος με magnehelic gauge, και άλλοι έλεγχοι που ορίζονται από τον κατασκευαστή ανάλογα.

Πόσους ρυθμιστές μπορεί ένας καλός τεχνκός νομίζεται να κάνει σε μία μέρα. Εγώ λέω κάπου περίπου 6 αν είναι πολύ παραγωγικός. Αν έχει να κάνει μόνο ένα ρυθμιστή είτε με πιστεύετε είτε όχι θέλει πάνω από 2 ώρες. Αν υπολογίσετε ότι έχει και τα έξοδα που είπαμε συν κόστος εξαρτημάτων που είναι οτιδήποτε από 5 ως 20 Ευρώ πόσα πρέπει να σας χρεώσει?

Ακούω τα σχετικά 50 Ευρώ είναι πολλά κλπ και απορώ. Γι αυτό και γω παράτησα αυτή τη δουλειά γιατί σέβομαι τον κόπο και τον χρόνο μου και όποιος πιστεύω ότι σέβεται τον πελάτη του και εκτιμά την ανθρώπινη ζωή θα θέλει χρόνο να ασχοληθεί με το σέρβις ενός ρυθμιστή θα έλεγα ότι καλά κάνει και χρεώνει πάνω από 50 Ευρώ. Οι φίλοι που έρχονται σε μένα για σερβις ξέρουν ότι θα πληρώσουν πάνω από 50 Ευρώ σίγουρα αλλά επιμένουν να το κάνουν και να μου φορτώνουν και μένα τον πονοκέφαλο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-08-09, 10:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Γι αυτό και γω παράτησα αυτή τη δουλειά γιατί σέβομαι τον κόπο και τον χρόνο μου και όποιος πιστεύω ότι σέβεται τον πελάτη του και εκτιμά την ανθρώπινη ζωή θα θέλει χρόνο να ασχοληθεί με το σέρβις ενός ρυθμιστή θα έλεγα ότι καλά κάνει και χρεώνει πάνω από 50 Ευρώ. Οι φίλοι που έρχονται σε μένα για σερβις ξέρουν ότι θα πληρώσουν πάνω από 50 Ευρώ σίγουρα αλλά επιμένουν να το κάνουν και να μου φορτώνουν και μένα τον πονοκέφαλο
Πολύ λυπάμαι που ακούω ότι αποσύρθηκες από το σέρβις. Αν ζούσα στην Κύπρο δεν θα σε άφηνα με τίποτα να το κάνεις αυτό

Δεν έχω να αντικρούσω κάτι στα επιχειρήματά σου, μου φαίνονται όλα απολύτως ορθά, ήθελα μόνο να σου πω ότι χάρηκα πολύ που σε ξανείδα(διάβασα) μετά από μια τόσο μακρινή απουσία...

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-08-09, 15:18
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
ήθελα μόνο να σου πω ότι χάρηκα πολύ που σε ξανείδα(διάβασα) μετά από μια τόσο μακρινή απουσία...


Γειά σου Μαρία. Work got on the way.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-12-12, 15:11
Το avatar του χρήστη dimitriss
dimitriss dimitriss is offline
 
Εγγραφή: 13-12-2012
Περιοχή: Νοτιο Κρητη
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Εχω δυο ρυθμιστες aqualung legend lx supreme και mares abyss mr22,εχω περιπου τρια χροννια να τους βουτηξω,και φυσιολογικα πρεπει να πανε για τσεκαρισμα ,των πρωτο θα των στειλο στον καρτελια απο οπου των ειχα παρει ,για των δευτερο σε ποιο πρεπει να απενθυνθω,καθε βοηθεια δεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-12-12, 18:29
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Νομιζω οτι ο Ιωνας που φερνει την mares στην Ελλαδα μπορει να σου κανει και συντηρηση!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-12-12, 19:29
Το avatar του χρήστη dimitriss
dimitriss dimitriss is offline
 
Εγγραφή: 13-12-2012
Περιοχή: Νοτιο Κρητη
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Σχετικη εμπειρια απο των Ιωνα ,η αν κανει και καποιος αλλος το σερβις?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-12-12, 20:49
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Πολύ καλό service πλεον στον Ιωνά, από τον Τάσο.
Υπεύθυνος και αξιόλογος άνθρωπος!!
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-12-12, 22:30
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλό service πλεον στον Ιωνά, από τον Τάσο.
Υπεύθυνος και αξιόλογος άνθρωπος!!
Συμφωνώ απολύτως.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-12-12, 22:35
Το avatar του χρήστη dimitriss
dimitriss dimitriss is offline
 
Εγγραφή: 13-12-2012
Περιοχή: Νοτιο Κρητη
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Υποχρεως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.